piątek, 26 czerwca 2026 03:26
Reklama

Elektrownia za 9 mld zł - praca dla 450 osób z gminy Gniew

OPALENIE. Same korzyści – zdaniem Bogdana Badzionga, burmistrza Gniewa – może przynieść budowa elektrowni węglowej (2x 800 MW) w Opaleniu przez szwedzki koncern Vattenfall. Tak wielka inwestycja zmieniłaby gospodarczo nie tylko tę miejscowość. Zatrudnienie przy budowie elektrowni i potrzebnej infrastruktury znalazłoby ok. 1,5 tys. osób. W elektrowni byłaby praca dla 450 osób.
Elektrownia za 9 mld zł - praca dla 450 osób z gminy Gniew
Dziś, kiedy już głośno mówi się o kryzysie, a firmy zwalniają ludzi, perspektywa tak ogromnej inwestycji warta jest więcej niż zastanowienia. Dałaby wielką szansę dla całej gminy Gniew. Drugi, nie mniej ważny, powód to generalnie wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Znowu pisze się o budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Ale takowa może powstać nie wcześniej niż za 12-15 lat. Elektrownia węglowa, od momentu podjęcia decyzji o jej budowie, może powstać w ciągu 4-5 lat.

Obawy mieszkańców
Jednak część mieszkańców Opalenia wyraża swoje obawy, zwłaszcza o wpływ elektrowni na środowisko naturalne i ludzi. Złożyli list z protestem do burmistrza. Niemniej są i inni - zadowoleni z perspektywy budowy elektrowni. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy inwestycji spotkali się z samorządowcami pod koniec listopada w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Opaleniu.
- Za mało z nami rozmawiacie – twierdził jeden z mieszkańców Opalenia. – Prowadzicie z firma Vattenfall rozmowy od roku, a dopiero po proteście przyjechaliście do nas.
- Jest grupa, która jest przeciw, jest grupa mieszkańców, która jest za budową elektrowni – uważa inny mieszkaniec wsi. - Musimy patrzeć w przyszłość. Mieszkam tutaj 65 lat. I czego się doczekałem? Likwidacji urzędu oraz mleczarni. Jeśli nie podejmiemy decyzji o budowie, to znajdziemy się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, jak Wiosło (pobliska wieś – przyp. red.) do Opalenia.
- Nikt nie mówi o skutkach dla zdrowia ludzi, o promieniowaniu – zauważył młody mężczyzna, który mieszka blisko planowanej inwestycji.

Skok cywilizacyjny
Takie przedsięwzięcie może przyciągnąć innych inwestorów, na czym zyskałyby inne miejscowości wokół Opalenia. Wzrosłaby wartość działek budowlanych. Znacznie zwiększyłyby się dochody gminy. Firma Vattenfall mogłaby wnieść duży wkład dla rozwoju infrastruktury gminy (drogi, budynki użyteczności publicznej) i – paradoksalnie – dla ochrony środowiska, bo firma ta musi respektować ostre rygory unijne, i to takie, które dopiero będą obowiązywać za kilka lat. Czyli już po oddaniu elektrowni do eksploatacji.
- Rok temu zgłosiła się do nas firma Vattefall - mówił burmistrz Bogdan Badziong. - Mieli wytypowanych 20 lokalizacji w Polsce. Jeździli, patrzyli, mierzyli. Specjalnie w to nie wierzyłem, ale po dwóch miesiącach znów przyjechali i stwierdzili, że interesuje ich Opalenie.

Same plusy
- Na pewno słyszeli państwo o wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną  - informował Bogdan Badziong. - Jak byłem u wojewody. Rozmawialiśmy o problemie drogowym i przy okazji, że mamy problem z energetyką. Ludzie się budują, podłączają urządzenia, a nowych elektrowni się nie buduje. Vattenfall jest zainteresowany naszym terenem w Opaleniu. A jest to teren wyrównany, ze złą klasą ziemi. Odpada więc sprawa odrolnienia gruntów. Jest droga dojazdowa, linia kolejowa, blisko rzeka Wisła, czyli woda potrzebna do chłodzenia elektrowni. Taka może powstać przy małej strudze, rzeczce.
Rozmawialiśmy w wydziale środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Wokół Opalenia są ciekawe i cenne przyrodniczo obszary. Jesteśmy za zachowaniem terenów cennych przyrodniczo, ale gdzieś trzeba elektrownię posadzić. Nie jest tak, że jak jest program Natura 2000, to nic nie można wybudować. W takiej np. Holandii jest port na obszarze chronionym. Wiedząc, że w Opaleniu jest teren przyrodniczo cenny, spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim zaczęliśmy od zapewnienia, że chcemy go chronić.

Rozwiewanie obaw
Do dzisiaj odbyło się wiele spotkań w różnym gronie w sprawie inwestycji w Opaleniu.
- Chcieliśmy wiedzieć czy będzie wola polityczna budowy elektrowni – dodał Bogdan Badziong. - Rozmawialiśmy z posłami, senatorami. Do budowy elektrowni trzeba zmienić wiele strategicznych dokumentów, plus właściwie te same w województwie. I państwa głos będzie brany pod uwagę.
Dlaczego elektrownia węglowa? Po pierwsze, jest duży deficyt mocy i mogą być wyłączenia. Od Białegostoku po Szczecin jest deficyt energetyczny. Elektrownie „Odra” czy „Bełchatów” oddane były pod koniec lat 70. A projektowane były 15 lat wcześniej. Po drugie, elektrownia jądrowa zacznie produkować prąd za 15 lat, a za pięć lat może być duży deficyt mocy. Po trzecie, gdyby wziąć pod uwagę zgłoszenia farm wiatrowych, to byłoby ich „pod sufit”. Tylko, że „wiatrówek” prawie nie buduje się. Inwestorzy wykupują teren, by nikt inny im nie wszedł i czekają na lepsze czasy. Elektrownia gazowa w Gdańsku jest nieopłacalna ekonomicznie i stanowi tylko uzupełnienie elektrowni wiatrowych.  Potrzeba dwóch elektrowni w Pomorskiem do ustabilizowania dobrej jakości energii To ma być elektrownia inna niż w czasach socjalizmu. Ma wyłapywać pyły w 98 proc.

Firma z jakością
Vatttenfall to koncern energetyczny  w 100 proc. państwowy. W Szwecji musieli sprostać surowym normom dotyczących ochrony środowiska. Ciekawostką jest, że rozładunek węgla w elektrowni w Opaleniu odbywałby się w pomieszczeniach zamkniętych.
- Moja rola to po pierwsze stwarzać warunki dla inwestora – konkludował burmistrz Badziong. - Po drugie, by i państwo mogliście zyskać. Nie ma zagrożeń związanych z funkcjonowaniem elektrowni. Przy normach Unii Europejskiej będzie prawie nieszkodliwe jej oddziaływanie na  środowiska. Zdarza się, że ktoś ma nowoczesny piec, a pali plastikiem, natomiast w ustach ma pełno frazesów o ekologii. Znam to z Gniewa. Elektrownia w Opaleniu zażywałaby  4,5 mln t węgla rocznie. Byłoby 600 tys. t popiołów, 100 tys. t żużlu, 180 tys. t grysu rocznie. Zużel ma być usuwany sukcesywnie. Hałas na poziomie  40 dB (A) w porze nocnej. Np. hałas wytwarzany  przez zmywarkę to 46 dB. Problem to podgrzanie wody przy niskich stanach wody w Wiśle. Składowisko węgla byłoby od strony wału, czyli nie byłoby go w ogóle widać. Konieczna jest przebudowa torów i nasypu, przebudowa drogi (trzeba doprowadzić do parametrów A-1 bez poboczy, większy ruch drogą do Opalenia). Pytanie, gdzie zaplanować na czas budowy drogi techniczne? Dodatkowa korzyść to duża możliwość wykorzystania ciepła, ale i problem, bo trzeba zbudować ciągi cieplne, a ktoś ciepło musi odbierać. Taki ciągi cieplne mogłyby powstać w kierunku Gniewa, Kwidzyna, Opalenia, Tczewa.
- Słusznie, że macie państwo obawy, bo tutaj żyjecie, pracujecie – skończył burmistrz Badziong. - Ale możecie zyskać. To jest szansa, bo to jest firma skandynawska.

Vattenfall w Polsce
Całkowity udział Vattenfall w polskim rynku energii wynosi 7 proc. Firma zajmuje 7 pozycję w produkcji energii elektrycznej w Polsce (2,4 proc. udział w rynku), 6 - w sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej (10 proc. rynku) oraz pierwszą - w produkcji ciepła (24 proc. rynku). Vattenfall jest czwartym największym przedsiębiorstwem prywatnym i największym zagranicznym inwestorem na polskim rynku energii.
Vattenfall rozpoczął działalność w Polsce w 1992 r. Od tego czasu bierze aktywny udział w kształtowaniu rozwijającego się polskiego rynku energii.
W 1999 r. Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich S.A. Dzisiaj Vattenfall posiada 74 proc. akcji Vattenfall Heat Poland S.A. W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 proc. akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A., rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej. Do Vattenfall należy obecnie 75 proc. akcji GZE S.A. Większość firm dystrybucyjnych w Polsce jest własnością skarbu państwa. Firma Vattenfall prowadzi obecnie działalność w Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce i Szwecji. (źródło Vattenfall)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama