piątek, 17 maja 2024 13:25
Reklama
Reklama

Tylko w ub. tygodniu 15 pożarów z tego powodu

Każdego roku wiosną nasila się proceder wypalania traw, o czym rozmawiamy z kpt. Zbigniewem Rzepką z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. Tylko w ub. tygodniu w powiecie tczewskim odnotowano 15 takich przypadków. 21 marca w miejscowości Ciepłe, gm. Gniew, trzy zastępy straży gasiły pożar bramy wjazdowej do magazynu w gospodarstwie rolnym, która zapaliła się... od palącej trawy. 
Tylko w ub. tygodniu 15 pożarów z tego powodu

- Jak duża jest skala takich pożarów?

- Tylko w bieżącym roku było ich 100. Wiosna, sucha jesień obfituje w pożary traw. Dotyczy to zarówno wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą, jak i terenów nieużytkowanych. Najwięcej takich pożarów odnotowujemy w samym Tczewie. Ma to miejsce np. na wałach na os. Staszica, na terenach powojskowych. W innych miejscowościach jest ich mniej. Kiedyś trawy wypalali rolnicy. To jest szkodliwe dla środowiska i surowo zabronione. Dzisiaj rolnikom to się nie opłaca z uwagi na dopłaty unijne (dotkliwe kary finansowe w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok - dop. redakcja).

-  Kary są zależne skutków pożaru.

- Art. 163. § 1 ustawy Kodeks karny stanowi wyraźnie: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Warto więc się zastanowić zanim bezmyślnie podpali się trawę.

- Wyjazdy strażaków do takich interwencji czy też do podpalonych śmietników rodzą określone konsekwencje.

- To są przede wszystkim niepotrzebne koszty. Przy suchej pogodzie, przy dużych podmuchach wiatru pożar traw się rozprzestrzenia. Czasem nie wystarcza jeden zastęp strażaków. Czyli trzeba zaangażować ich więcej. A to się wiąże z kwestią gotowości do podjęcia interwencji i wyjazdów do innych poważniejszych pożarów czy zdarzeń. Trzeba niekiedy wybierać. Stąd może się zdarzyć opóźnienie w przypadku wyjazdu do pożaru traw. Z reguły tego typu pożary na terenie miasta to podpalenia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama