sobota, 18 maja 2024 06:13
Reklama
Reklama

Gdy robi się gorąco

W wielu domach, mieszkaniach, biurach, restauracjach i sklepach, gdy na zewnątrz upał, włączane są klimatyzatory. Ale nie pozostają one bez wpływu na środowisko naturalne, bo są dodatkowymi pożeraczami prądu, przy produkcji którego do atmosfery przedostaje się dodatkowa porcja dwutlenku węgla. Poza tym, w starszych urządzeniach były stosowane gazy chłodnicze, które silnie oddziaływały na warstwę ozonową – podobnie jak dawniej freon w lodówkach.
Gdy robi się gorąco

Wraz z postępem technologicznym, zaczęto przyglądać się wszystkim urządzeniom, także klimatyzatorom. Nie pozostają one wszak neutralne dla natury. Po pierwsze dlatego, że stosowane w nich czynniki chłodnicze mają bezpośredni wpływ na warstwę ozonową. Fachowcy podkreślają, że obecnie powinny być stosowane czynniki R407C lub R410A. Warto pamiętać, że używanie freonu R22 jest zabronione ze względu na jego dużą szkodliwość. Od dawna nie powinno ich już być w sklepach, ale jeśli zdecydujemy się na zakup, lepiej dobrze czytać etykiety, zwłaszcza w przypadku chińskich produktów. Lepiej więc kupować markowy sprzęt, ze względu na jego bezpieczeństwo dla środowiska. Zresztą wyroby z górnej półki mają jeszcze inną zaletę - to wydajność elektryczna, która oznacza niższe zużycie prądu. A to ma niebagatelne znaczenie dla naszej kieszeni, ale i dla natury.

Dlaczego?

Mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery w procesie jej produkcji.
A jeśli już trzeba korzystać z klimatyzacji, bo nie da rady wytrzymać w pomieszczeniu podczas upałów, to trzeba robić to z głową. Właśnie ze względu na "prądożerność" urządzenia. Przede wszystkim gdy klimatyzator pracuje, nie powinno się otwierać okien i drzwi - to podobnie jak z otwieraniem lodówki, bo im częściej do niej zaglądamy, tym więcej zużywamy energii.


Jeśli wybieramy sprzęt, zwróćmy uwagę na jego wydajność. Powinien być dopasowany do powierzchni pomieszczenia które ma chłodzić, bo wielkość ma znaczenie nie tylko dla naszego komfortu. Cóż z tego, że będzie chłodniej, jeśli zrobi nam się naprawdę gorąco, gdy zobaczymy rachunki z elektrowni. Poza tym, wystarczy, jeśli ustawimy temperaturę o 5-7 stopni Celsjusza niższą od panującej na zewnątrz. “Klima” nie działa wówczas na pełnych obrotach. Odczujemy to w portfelu, ale i na własnej skórze, bo po wyjściu na zewnątrz nie doznamy szoku termicznego i unikniemy przeziębienia.
Warto dbać również o konserwację sprzętu, zwłaszcza czyszczeniu filtrów. To takż ma znaczenie dla poziomu zużycia prądu. Podobnie jak wybór ściany budynku, na której montujemy zewnętrzną część klimatyzatora. Najlepsza byłaby północna. Najgorsze są wschodnie i południowe, gdzie promienie słoneczne będą pogrzewać urządzenia, niepotrzebnie zwiększając koszty eksploatacji poprzez zużycie prądu.  


Jeśli chcemy wymienić stary klimatyzator na nowy, powinniśmy wezwać firmę, która go nam sprzedała, żeby go zdemontowała i odebrała, odzyskując czynnik chłodniczy. Firmy sprzedające klimatyzatory mają taki obowiązek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
16.06.2014 08:46
grill na balkonie jak i palenie fajek jest zabronione

14.06.2014 23:14
Napiszcie lepiej o debilach, którzy gdy tylko zrobi się cieplej, urządzają grila na balkonach

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama