piątek, 26 czerwca 2026 06:59
Reklama

Wybaczam donosicielom

TCZEW.- Na pewno nie ujawnię osób, które na mnie donosiły. Na pewno będą to nazwiska, które mnie zaskoczą, ale nie można żyć w ciągłej nienawiści – takie były czasy, że stało się po dwóch stronach barykady - mówi Jacek Prętki. Człowiek jest po to, by służyć drugiemu...
Wybaczam donosicielom
Jacek Prętki odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

- Krzyż odbieram w imieniu tych, o których wielka historia zapomniała – mówi Jacek Prętki, odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zaangażowany w działalność podziemnej „Solidarności” w latach 80. zarzeka się, że nie jest żadnym bohaterem. – Byli więksi ode mnie – zapewnia.

Jacek Prętki jedno z najwyższych odznaczeń państwowych otrzymał za „wybitne zasługi dla rozwoju kolejnictwa, za upowszechnianie wiedzy o historii Polski oraz kultywowanie tradycji narodowych”.
- Od 1989 r. organizujemy w Szymankowie uroczystości patriotyczno-religijne, poświęcone wybuchowi II wojny światowej – wyjaśnia jeden z powodów przyznania odznaczenia. – Kolejarze i celnicy byli jej pierwszymi ofiarami. Ich poświęcenie uniemożliwiło hitlerowcom opanowanie mostów na Wiśle. Oddali swoje życie za Polskę.

Dziadek u Hallera, tata u Andersa
Od dzieciństwa pan Jacek był „karmiony” prawdziwą historią Polski – bez komunistycznych przeinaczeń i celowego tuszowania niewygodnych faktów – w której tworzeniu miała swój udział także rodzina naszego rozmówcy. Żywa była pamięć o dziadku – Stanisławie Prętkim, który służył w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Do młodego Jacka silnie przemawiał także przykład taty Józefa, który walczył w Korpusie Komando gen. Władysława Andersa we Włoszech – ciężko ranny pod Galigianą został przetransportowany do szpitala w szkockim Glasgow. Do kraju wrócił po trzech latach od zakończenia wojny i tylko przypadek sprawił, że nie został uwięziony lub zesłany na Sybir - tak jak wielu jego towarzyszy broni, którzy w zmaganiach z III Rzeszą walczyli po „niewłaściwej” stronie.
- Wiedziałem czym jest Katyń i co się wydarzyło 17 września – mówi pan Jacek. - Rodzice opowiadali mi też o losach Roberta Kamińskiego - brata babci, który idąc do pracy został zatrzymany przez żołnierzy radzieckich w 1945 r., już po wyzwoleniu. Został wywieziony w głąb ZSRR. Szukany przez Czerwony Krzyż nigdy się nie odnalazł. Rodzice wychowywali mnie w patriotyzmie do Polski prawdziwie niepodległej – Związek Radziecki, i jego pachołkowie, był dla mnie w tamtych czasach po prostu okupantem.

Esbecy czasu nie tracą
W 1980 r., gdy rozpoczynał się tzw. karnawał „Solidarności” Jacek Prętki był uczniem klasy elektrycznej w Zespole Szkół Zawodowych w Malborku.
- Miałem wspaniałego wychowawcę p. Rejmusa, który opowiadał nam o tych wydarzeniach w historii Polski, których próżno było szukać w podręcznikach historii. W stanie wojennym p. Rejmus, z obawy przed aresztowaniem, musiał opuścić kraj i wyjechać do Francji.
Po ukończeniu szkoły zostaje pracownikiem Lokomotywowni Zajączkowo Tczewskie, w zakładzie, gdzie pracowali również rodzice pana Jacka. Wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego zastaje go w pociągu do Starogardu Gdańskiego. Razem z kolegą, na gorąco, krytykują posunięcie gen. Jaruzelskiego.
- Jako młody chłopak zastanawiałem się: „Jak to, w Polsce wojna? Przecież nic złego nie zrobiliśmy… Znowu Polak występuje przeciw Polakowi?”. Na starogardzkim dworcu czekali już na nas esbecy, których najwidoczniej powiadomił o naszej rozmowie konduktor. Trafiliśmy na komisariat, gdzie wypytywano nas o nasze poglądy. Miałem szczęście, że nazywałem się tak samo jak oficer, który nas przesłuchiwał. Wywiózł nas za Starogard. Mieliśmy pół godziny na dojechanie do Tczewa przed godziną milicyjną. Podwiozło nas jakieś małżeństwo. To był mój pierwszy kontakt z rzeczywistością stanu wojennego.

Cztery miesiące w „małolatce”
Drugi kontakt z codziennością „wojny polsko - jaruzelskiej” był niestety bardziej wymowny. Przez cały okres trwania stanu wojennego - 3 maja, 31 sierpnia i 11 listopada – odbywały się nielegalne manifestacje.
- Pamiętam majową manifestację w Tczewie w 1982 r., kiedy idąc w stronę dworca Aleją  Zwycięstwa, ludzie pozdrawiali nas z balkonów. Zomowcy w odpowiedzi strzelali w stronę bloków z petard i gazów łzawiących.
31 sierpnia 1983 r., w trzecią rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Jacek Prętki razem z Kazimierzem Nadolnym pojechali do Gdańska, by pod Trzema Krzyżami złożyć kwiaty. Pod pomnik już nie dotarli – zomowcy zgarnęli ich do „suki”, pytając do jakiej organizacji należą.
- Odpowiedzieliśmy zgodnie z prawdą, że należeliśmy do zdelegalizowanej wtedy „Solidarności”. Zaproponowano nam, że nas wypuszczą, jak przyłożymy sobie wzajemnie po 20 razy pałką. Oczywiście odmówiliśmy.
Przewieziono ich na 48 godzin do aresztu na ul. Białej, potem do prokuratora, który postawił obu tczewianom zarzut należenia do nielegalnej organizacji NSZZ „Solidarność” i… czynnego znieważenia funkcjonariuszy na służbie. Obrony osadzonych w areszcie na ul. Kurkowej podjęli się mecenasi Jerzy Karziewicz oraz Kazimierz Kamiński.
- Wspólnie z Kazikiem do niczego się nie przyznawaliśmy, bo nic nie mogli nam udowodnić, więc chcieli zrobić z nas zwykłych kryminalistów. W końcu postawiono mi kuriozalny zarzut przekupstwa funkcjonariuszy. Nawet sam prokurator był zawstydzony tym, co zeznawali zomowcy, którzy nawet nie potrafili podać powodu wręczenia rzekomej łapówki, ani jej kwoty.
Pan Jacek, nie mając skończonych 21 lat, trafił do celi zwanej „małolatką”, gdzie przebywali skazani, którzy od dzieciństwa mieli kontakt z przestępczością. Przesiedział w niej cztery miesiące. W międzyczasie został wyrzucony z pracy.
- 22 grudnia odbyła się rozprawa, podczas której zostałem uniewinniony. Dzień później, opuszczając areszt, widziałem czekającą pod bramą Anna Walentynowicz, która codziennie wspierała tych, którzy stamtąd wychodzili. Dzięki pomocy adwokatów zostałem przywrócony do pracy. Nigdy nie otrzymałem odszkodowania za niesłuszne aresztowanie.

Armia wzywa…
Po takich przeżyciach nic dziwnego, że pan Jacek zaczął angażować się w działalność podziemnej „Solidarności”: rozdawał ulotki i nielegalne gazety; uczestniczył w manifestacjach.
- Osób, które wtedy walczyło z komuną było wielu, ale nie sposób nie wymienić śp. Zdzisława Jaśkowiaka i Jerzego Wojdę – podkreśla.
W 1985 r. pan Jacek bierze ślub, rok później rodzi się jego córka, ale wkrótce upomina się o niego wojsko.
- Dr Lucja Wydrowska, ks. Grzegorz Grabowski i dr Cabaj-Lipko, wspaniali ludzie, chcieli uchronić mnie przed pójściem w „kamasze”. Na szczęście w WKU pracował ojciec kolegi i zamiast trafić na dwa lata do jakiejś zapadłej jednostki gdzieś w Suwalskim, zostałem przydzielony do Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku Nowym Porcie. To cud, że nikt do momentu przysięgi nie sprawdził mojej kartoteki, bo w tej formacji nie powinienem służyć.
- W tamtych czasach, kiedy rodziny naszych kolegów – więzionych i wyrzucanych z pracy - znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, można było poczuć prawdziwą solidarność. Wszyscy sobie pomagali jak mogli. Dzisiaj tego brakuje, jakby ludzie zapomnieli, że człowiek jest po to, by służyć drugiemu człowiekowi.

Najważniejszy jest pracownik
Gdy tylko „Solidarność” została ponownie zalegalizowana, Jacek Prętki został jej szeregowym członkiem, by z biegiem czasu stać działaczem związkowym. W tej kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej Zakładu Taboru PKP w Gdyni;  jednocześnie jest członkiem Prezydium Sekcji Krajowej Kolejarzy w Warszawie, gdzie pełni funkcję skarbnika.
- W działalności związkowej najważniejszy jest dla mnie pracownik - tłumaczy Jacek Prętki. – Związek jest po to, by go chronić, zapewniać pracę, godne wynagrodzenie, stać na posterunku prawa pracy i BHP. W wielu firmach związki są marginalizowane, dlatego nie powinny być roszczeniowe, tylko wspólnie z pracodawcą dbać o rozwój spółki. Gdyby nie związkowcy sytuacja dzisiaj byłaby dramatyczna, bo każdy przedsiębiorca wykorzystywał by siłę roboczą, wiedząc, że nie ma nad sobą „bata”.

Jacek Prętki przymierza się do obejrzenia własnej teczki w Instytucie Pamięci Narodowej.
- Na pewno nie ujawnię osób, które na mnie donosiły. Na pewno będą to nazwiska, które mnie zaskoczą, ale nie można żyć w ciągłej nienawiści – takie były czasy, że stało się po dwóch stronach barykady. Wybaczam im.
- Krzyż od prezydenta RP odbieram w imieniu wielu anonimowych i bezimiennych bohaterów, o których zapomniała historia, a którzy stali w pierwszych szeregach podczas naszej walki o wolną, niepodległą i demokratyczną Ojczyznę.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wojtek 18.04.2009 00:34
kawał skurwysyna

1111111111 18.07.2008 01:12
super facet!!!! takich więcej oddanych danej sprawie

Doktor oj boli 26.05.2008 10:38
Jak go widzę to jestem za aborcją...

beata 23.05.2008 22:38
A ja wybaczam Tobie, tyle miesiecy zmarnowanych dla Polski, kiedy potrzebowala mocnej ekonomi, Ty ja karmiles ideologia,

O. 23.05.2008 18:52
Bolek juz wkrótce ma być ujawniony przez samego... Bolka! Czy ten Bolek na pana Pretkiego tez donosił? Wałęsa zapewne jest za i przeciw. Mogłby już dać sobie spokój i przejść do katalogu "przedziwnych historii PRL"

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama