poniedziałek, 20 maja 2024 06:40
Reklama
Reklama

Szansa na „wyprowadzenie” odpadów z miasta

TCZEW. Być może już niedługo tczewianie doczekają się nowoczesnego systemu usuwania odpadów, które w sporych ilościach produkujemy. W tej kwestii wiele zależy od samych mieszkańców.
Szansa na „wyprowadzenie” odpadów z miasta

Mają oni bowiem prawo konsultować się w tej sprawie i pytać o to, co będzie działo się na naszym składowisku.

„Wyprowadzić” odpady  z miasta?
Plany są ambitne, a bardziej niż prawdopodobne jest, iż w okresie finansowania 2007-2013 tczewskiemu projektowi uda się pozyskać środki z Unii Europejskiej. Najpierw jednak musimy zdecydować co konkretnie ma na tym składowisku powstać, jaki zakład i w jakiej technologii ma utylizować odpady.
A może (jak proponowali niektórzy radni w poprzedniej kadencji) w ogóle „wyprowadzić” odpady  z miasta? Jednak analizy szybko wykazały, że wówczas będziemy nie tylko uzależnieni od właścicieli innych zakładów i składowisk, ale będzie to bezpośrednio związane z ceną, jaką oni mogą dyktować. Wówczas społeczeństwo ponosiłoby wysokie i rosnące koszty składowania i utylizacji odpadów z Tczewa.

„Za” i „przeciw” różnym rozwiązaniom
Obecnie w Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych kończą pracę specjaliści od tzw. pomocy technicznej (o tej sprawie już pisaliśmy). Mają oni za zadanie opracować kilka wariantów rozwiązań problemu odpadów, wykazać „za” i „przeciw” różnych rozwiązań. Firma do wykonania tego zadania została wybrana w drodze przetargu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zostało nią konsorcjum skupiające: Sogreah, ConsEko, Inżynieria Pro-eko.
Prezes ZUOS Marian Cegielski oraz wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zapewniają, że nic w mieście nie będzie realizowane bez konsultacji społecznych.
- Tczewianie muszą być w takich przypadkach dobrze poinformowani i z pewnością będą  mieli możliwość wypowiedzi - mówi wiceprezydent Pobłocki. - Jednak, by o czymś dyskutować, trzeba najpierw zapoznać się ze sprawą. Często obawy bywają bezpodstawne.
Marian Cegielski podkreślił, iż wszyscy, który będą mieli jakieś pytania, lub będą chcieli wyrazić swoją opinię, mają taką możliwość pisząc na adres ZUOS sp. z o.o., Tczew, ul. Rokicka (względnie wysyłając e-mail: [email protected]).

Wariant 0, czyli bez inwestycji
Dziś prezentujemy czytelnikom tzw. Wariant 0. Jest w nim mowa o niepodejmowaniu żadnych działań inwestycyjnych, a więc nie będzie budowy, natomiast zintensyfikuje się selektywną zbiórkę odpadów. Chodzi o wydzielanie z odpadów wszystkiego co mogłoby nadawać się do dalszego  przetwarzania. Jednak to także oznaczałoby, że nasze odpady musiałyby w pewnym momencie być wywożone na inne składowiska. To niesie ze sobą niebezpieczeństwo dyktowania cen przez przyjmujących tczewskie odpady.
Ważne jest także to, że system ten już w 2010 r. nie spełniłby wymagań w zakresie ograniczenia składników bidegradowalnych kierowanych na składowisko. Należy ponadto pamiętać, iż nasze składowisko ma ograniczone możliwości funkcjonowania i zgodnie z dyrektywami unijnymi w 2009 r. ma być zamknięte.
Kolejne warianty przedstawimy na łamach „Gazety Tczewskiej”. Zachęcamy Czytelników do dyskusji na ten ważny dla naszego miasta i środowiska temat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama