niedziela, 19 maja 2024 13:56
Reklama
Reklama

Pierwszy dzwonek w nowym skrzydle szkolnym w Rudnie

Tegoroczna inauguracja gminnego roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie połączona była z oddaniem do użytkowania nowego skrzydła budynku szkolnego, inwestycji gminnej realizowanej w latach 2011 – 2013.
Pierwszy dzwonek w nowym skrzydle szkolnym w Rudnie

Nie obyło się jednak od przykrych niespodzianek.

W przeddzień uroczystości…

… w nowym budynku pękła rura w łazience na pierwszym piętrze. Częściowemu zniszczeniu uległ sufit na parterze, nowe meble, a także parkiet w jednej z sal. Gmina Pelplin jako właściciel obiektu podjęła już działania związane z uzyskaniem odszkodowania.

Ten incydent nie przeszkodził jednak w przebiegu uroczystości dzień później. Na zaproszenie gospodarza, Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin przybyli m. in.: Jego Ekscelencja Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko, Dyrektor ds. rozwoju „Gamesa Energia” Polska Sp. z o. o. Grzegorz Socha, Zastępca Dyrektora ds. budowlanych PRI „Dak – Bud” Ltd. Sp. z o. o. Zbigniew Szafruga, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, Radni Rady Miejskiej w Pelplinie, dyrektorzy placówek oświatowych oraz instytucji kultury z terenu Gminy Pelplin, sołtysi oraz osoby bezpośrednio związane z realizacją inwestycji z Zastępcą Burmistrza Tadeuszem Błędzkim na czele.

Nowy i funkcjonalny

Nowe skrzydło to budynek o powierzchni zabudowy 359,82 m2, dwukondygnacyjny, nie podpiwniczony ze stropodachem płaskim w technologii tradycyjnej. Posiada niezbędne zaplecze socjalno – sanitarne. Na parterze budynku znajduje się sala z przeznaczeniem na salę korekcyjną, dwie sale edukacyjne, w tym jedna dla potrzeb przedszkola, szatnia, pokój nauczycielski, cztery łazienki, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się szatnia, gabinet pielęgniarski z łazienką, łazienka dla chłopców, sala komputerowa i trzy sale lekcyjne.

Burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch w swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, iż tak długo oczekiwana nowa część budynku szkoły: „służyć będzie wielu pokoleniom mieszkańców tego obwodu szkolnego”. Po zobrazowaniu sytuacji oświaty w Burmistrz podziękował najbardziej zaangażowanym w budowę nowego obiektu, przede wszystkim firmie „Pelplin” Sp. z o. o. i obecnemu z jej ramienia Grzegorzowi Socha. Dziękując wszystkim przybyłym na uroczystość, Burmistrz stwierdził, że: „to dowód na to, że doceniacie nasz trud: zarówno gminy, pracowników oświaty jak i naszych dzieci”.

Listy gratulacyjne

Dyrektor ZKiW w Rudnie Dariusz Jakubowski przypomniał historię placówki a następnie wręczył kwiaty Biskupowi Pelplińskiemu i Burmistrzowi Pelplina. W ten sposób podziękował symbolicznie wszystkim, którzy uświetnili swoją obecnością uroczystość. Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko w swoim wystąpieniu stwierdziła, że nowy obiekt szkolny jest elementem wzbogacenia bazy dydaktycznej dzięki dobrej współpracy władz samorządowych i dyrekcji szkoły. Wręczyła też Burmistrzowi Pelplina i Dyrektorowi ZKiW w Rudnie listy gratulacyjne, dziękując za podjęcie inicjatywy inwestycyjnej i sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Głos zabrał także Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, ciesząc się, że już sama nazwa placówki świadczy o tym co jest jej celem i przesłaniem: kształcenie i wychowanie dzieci oraz młodzieży. Mirosław Chyła. zwrócił się przede wszystkim do dzieci i młodzieży z apelem, by także w nowym obiekcie pielęgnowali tradycje szkoły i z dumą reprezentowali swoją placówkę tak jak czynili to do tej pory.

Przecięcie wstęgi i …rozwiązanie kokardy

Kolejnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi nowo wybudowanego skrzydła. Dokonali tego Andrzej Stanuch, Tadeusz Błędzki, Mirosław Chyła, Grzegorz Socha, Biskup Ryszard Kasyna, Elżbieta Wasilenko, Przedstawiciel Rady Rodziców Anna Cetera, Zbigniew Szafruga, Dariusz Jakubowski oraz były dyrektor ZKiW w Rudnie Tadeusz Czerwiński. Następnie Biskup Pelpliński w asyście Proboszcza Parafii w Wielkim Garcu ks. dr Wojciecha Gruba poświęcili obiekt oraz krzyże.

Dyrekcja placówki wręczając pamiątkowe kamienie węgielne, podziękowała w ten sposób tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do wybudowania nowego skrzydła oraz uświetnili swoją obecnością uroczystość. Ostatnim punktem imprezy było rozwiązanie kokardy przez przedszkolaków z Rudna a tym samym oficjalne otwarcie drzwi nowego budynku. Zwiedzanie obiektu połączone z poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników ZKiW w Rudnie były okazją do wymiany uwag na temat budynku jak również rozmów dotyczących stanu systemu edukacji w Gminie Pelplin.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
W TEJ SZKOLE...... 08.09.2013 16:42
W tej szkole pracowała (...) co wyprowadziła 1.8 miliona złotych ,teraz majac odsiadywać wyrok zrobiła z siebie chorą psychicznie i jest w psychiatryku.

TJK 07.09.2013 02:14
Jakieś fatum wisi nad tą gminą!

09.09.2013 09:00
cofneles sie do okresu sredniowiecza fatum to ty jestes -:) trzeba miec rowno pokrecone w glowie

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama