czwartek, 25 czerwca 2026 17:56
Reklama

Debata o debacie - elektrownia w Rajkowach na papierze

PELPLIN. Na sesji w Subkowach będzie gorąco? 29 września radni gminy Subkowy będą głosować nad przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego, przewidującego budowę na terenie gminy magistrali wodno– ściekowej dla elektrowni w Rajkowach. Debata o elektrowni z udziałem inwestorów, przeciwników oraz niezależnych ekspertów ma się odbyć cztery dni wcześniej.
Debata o debacie - elektrownia w Rajkowach na papierze
Władze gminy Pelplin proponują nowy termin spotkania nt. elektrowni w Rajkowach. 25 października – tę datę proponuje burmistrz Pelplina jako nowy termin debaty o elektrowni węglowej w Rajkowach z udziałem inwestorów, przeciwników oraz niezależnych ekspertów. Pierwotnie spotkanie miało się odbyć 20 września. Zdaniem władz gminy zabrakło jednak czasu na jej organizację. Winnym zamieszania miało być Stowarzyszenie „Eko – Kociewie”, grupujące mieszkańców sprzeciwiających się wielkiej inwestycji, oraz organizacje ekologiczne, które zbyt późno dostarczyły listy z danymi adresowymi ekspertów.

Muszą mieć więcej czasu
- Przyjęliśmy założenie, że zaproszenia na debatę wysyłamy co najmniej miesiąc przed jej datą – tłumaczy nam burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch. - Stąd nasza nowa propozycja na 25 października, o godz. 17.00, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Czekam na odpowiedź ze strony organizacji ekologicznych.
W miniony poniedziałek organizacja CEE Bankwatch Network, w związku z zaplanowanym na 29 września głosowaniem Rady Gminy Subkowy nad przyjęciem planu przestrzennego dla magistrali wodno – ściekowej, wystąpiła do burmistrza Pelplina o organizację debaty w terminie między 25 a 28 września.  
- Organizacja debaty między 25 a 28 września absolutnie nie wchodziła w rachubę – uważa Andrzej Stanuch. - Nie można tak ważnego spotkania przygotować w ciągu zaledwie kilku dni. Musimy mieć na to więcej czasu. Również przychylam się do prośby drugiej strony o neutralnego moderatora. Jestem już po rozmowie ze znanym dziennikarzem TVP Gdańsk – czekam na  potwierdzenie jego udziału.

Wyważanie otwartych drzwi
Jak wyjaśniał nam niedawno Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network, debata ma pomóc mieszkańcom regionu na podjęcie decyzji, czy Elektrownia Północ jest potrzebna i czy przyczyni się do rozwojowi regionu, czy może wręcz przeciwnie – niekorzystnie odbije się na stanie środowiska naturalnego.
- Dla mnie wszystko jest jasne – podkreśla burmistrz Pelplina. - Przeczytałem wszystkie decyzje, które otrzymał inwestor i nie mam obaw, że elektrownia będzie oddziaływać negatywnie na otoczenie. Wiadomo, że tak duża inwestycja musi na środowisko oddziaływać, ale chodzi nam o to, aby to zminimalizować, tak by w sąsiedztwie w elektrowni dało się normalnie żyć, wypoczywać, produkować zdrową żywność. Tak też będzie. Podczas urlopu byłem we Francji i Niemczech, aby na własne oczy zobaczyć jak wyglądają okolice elektrowni. Za ich płotami rosną warzywa, ludzie nie narzekają, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Debata to wyważanie otwartych drzwi. Nie rozumiem, kogo miałaby ona przekonać. Rozmawiałem już wielokrotnie z mieszkańcami gminy – większość osób jest za budową elektrowni. Nie wiem, jak liczną grupę mieszkańców reprezentuje Stowarzyszenie „Eko – Kociewie”. Mimo to zależy mi, aby informacja o debacie dotarła do jak najszerszego grona mieszkańców naszej gminy.   

Na sesji w Subkowach będzie gorąco?
29 września radni gminy Subkowy będą głosować nad przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego, przewidującego budowę na terenie gminy magistrali wodno– ściekowej dla elektrowni w Rajkowach.
Wcześniej starosta tczewski wydał pozwolenie na budowę. Tymczasem trwa mobilizacja przeciwników inwestycji, którzy żądają od władz Pelplina debaty społecznej. Uważają, że inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko naturalne, zdrowie mieszkańców i lokalne rolnictwo. Dlatego masowo odwołują się od pozwolenia na budowę.
Zwolennicy inwestycji, w tym władze Pelplina argumentują, że elektrownia w Rajkowach pozwoli na zmniejszenie deficytu energii elektrycznej w woj. pomorskim i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, a ponadto przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Głównym inwestorem elektrowni ma być Kulczyk Investments. Wartość elektrowni w Rajkowach szacowana jest na prawie 11 mld zł.
Wyjątkowo gorąco więc zapowiada się czwartkowa sesja Rady Gminy Subkowy. Odbędzie się o godz. 11.00 w Domu Kultury w Subkowach. Jest otwarta dla mieszkańców zainteresowanych tematem elektrowni.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

max 30.09.2011 13:34
do ekologow Buduje sie elektrownie weglowe ,to nie prawda ze tylko w Polsce Sam na budowie takiej elektrowni pracowałem 2 lata temu w Dormundzie - Niemcy Czy Niemcy chcieli by sie truc ? na to by nie pozwolono ,

Mieszkaniec nie z gminy Pelplin lub Subkowy, ale z obszaru wpływu elektrowni 29.09.2011 14:59
Zdrowie, rolnictwo itp. a elektrownia Nie ma w Polsce drugiej takiej elektrowni, jaka być może powstanie w Rajkowach. Widziałem takie w Niemczech. Nie chce się wierzyć, jak czysto jest wokół nich. Tak więc epatowanie pyłem, syfem, brudem - to manipulacja. To właśnie nie będzie taka elektrownia, jak te, które mamy teraz, niestety, na Śląsku. I życzmy Ślązakom, by jak najszybciej zmodernizowali swoje elektrownie (jak nam Unia pozwoli, bo ogólnie rzecz biorąc, to każą nam rozwijać elektrownie gazowe na ruskim gazie lub elektrownie atomowe, cholera wie, po co). Taka nowoczesna elektrownia wpływa na rolnictwo i na zdrowie, ale ten wpływ jest do zaakceptowania, również z punktu widzenia wpływu na nasze dzieci i wnuki. A jest tak, jeśli się spojrzy szerze, a nie tylko na swoje podwórko. Pewnie, że nie chce się mieć elektrowni pod bokiem. Ani spalarni śmieci. Ani składowiska odpadów. Ani masztu telefonii komórkowej. Ale wszyscy korzystamy z prądu, wytwarzamy śmieci i posługujemy się komórkami. I jeździmy autami, które dają tych wszystkich zanieczyszczeń znacznie więcej, niż elektrownia, a do tego te zanieczyszczenia są na wysokości naszej twarzy. I wciągamy to wszystko. Tak to już jest. Panowie ekolodzy na spotkania też przyjeżdżają autami. (zresztą nawet całkiem niezłymi :)) Domagajmy się, żeby elektrownia była przebadana z lewa na prawo, żeby była pewność, że jest ona na najwyższym poziomie. Jeśli tak będzie, to zaakceptujmy ją pamiętając, że rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą zagrożenia (w tym zanieczyszczenia), ale jednocześnie jako cywilizacja uczymy się sobie z tym radzić, a dodatkowo w bilansie wygląda to tak, że jednak żyjemy dłużej, że jednak stan zdrowia jest ogólnie lepszy, mimo że narzekamy, że jedzenie nie smakuje, jak smakowało kiedyś, że drogi zatłoczone i że elektrownia pod bokiem. Proponuję myśleć w tym kierunku...

Mieszkaniec nie z gminy Pelplin lub Subkowy, ale z obszaru wpływu elektrowni 29.09.2011 14:00
Zdrowie, rolnictwo itp. a elektrownia Nie ma w Polsce drugiej takiej elektrowni, jaka być może powstanie w Rajkowach. Widziałem takie w Niemczech. Nie chce się wierzyć, jak czysto jest wokół nich. Tak więc epatowanie pyłem, syfem, brudem - to manipulacja. To właśnie nie będzie taka elektrownia, jak te, które mamy teraz, niestety, na Śląsku. I życzmy Ślązakom, by jak najszybciej zmodernizowali swoje elektrownie (jak nam Unia pozwoli, bo ogólnie rzecz biorąc, to każą nam rozwijać elektrownie gazowe na ruskim gazie lub elektrownie atomowe, cholera wie, po co). Taka nowoczesna elektrownia wpływa na rolnictwo i na zdrowie, ale ten wpływ jest do zaakceptowania, również z punktu widzenia wpływu na nasze dzieci i wnuki. A jest tak, jeśli się spojrzy szerze, a nie tylko na swoje podwórko. Pewnie, że nie chce się mieć elektrowni pod bokiem. Ani spalarni śmieci. Ani składowiska odpadów. Ani masztu telefonii komórkowej. Ale wszyscy korzystamy z prądu, wytwarzamy śmieci i posługujemy się komórkami. I jeździmy autami, które dają tych wszystkich zanieczyszczeń znacznie więcej, niż elektrownia, a do tego te zanieczyszczenia są na wysokości naszej twarzy. I wciągamy to wszystko. Tak to już jest. Panowie ekolodzy na spotkania też przyjeżdżają autami. (zresztą nawet całkiem niezłymi :)) Domagajmy się, żeby elektrownia była przebadana z lewa na prawo, żeby była pewność, że jest ona na najwyższym poziomie. Jeśli tak będzie, to zaakceptujmy ją pamiętając, że rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą zagrożenia (w tym zanieczyszczenia), ale jednocześnie jako cywilizacja uczymy się sobie z tym radzić, a dodatkowo w bilansie wygląda to tak, że jednak żyjemy dłużej, że jednak stan zdrowia jest ogólnie lepszy, mimo że narzekamy, że jedzenie nie smakuje, jak smakowało kiedyś, że drogi zatłoczone i że elektrownia pod bokiem. Proponuję myśleć w tym kierunku...

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama