niedziela, 19 maja 2024 14:09
Reklama
Reklama

Poważne rozmowy o książkach „przy herbatce”

W ramach pomorskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami "Z książką na walizkach” Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie gościła autorów popularnych książek dla dzieci.
Poważne rozmowy o książkach „przy herbatce”

Jako pierwsze odbyło się spotkanie z Katarzyną Terechowicz i Wojciechem Cesarzem, którzy wspólnie napisali „Pamiętnik grzecznego psa” – nagrodzoną w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren książkę opowiadającą o przygodach psa Wintera.

Tajemnica człowieka z blizną

Doczekała się ona drugiej części zatytułowanej „Nowe przygody grzecznego psa”. Autorzy skutecznie starali się przybyłych na spotkanie uczniów z tczewskich szkół podstawowych zarazić ekologią i miłością do psów oraz innych zwierząt. Dzieciom na tyle podobały się fragmenty czytanych książek, że po spotkaniu ustawiła się kolejka po zakup publikacji i autografy od autorów.

Dzień później tczewską bibliotekę odwiedził Paweł Beręsewicz, autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, tłumacz i leksykograf. Pisarz zaproponował bardzo ciekawą formułę spotkania, a mianowicie „poważne” rozmowy o książkach „przy herbacie” z wybranymi dziećmi. Była dysputa o jego książce wojennej “Czy wojna jest dla dziewczyn?”, była też rozmowa o przygodach rodziny Ciumków oraz o książce podróżniczej pana Pawła pt. „Tajemnica człowieka z blizną”.

Pytania o wiek i…rozmiar buta

Zabawne i nieprzewidywalne dialogi szczególnie podobały się młodej widowni. Na zakończenie oficjalnej części spotkania dzieci zadawały pytania gościowi. Interesowały je zarówno „kwestie trywialne”, takie jak wiek, rozmiar buta oraz sprawy poważniejsze. Uczniowie pytali o to jak się pisze książki i skąd biorą się pomysły na nowe teksty. Nie zabrakło czasu na zakup książek i autograf od autora.

Spotkania autorskie są formą upowszechniania czytelnictwa, ponieważ dzieci chętniej sięgają po lekturę, której autora poznali i otrzymali od niego autograf.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama