poniedziałek, 20 maja 2024 06:16
Reklama
Reklama

Spór o chór z batutą w tle

TCZEW. Ciemne chmury zebrały się nad głową Leszka Gołąba - dyrygenta Chóru Męskiego „Echo”. Jego zwierzchnik – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Tadeusz Żmijewski uważa, że ma podstawy do zwolnienia dyrygenta. Murem za Gołąbem stoją chórzyści.
Spór o chór z batutą w tle

Dyrektor Żmijewski wymienił dwa powody, które według niego są wystarczające do rozwiązania umowy z Leszkiem Gołąbem. Dyrygent miał pięciokrotnie brać udział w koncertach i wyjazdach zagranicznych chóru „Echo” w czasie, gdy przebywał na zwolnieniu lekarskim w swoim drugim miejscu pracy – w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
- Dla mnie tego typu działania są niedopuszczalne, bo praca na zwolnieniu lekarskim w innym miejscu jest wykroczeniem według Kodeksu Pracy i kwalifikuje się do dyscyplinarnego zwolnienia, co też zostało wręczone panu Gołąbowi w Operze Bałtyckiej, gdzie już nie pracuje – poinformował dyr. Żmijewski.

Drugim powodem ma być dwukrotnie potwierdzona przez pracowników Centrum Kultury i Sztuki nieobecność Leszka Gołąba na próbach chóru. Zastępował go wtedy akompaniator zespołu Tadeusz Abt.
- W postanowieniach szczegółowych naszej umowy jest napisane: „Zleceniobiorca nie może powierzyć wykonywania swych zadań, wynikających z niniejszej umowy, osobie trzeciej bez zgody zleceniodawcy wyrażonej na piśmie. W razie naruszenia postanowienia zleceniodawca może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym” – dodał Tadeusz Żmijewski. – Nie zrobiłem tego ze skutkiem natychmiastowym tylko z wypowiedzeniem miesięcznym, żeby panu Gołąbiowi dać szansę na znalezienie innego zajęcia.

Leszek Gołąb pozostanie na stanowisku dyrygenta przynajmniej do końca roku, bo na tyle czasu opiewa umowa o dzieło zawarta przy zaangażowaniu Zenona Drewy, zastępcy prezydenta Tczewa m. in. do spraw kultury. W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie w prezydenckim gabinecie pomiędzy dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki, a Leszkiem Gołąbem i zarządem chóru „Echo”. Jego członkowie już wystosowali do władz miasta list, w którym piszą, że nie mają zamiaru pracować z jakimkolwiek innym dyrygentem. Wszystkim zależy na jak najlepszym wyjściu z tej sytuacji, zwłaszcza, że zbliża się 85 rocznica powstania tego zasłużonego dla tczewskiej kultury zespołu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama