sobota, 18 maja 2024 10:19
Reklama
Reklama

Świadomy konsument wybiera

Choć nadal istotnym kryterium wyboru jest cena produktu, to coraz częściej przyglądamy się etykietom, by poznać skład czy pochodzenie towaru, po który sięgamy. Na co należy zwracać uwagę?
Świadomy konsument wybiera

Mleko, pieczywo, warzywa, owoce, wędliny. To najczęściej kupujemy na co dzień. Pewnie wielu teraz zastanawia się, w jaki sposób decyzja przy półce sklepowej może mieć wpływ na naturę. Otóż może. Wystarczy, że zaczniemy sprawdzać, skąd pochodzą. Im bliżej powstały, tym krócej były transportowane. Skutek? Zdecydowanie mniej spalin trafi w ten sposób do atmosfery. Wiele marketów sięga już po lokalnych wytwórców produktów mleczarskich, chleba. Również na stoiskach ze świeżymi produktami pojawiają się te, które powstały niedaleko. Handlowcy zwykle kierują się wyłącznie zyskiem – dla nich liczą się oszczędzone kilometry, bo przeliczają na pieniądze, których nie trzeba wydać na paliwo. Dobre i to, choć nie jest to powszechna praktyka.


Konsument może wybierać produkty sezonowe, dzięki czemu będzie miał pewność, że nie rosły gdzieś na drugim krańcu świata. I jak najmniej przetworzone, czyli praktycznie świeże, nawet nieumyte. Dlaczego? To oznacza, że zanim trafiły do sklepu, nie zużyto do ich przygotowania ogromnej ilości energii i wody. W ten sposób przysłużymy się również środowisku naturalnemu. Ale i zadbamy o zdrowie – gotowe dania czy półprodukty mogą zawierać składniki czy konserwanty, które, jak każde substancje chemiczne, nie są dla nas obojętne.


Jeśli mamy wybór, sięgajmy po produkty sprzedawane na wagę, a nie np. równo ułożone warzywa na styropianowych tackach, dodatkowo jeszcze owinięte folią. Nadmierne opakowywanie towarów to zmora naszych czasów. Dawniej handlowcy chętnie sięgali po papierowe torebki, mieli na ladzie sterty papierowych arkuszy. Dzisiaj z sentymentem można wspominać np. sklepy z odzieżą. Tam pakowanie było wręcz sztuką: wszystko było najpierw starannie składane, później owijane w szary papier i na koniec sznurowane papierowym sznurkiem. Tak jak pudełka z butami. Dzisiaj wszystko ląduje w kolorowej foliówce. Papier, nawet jeśli trafi na składowisko, rozkłada się od trzech do pięciu miesięcy. Plastikowy worek – nawet kilkaset lat.


Opakowania na pewno nie zaoferują nam na targowisku czy osiedlowym bazarku. Można tam znaleźć rolników czy ogrodników, którzy sprzedają własnoręcznie wyhodowane okazy warzyw czy owoców. Zapytajmy, w jaki sposób rosły, czy były nawożone w sposób naturalny. W ten sposób odwrócimy się plecami do intensywnego rolnictwa, w którym królują sztuczne nawozy i środki ochrony roślin, by wszystko było idealne.
Zakupy zrobione z głową to w dzisiejszych czasach nie tylko kwestia cen. W sklepie też można zrobić wiele gestów dla natury.

Zielony liść dla ekologicznej żywności
Wyższa szkoła jazdy, jeśli chodzi o zakupy, to sięganie po produkty rolnictwa ekologicznego. Łatwo je rozpoznać, bo są oznaczone specjalnym znakiem graficznym – zielonym ekoliściem, czyli unijnym znakiem.
Nie każdy może umieścić taką etykietę. Znak rolnictwa ekologicznego można stosować wobec żywności pochodzącej od takich producentów, przetwórców lub rolników, którzy spełniają wymagania specjalnej ustawy i posiadają certyfikat uprawnionej jednostki certyfikującej. A więc choćby nie używają nawozów chemicznych i pestycydów.
Znak znakowi nierówny, na prawidłowo sporządzonej etykiecie produktu ekologicznego powinny znaleźć się: nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent, napis: "Rolnictwo ekologiczne System kontroli WE" lub "Produkt rolnictwa ekologicznego", a także nazwa i adres producenta, przetwórcy lub sprzedawcy.

Źródło: Internet


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
22.02.2014 14:27
Zdrowe jedzenie to chyba dzisiaj abstrakcja

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama