niedziela, 19 maja 2024 10:43
Reklama
Reklama

I Forum Gdańskiego Związku Pracodawców w Tczewie

TCZEW. Swoją działalność zainaugurował w Tczewie oddział Gdańskiego Związku Pracodawców. Niedawno odbyło się pierwsze forum związku.
I Forum Gdańskiego Związku Pracodawców w Tczewie
- Obecni na sali przedsiębiorcy, władze samorządowe, decydenci, przedstawiciele oświaty, mediów: czy wspólnie jesteśmy w stanie ożywić gospodarczo nasz region, nasze miasto? - zwrócił się do uczestników forum prowadzący spotkanie Wojciech Drzeżdżon. - Czy jesteśmy w stanie stworzyć dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie? Czy zrzeszając się możemy mieć większy wpływ na kierunki polityki gospodarczej? Czy wiedza dotycząca funkcjonowania przedsiębiorstw oraz korzyści płynące z akcesu do Unii Europejskiej mogą przyczynić się do rozwoju naszych lokalnych firm? Czy my, obecni na sali, jesteśmy w stanie kreować wspólnie politykę gospodarczą naszego miasta? Odpowiedzi na te pytania przyniesie nam dzisiejsze forum…

Pomogą nawiązać kontakty
- Gdański Związek Pracodawców to największa i najsilniejsza organizacja pracodawców w Polsce - mówił Jan Klapkowski, dyrektor GZP w Gdańsku. - Większość zrzeszonych przez nas firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw i to głównie im staramy się pomagać i otoczyć je opieką. Dlaczego? Ponieważ często są to firmy, których nie stać na bieżącą obsługę prawną. GZP pomaga im zapewniając pomoc z zakresie interpretacji prawno-finansowych, pomaga nawiązywać nowe kontakty handlowe, również za granicą.
Także za granicą swoje oddziały ma GZP, m.in. we Frankfurcie nad Menem (biuro w budynku Centrum Europy Środkowo-Wschodniej). Przedstawiciele związku zapewniają, że wiele niemieckich firm jest zainteresowanych współpracą z polskimi przedsiębiorcami. Ich listę będzie można wkrótce znaleźć na stronie internetowej GZP: www.gzp.gda.pl.

Co zyskamy?
Roman Liebrecht, dyrektor tczewskiego oddziału GZP, wyjaśnił, że jednym z zadań lokalnego oddziału jest wzmocnienie roli pracodawcy.
- Do priorytetów naszego oddziału należy współpraca z władzami samorządowymi i administracją - podkreślił. - Zależy nam też na organizowaniu debat na tematy gospodarcze, szkoleń (głównie z zakresu prawa i finansów) oraz warsztatów. Oferujemy też praktyczną pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych, a także w promocji firm i ich wyrobów. Chcemy ponadto organizować praktyki dla studentów oraz zatrudniać absolwentów w firmach należących do GZP. Podejmiemy działania na rzecz powstania nowych specjalizacji i kierunków na uczelniach w oparciu o potrzeby pracodawców.
Przypominamy, że oddział tczewski związku funkcjonuje od kilku miesięcy. Zrzesza obecnie ok. 40 podmiotów.

Nie sponsoring, a informacje i kontakty
O współpracy samorządu ze zrzeszeniem pracodawców mówił podczas spotkania wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:
- Z przedsiębiorcami współpracujemy od samego początku - przypomniał zebranym. - Nie da się jednak ukryć, że ostatnie lata przyniosły pewien kryzys. Tczewski oddział Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, z którym utrzymywaliśmy kontakty, praktycznie zaprzestał swojej aktywności. Dlatego cieszę się, że za sprawą GZP ta współpraca się odradza.
Zastępca prezydenta miasta liczy na to, że reaktywacja związku skupiającego lokalnych przedsiębiorców przyniesie wiele korzyści.
- Czego samorząd oczekuje od przedsiębiorców? - zadał pytanie. - Nie sponsoringu, ale informacji i kontaktów. Związek pracodawców ma być dla samorządu miasta partnerem, zapraszanym do konsultowania gospodarczych zamierzeń samorządu.
Mirosław Pobłocki wymienił trzy obszary, w których liczy na współpracę z przedsiębiorcami:
- Po pierwsze - prezydent Tczewa powołał Radę Konsultacyjną Strategii Rozwoju Miasta, w której do udziału zapraszamy przedstawicieli GZP. Przypominam, że Strategia to najważniejszy dokument decydujący o kierunkach rozwoju Tczewa. Drugim podstawowym dokumentem jest Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Niedawno przystąpiliśmy do jego zmiany - odbyło się w tej sprawie spotkanie konsultacyjne projektanta z przedsiębiorcami (którzy przedstawili swoje „bolączki”). Doszliśmy w ten sposób do pewnego konsensusu. Trzecim przykładem współpracy jest przygotowywany projekt Domu Przedsiębiorców w Tczewie. Będzie to miejsce, w którym każdy przedsiębiorca uzyska wszechstronną pomoc w zakresie tworzenia nowych przedsiębiorstw (rodzaj „inkubatora przedsiębiorczości”).

Jak trafić do GZP oddział Tczew?
Wszyscy przedstawiciele lokalnego biznesu zainteresowani wstąpieniem do GZP mogą skontaktować się z tczewskim oddziałem związku, który mieści się przy ul. Korczaka 1 (budynek PZU), tel. (058) 562 54 76.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama