sobota, 18 maja 2024 10:18
Reklama
Reklama

"Jądro ciemności okiem przeciwników"

Wysokie koszty budowy, problem utylizacji odpadów radioaktywnych i zmienność cen uranu – to tylko niektóre argumenty podnoszone przez środowiska, które nie chcą elektrowni jądrowej w Polsce.
"Jądro ciemności okiem przeciwników"

Wciąż mało wiemy o nowoczesnych elektrowniach jądrowych. Dlatego badania pokazują, że więcej Polaków jest przeciwko sięganiu po energię z atomu. Według przeciwników, boom energetyki jądrowej to mit. Ich zdaniem, prognozy opracowane na ostatnim kongresie Światowej Rady Energetycznej wskazują, że produkcja energii elektrycznej z elektrowni atomowych utrzyma się do 2030 roku na obecnym poziomie, a udział sektora jądrowego w całej produkcji energii elektrycznej zmaleje w tym czasie do połowy (z obecnych 16,8 proc. do 8,6 proc.).
Inny argument to pieniądze. Szacunkowy koszt budowy elektrowni atomowej wynosi 12 mld euro. To, zdaniem przeciwków, bardzo dużo. W zależności od kursu kwota ta może się wahać od 40 do 54 miliardów złotych. Nie bez znaczenia jest również cena paliwa jądrowego, która będzie miała wpływ na to, ile za energię zapłacą odbiorcy. Jeszcze kilka lat temu kilogram uranu kosztował zaledwie 23 dolary. Niedawno cena sięgnęła poziomu 230 dolarów, obecna znów jest niższa. Trudno przewidzieć, jaka będzie w przyszłości. Poza tym, decydując się na budowę elektrowni jądrowej, nie zapewnimy sobie wcale niezależności energetycznej, o której mówią zwolennicy. To mit, bo przecież uran trzeba będzie importować.
Jeden z głównych argumentów to jednak problem utylizacji odpadów pochodzących z elektrowni jądrowej. Na razie nie ma skutecznego sposobu ich unieszkodliwiania. Są składowane, a warto wiedzieć, że odpady radioaktywne przestają być zagrożeniem dopiero po ok. 300 latach. Wg krytyków, jeśli zdecydujemy się na pozystkiwanie energii z uranu, zostawimy przyszłym pokoleniom niebezpieczne składowiska.
Na wyobraźnię działać mogą również wizje katastrofy ekologicznej, którą spodowodać może harugan, trzęsienie ziemi lub atak terrorystyczny. Niektórzy wciąż mają w pamięci awarię, do której w latach 80. ubiegłego wieku doszło w Czarnobylu lub niedawno w japońskiej Fukushimie. Nie przekonuje ich, że inicjatorzy budowy polskiej elektrowni mają się opierać na reaktorach III generacji, przy projektowaniu których szczegółowo analizowano kwestie bezpieczeństwa.
Podchodzący bardzo sceptycznie do energii atomowej wytykają jej entuzjastom także brak odpowiednio wyszkolonych specjalistów. W Polsce nie ma obecnie kadr do obsługi i nadzoru elektrowni atomowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sds 15.04.2014 09:26
Tylko atom tylko Żarnowiec!

gda 14.04.2014 11:35
Tusk doskonale wie, że w Polsce nie powstanie ani jedna elektrownia atomowa, po co więc inwestuje w propagandę, sport, w kspertyzy i kolegę Grada? Jedyna odpowiedź jest taka, że ten człowiek kieruje się jedynie słupkami poparcia.

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama