poniedziałek, 20 maja 2024 04:58
Reklama
Reklama

Priorytet - poprawa jakości powietrza na Starym Mieście

TCZEW. Stan powietrza w grodzie Sambora, szczególnie w rejonie Starego Miasta, nie jest zadowalający - takie wnioski (po zimie) wysunął Urząd Miejski. Jednym z powodów jest używanie w okresie grzewczym nieodpowiednich materiałów do opalanie mieszkań (piece).
Priorytet - poprawa jakości powietrza na Starym Mieście

Do wydzielania szkodliwych substancji przyczynia się m.in. spalanie materiałów gumowych, z tworzyw sztucznych, a także „wszystkich innych rzeczy, które uda się spalić”. Także opalanie węglem (jak już pisaliśmy) jest szkodliwe dla zdrowia.

Kampania uświadamiająca
- Urząd Miejski zamierza przeprowadzić kampanię uświadamiającą mieszkańców, dotyczącą zmiany systemów grzewczych, które dają ciepło z paliw ekologicznych (np. oleje opałowe) – mówi naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych UM Krzysztof Witosiński. - Posiadamy wyniki pomiarów zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu PM10. Istotnym procesem w mieście jest likwidacja kotłowni węglowych (ogrzewania węglowego) i podłączenie ich do centralnego systemu ciepłowniczego, gdzie stosuje się paliwa ekologiczne. Także przeprowadzenie modernizacji związanej z przejściem na ogrzewanie paliwem ekologicznym, czyli gazem ziemnym lub olejem opałowym.

Dopuszczalne normy są przekraczane
Wyniki pomiarów zanieczyszczeń atmosfery (przy ul. Targowej działa jedna z 10 stacji sieci monitoringu Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej) odnoszone są do wymaganych czasów uśredniania zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska. Wyniki te wskazują w Tczewie na nieznaczne okresowe przekroczenia norm stężenia szkodliwych dla człowieka. Widoczna jest jednak poprawa tego stanu. W przypadku pyłów, przekroczenia przewyższają kilkakrotnie dopuszczalne normy.
- Uświadamianie społeczeństwa należy przeprowadzać sukcesywnie, by mieszkańcy mogli przygotować się do następnego sezonu grzewczego, mając już wiadomości na temat sytuacji ogrzewania mieszkań węglem oraz możliwościom zamiany systemu grzewczego, szczególnie w rejonie Starego Miasta – uważa naczelnik Witosiński. – To, że mamy wiosnę, a następnie lato nie zwalnia nas z obowiązku działań na rzecz ekologii i poprawy stanu powietrza w rejonach najbardziej zanieczyszczonych. Mając na uwadze następny sezon zimowy...

Ekologiczne systemy grzewcze
By skutecznie przeciwdziałać pogarszającej się jakości powietrza trzeba podjąć działania eliminujące przyczyny zanieczyszczeń. W przypadku Tczewa szczególne przekroczenie norm nastąpiło w zakresie pyłów, które powodują podrażnienia naskórka i śluzówki. Najniebezpieczniejsze są pyły najdrobniejsze, które z łatwością przenikają do organizmu wywołując jego zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.
Krzysztof Witosiński podkreśla, iż należy dążyć do zmiany uciepłowienia budynków na Starym Mieście oraz w miarę możliwości w innych rejonach miasta systemem ogrzewania przez kotłownie używające opałów ekologicznych, eliminować lub modernizować technologie powodujące zanieczyszczenie środowiska komunalnego, wprowadzać ekologiczne systemy grzewcze. Także opracować i wdrażać zintegrowane programy edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie materiałów opałowych i efektów ich stosowania, opracować i wdrożyć tczewskie programy zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów, ich utylizacji oraz ograniczyć spalanie odpadów.

Ochrona klimatu
Celem podejmowanych przez Urząd Miejski w Tczewie działań jest uzyskanie efektu ekologicznego - ochrona powietrza i klimatu, a także edukacja mieszkańców. Znaczny wzrost cen nośników energii zmusza do szukania rozwiązań służących oszczędzaniu ilości spalanego paliwa oraz zastosowaniu innego materiału niż węgiel i jego pochodne. Zmiana systemu ciepłownictwa na Starym Mieście wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów.
W 2001 roku Sejm przyjął dokument Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Zakłada się w nim udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie paliwowo-energetycznym kraju do 7,5 proc. w 2010 r. i do 14 proc. w 2020 r. w strukturze zużycia nośników pierwotnych. Energia odnawialna w krajach UE wynosi 12 proc. całkowitego zużycia energii, a w Polsce zaledwie 2,5 proc.
- Oczywiście nasze zamierzenia wiążą się z nakładami inwestycyjnymi, ale pewne szanse daje także Unia Europejska, która duży nacisk kładzie na działanie proekologiczne – dodaje Krzysztof Witosiński.

Pozyskać środki z UE
Dla pozyskiwania unijnych funduszy lub inwestorów konieczne są partnerskie działania. Można działać nie tylko jako pojedyncza firma czy gmina, lecz jako region lub związek międzygminny. Wspólne działanie przedsiębiorstw energetycznych i ochrony środowiska oraz samorządów to większe możliwości pozyskiwania środków z UE. Firmy mogą zaoferować swój potencjał, samorządy zaś prawne i organizacyjne instrumenty. Pieniądze otrzymają projekty najlepiej przygotowane. Dzięki temu pojawia się szansa na inwestycje oraz owocną współpracę z zagranicznymi partnerami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama