czwartek, 25 czerwca 2026 17:04
Reklama

Gniewskie rajcowanie. Burzliwe obrady przy... otwartych drzwiach

GNIEW. Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Gniewie obfitowała w emocje, podczas obrad zaistniały nieprzewidziane wydarzenia, które zburzyły ustalony porządek obrad.
Gniewskie rajcowanie. Burzliwe obrady przy... otwartych drzwiach
Zaczęło się od przedstawienia radnym efektów prac związanych z przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (obejmującego obszar 1295 ha w rejonie Tymawy i Jelenia), który pod postacią uchwały mieli przyjąć radni.

Początek o elektrowniach wiatrowych
Głosowanie poprzedzały długie wyjaśnienia dyrektora firmy, która ten plan przygotowała; polegały na tłumaczeniu, jak ten plan był tworzony, co brano pod uwagę etc. Jest to o tyle dziwne, że radni powinni głosować nad uchwałą, którą wcześniej musieli w formie projektu otrzymać, zapoznać się z nią i dyskutować na komisjach! A wyglądało to tak, jakby dopiero na sesji radni mieli możliwość zarówno wypowiedzenia się, jak i wnoszenia uwag! W planie tym wyznaczono tereny i ustalono warunki do lokalizacji elektrowni wiatrowych o dużej mocy, w liczbie ok. 12 siłowni. To koleje kwestie, które wydłużyły czas trwania sesji, bo dwóch przedstawicieli inwestora mówiło o inwestycji i odpowiadało na pytania.
Kiedy wydawało się, że będzie można przystąpić do głosowania tak ważnego dla gminy dokumentu w formie uchwały, spora grupa ludzi próbowała wejść na salę obrad, wywołując zdziwienie obecnych. Byli to przedstawiciele firmy Mikrostyk, którzy nie pomieścili się w pomieszczeniu, postanowili więc stać przy otwartych drzwiach uniemożliwiając tym samym normalną pracę radnym... Przewodnicząca Rady Miejskiej Walentyna Czapska wyjaśniła, iż nie jest jeszcze omawiana uchwała dotycząca Mikrostyku oraz że „nikt nie spodziewał się tak licznej delegacji, bo była mowa o kilku osobach”. Zaproponowała miejsce na schodach. Niestety, przybysze odpowiedzieli, że w takim razie będą stać w otwartych drzwiach.

List Mikrostyku
Nastrój był nieprzyjemny, a pracownicy zachowywali się tak, jakby to radni byli winni trudnej sytuacji ich zakładu. W takich warunkach nie można było prowadzić obrad, więc  rajcowie postanowili... zająć się natychmiast sprawą Mikrostyku. Na ten temat także była przygotowana uchwała. Grupa ok. 40 osób zgodziła się w końcu umiejscowić na schodach. Zanim jednak przystąpiono do głosowania, wiceprzewodnicząca Rady Mariola Czwiklińska zapytała, czy pracownicy znają treść listu, jaki został dostarczony radnym od władz spółki Mikrostyk. Kiedy ci przyznali, że nie, radna odczytała cały list, w którym władze spółki tłumaczą swoją sytuację ogólnoświatowym kryzysem oraz przyznają, że nie stać ich na przeniesienie zakładu. Ostatecznie, jeśli taki byłby przymus, oczekują od gminy Gniew terenów za przysłowiową złotówkę, które mogliby przejąć oraz 5-letniego okresu zwolnienia z wszelkich opłat i podatków dla gminy. Ponadto wyraźnie napisali, iż nie wiadomo, jak długo uda się władzom spółki utrzymać obecne zatrudnienie.
Radny Piotr Mroziński (były pracownik Mikrostyku) stwierdził, iż spółka wprowadza do budżetu 550 tys. zł.

To nie radni są odpowiedzialni...
Radny Marek Barnik oznajmił, iż chciałby, aby obecni pracownicy dobrze zrozumieli, że intencje radnych są jasne i oczywiste – chcą, by zakład dalej działał i zatrudniał ludzi, ale to nie radni są odpowiedzialni za trudną sytuację spółki i to nie radni będą odpowiedzialni za ewentualne zwolnienia.
- W tej Radzie nie ma wrogów czy przeciwników Mikrostyku, ale musicie mieć świadomość, że będzie jak poprzednio: jeśli firma nie wystąpi z wnioskiem do uchwalanego właśnie planu zagospodarowania przestrzennego, to nic z naszych starań nie wyjdzie – podkreślił radny Barnik. – Ja nie biorę odpowiedzialności, czy za rok, przy polityce właścicieli zakładu i sytuacji globalnej, będziecie mieli pracę. Trudno też powiedzieć, ile czasowo będzie trwała procedura, bo poprzedni plan był przygotowywany w ciągu dwóch lat.
- Może tym razem będzie trwało to krócej, bo analizy są już wykonane i pozostają nadal ważne, a prace będą szły w kierunku zmiany parametrów – stwierdziła burmistrz Gniewu Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska. - Mam nadzieję, że potrwa to krócej.
W końcu radni przystąpili do głosowania nad uchwałą „w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru istniejącego zakładu przy ul. Sobieskiego w mieście Gniew”. Glosowało 14 radnych - jednogłośnie za.
Co ta uchwała oznacza dla Mikrostyku? To, że mogą zmienić się parametry terenu, np. biologiczne, wysokościowe, wymiarowe. Natomiast nie może ulec zmianie przeznaczenie terenu (na co nie wyrazi zgody pomorski konserwator zabytków), który funkcjonuje jako turystyczny, a nie przemysłowy. Obecny stan prawny nie przeszkadza w funkcjonowaniu zakładu. Reszta jest w rękach władz Mikrostyk.
 
Basen, SPA i kręgielnia
Następnie przyjęto tzw. uchwały okołobudżetowe. Najwięcej emocji budził projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej dla celów podatku rolnego. Ostatecznie, zgodnie z propozycją burmistrza, przyjęto kwotę 55 zł za dt. Należy dodać, że jest to najniższa kwota podatku w woj. pomorskim.
Rada Miejska w Gniewie przyjęła także uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Wzgórza Zamkowego i parkingu. Firma Polmlek w dawnej stolarni planuje basen, SPA i kręgielnię - w związku z tym za konieczne uważa budowę łącznika z budynkiem „koszarowca”.
Przeciwnych przyjęciu tej uchwały było kilku radnych. Dyskutowano także nad projektem uchwały w sprawie stanowiska Rady Miejskiej wobec wezwania do usunięcia naruszenia prawa, uznając ostatecznie wniosek Mikrostyku za bezprzedmiotowy, gdyż Rada w czerwcu 2011 r. przyjęła już uchwałę w tej sprawie. Podkreślić należy, iż w orzecznictwie sądowym i literaturze ugruntował się pogląd, iż wezwanie do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, określone w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jest czynnością prawną, która przysługuje danemu podmiotowi w stosunku do określonej uchwały jednokrotnie. Następne pisma w tej samej sprawie, pochodzące od tego samego podmiotu, nie są wezwaniami w rozumieniu tego przepisu. Ostatecznie uchwała została przyjęta większością głosów.

Pełna zgoda
Pozostałe  uchwały w sprawach: ● zmiany uchwały Nr IV/20/11 Rady Miejskiej w Gniewie z dnia 26 stycznia 2011 r. w sprawie budżetu Gminy Gniew na rok 2011, ● zmiany uchwały Nr III/16/10 z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Gniew na lata 2011 - 2016, ● przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami sołectwa Widlice i sołectwa Opalenie dotyczących zmiany przynależności miejscowości Pólko-osada leśna wsi Widlice z sołectwa Widlice do sołectwa Opalenie oraz ● przyjęcia rocznego programu współpracy Gminy Gniew z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2012 rok) zostały przyjęte jednogłośnie.

Oświata - działania oszczędnościowe
Drugim wiodącym tematem sesji były „Perspektywy rozwoju oświaty w gminie Gniew w 2012 roku”. Na tę część obrad cierpliwie czekały przedstawicielki szkół podstawowych w Gogolewie i Tymawie. Pani burmistrz przedstawiła radnym ocenę sytuacji aktualnej i perspektywicznej oświaty w mieście i gminie Gniew. Do opracowania tego dokumentu wykorzystano informację o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Gniew, sporządzoną na podstawie art. 5a ustawy o systemie oświaty, analizę finansową oświaty w Gminie Gniew, przygotowaną przez skarbnika, informacje uzyskane z placówek oświatowych oraz pozyskane z Referatu Społecznego.
Subwencja na rok 2011 wyniosła 9 683 572 zł, wydatki gminy ponad subwencję do końca tego roku wyniosą 5 241 744 zł. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza państwa i niż demograficzny wymuszają na gminach podjęcie działań oszczędnościowych. Radny Wiesław Ślizewski przekonywał o konieczności powołania zespołu ds. oświaty, o którym była już mowa na sesji w kwietniu. Przewodnicząca Rady Miejskiej zaproponowała, by stanowisko w sprawie przyszłości oświaty w gminie Gniew wypracował i przedłożył radnym zespół dyrektorów, który spotyka się z burmistrzem oraz kierownikiem Referatu Społecznego raz w miesiącu. Z ramienia Rady Miejskiej w jego skład weszli by Andrzej Solecki i Wiesław Śliżewski, który zaproponował by powiększyć skład zespołu o Adelę Kępińską oraz Arlettę Klusek, twierdząc, że są one bardzo zainteresowane pracą na rzecz poprawy funkcjonowania placówek oświatowych w gminie Gniew. Burmistrz oraz radni zaakceptowali propozycję Walentyny Czapskiej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

a 10.12.2011 19:12
głu[pta a od kiedy to obrady sesji rady miasta są przy drzwiach zamkniętych? tytuł artykułu nijak ma się do rzeczywistości, bo obrady zawsze były i są JAWNE...

co 07.12.2011 17:44
ble ale bzdur wypisujecie

przerażona 07.12.2011 15:49
przerażona Co to wogóle za zespół doradczy!? Co oni wiedza o oświacie?! Strach się bać o nasze dzieci przy takich ekspertach...

he he 07.12.2011 13:53
Cenzuro wróc! wszystkim rządzi była władza, są tu, są tam, aż strach się bać. brrry, wróg czai się za każdym rokiem, wiec wyrzućmy z pracy, wszystkich, którzy byli za "starych czasów" zatrudnieni, wprowadźmy jeszcze więcej nowych kolesi z jedynej słusznej teraz partii .

max 07.12.2011 13:19
nowe nie zawsze dobre Poprzedni burmistrz był zły teraz macie lepszego i nic dobrego dla miasta z tego nie wynika Pamietam komentarze szkalujace poprzedniego burmistrza ile złego uczynił ,a prawda jest taka ze nowa ekipa rwała sie do władzy i podburzali społeczenstwo Gniewa a juz sie skompromitowali , co bedzie za 3 lata ?

? 07.12.2011 12:59
Sesja To na sesję nie można przyjść posłuchać?

on 07.12.2011 12:02
ha ha ha Zabronić gazetom pisać o mikrostyku i sesjach i wtedy na pewno wszytsko sie ułoży ;) Cenzuro wróć!

on 07.12.2011 12:02
ha ha ha Zabronić gazetom pisać o mikrostyku i sesjach i wtedy na pewno wszytsko sie ułoży ;) Cenzuro wróć!

on 07.12.2011 12:01
ha ha ha Zabronić gazetom pisać o mikrostyku i sesjach i wtedy na pewno wszytsko sie ułoży ;) Cenzuro wróć!

GNIWIAK 07.12.2011 10:51
PRZECIW Pracownicy Mikrostyku domagaja sie terenu pod rozbudowe za 1 złotowke ,gdyby to była firma panstwoa to jestem ZA ale dla prywatnych włascicieli jestem stanowczo przeciw Dosc juz rozkradania ponstowego majatku Oni zrobia z tym terenem co beda chcieli ,moga zlikwidowac zakład ,teren sprzedac (moze nie odrazu )itp a ktos to kupi za ciezkie pieniadze

jo 07.12.2011 10:47
jo Na sesje może przyjść każdy, to prawda, ale nie oszukujmy się, jakby w Tczewie na obrady przyszła 100 osobowa grupa mieszkańców, też by się nie pomieścili na sali. Nikt też nie musiał zmieniać frontu. I tak wiadomo było od początku, że zarówno wojewoda, jak i konserwator zabytków i tak zawetują tą uchwałę- radni nie mieli wiec nic do stracenia.

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama