W tym roku nie zabraknie także akcentów kociewskich. Wystąpi m.in. zespół Burczybas. Kolejną atrakcją będzie recital Krzysztofa Daukszewicza.
Wydarzenie rozpocznie się wernisażem we wtorek, 13 listopada, o godz. 9.30 w Fabryce Sztuk. O godz. 11.00 rozpoczną się eliminacje. 15.11 (czwartek) o godz. 11.00 usłyszymy werdykt jury.
Zmagania szkół i... przedszkoli
W konkursie mogą wziąć udział reprezentacje przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, a także domów kultury, środowiskowych domów pomocy społecznej, różnych form pracy pozaszkolnej oraz zainteresowani mieszkańcy Kociewia i innych regionów Polski.
- Program jest podobny do tego z lat poprzednich, ale nowości czekają widzów w finale – zapewnia Eleonora Lewandowska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, jednego z organizatorów konkursu. - Oprawa finału będzie w stylu kociewskim. Nie zabraknie jadła kociewskiego przygotowanego przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i oprawy muzycznej w stylu kociewskim. Kolejną niespodzianką z okazji finału (po godz. 17.00) będzie oprócz występu laureatów także koncert Krzysztofa Daukszewicza. Recital znanego artysty – satyryka jest możliwy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Tczewie i Centrum Kultury i Sztuki.
Zmagania będą rozgrywane w następujących kategoriach: recytacje poezji i prozy, programy poetycko-muzyczne, inscenizacje, poezja śpiewana, juwenalia literackie (młodzieńcze utwory twórcy) oraz plastyka.
Juwenilia literackie – więcej zgłoszeń
Młodzi adepci sztuki wystąpią w: Miejskiej Bibliotece Publicznej (eliminacje – recytacje), Centrum Kultury i Sztuki (programy poetycko – muzyczne, inscenizacje, poezja śpiewana oraz finał) i Fabryce Sztuk (wernisaż prac plastycznych, prezentacja juweniliów literackich).
- Myślę, że dzięki konkursowi podniesie się świadomość regionalna, związana z przynależnością do regionu kociewskiego – uzupełnia Eleonora Lewandowska. - Sądząc po zgłoszeniach – liczba uczestników jest podobna, za to bardzo zwiększyła się liczba osób w zakresie juwenilii literackich. Bardzo wielu uczestników pragnie pisać o Kociewiu, to bardzo budujące.
Idea powstania swego rodzaju festiwalu twórczości Romana Landowskiego narodziła się po śmierci tego cenionego regionalisty i działacza kulturalnego Kociewia, ale i twórców takich jak: Andrzej Grzyb, ks. Franciszek Kamecki czy Zygmunt Bukowski.
Promocja kultury Kociewia
Celem konkursu jest przybliżenie dorobku Romana Landowskiego (jak również innych regionalnych twórców takich jak: Andrzej Grzyb, ks. Franciszek Kamecki czy Zygmunt Bukowski), ale też promocja wiedzy o regionie i jej popularyzacja. Przy okazji odbywa się promocja pięknego słowa i twórczości młodych utalentowanych osób. Mieszkańcy mogą też poznawać twórczość i talenty niepełnosprawnych mieszkańców Kociewia. Zmagania literacko – poetyckie są dofinansowane z programu otwartego konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego ogłoszonego przez tczewski magistrat.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na prezentacje.













Napisz komentarz
Komentarze