piątek, 17 maja 2024 14:01
Reklama
Reklama

Opera z dowcipem i wirtuozerią - „Cyrulik Sewilski” Rossiniego w Centrum Kultury i Sztuki

TCZEW. Centrum Kultury i Sztuki zaczyna 2010 r. od mocnego uderzenia. Już w sobotę, 9 grudnia, odbędzie się tczewska premiera opery komicznej Gioachino Antonio Rossiniego „Cyrulik Sewilski”.
Na deskach sceny CKiS wystąpią soliści z Gdańskiej Symfonicznej Orkiestry Festiwalowej przy współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną, pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego. Główne partie zaśpiewają: Julia Iwaszkiewicz (Rosina), Jacek Szymański (hrabia Almaviva), Andrzej Kijewski (Don Bartolo), Monika Fedyk-Klimaszewska (Berta), Kamil Pękała (Figaro) oraz Rafał Korpik (Don Bazylio). Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.

O miłości Rosiny i Almavivy
„Cyrulik Sewilski”, opera w dwóch aktach, swe powodzenie zawdzięcza zarówno świetnemu librettu, jak też muzyce Rossiniego, w której trudno nawet wyszukać najlepsze fragmenty, gdyż każda strona partytury jest prawdziwym klejnotem kompozytorskiego mistrzostwa i muzycznego dowcipu. Opowiada o miłości pięknej Rosiny i szlachetnego Almavivy, na których drodze staje Don Bartolo - opiekun dziewczyny, tyran i despota. Kochankowie nie obejdą się bez pomocy sprytnego Figara. Sieć intryg zastawiona na zazdrośnika owocuje mnóstwem komicznych sytuacji, które - oczywiście poza wspaniałą muzyką - są największą zaletą Cyrulika. Każdy fragment jej partytury skrzy dowcipem i wirtuozerią, stając się wspaniałym polem do popisu dla utalentowanych śpiewaków.

Pechowa prapremiera
Premiera opery odbyła się 20 marca 1816 r. w Teatro Argentina w Rzymie. Jej libretto powstało na podstawie dramatu Pierre Beaumarchais. Według niektórych źródeł napisanie Cyrulika zajęło Rossiniemu 8 dni, on sam twierdził, że było to 12-13 dni, ale najprawdopodobniej trwało to jednak ok. 25 dni. Miejmy nadzieję, że tczewska premiera opery okaże się bardziej szczęśliwa od rzymskiej prapremiery, która okazała się największą klęską w dziejach opery. Podczas spektaklu na scenę wbiegł kot, na kompozytora wylano kubeł zielonej farby, a hrabiemu Almavivie rozstrojono gitarę. Była to zmowa osób, które pozazdrościły mu sławy. Kolejne przedstawienie (na którym sam kompozytor się nie pojawił, symulując chorobę) spotkało się jednak z entuzjastycznym przyjęciem. „Cyrulik sewilski” jest najczęściej wykonywaną operą Rossiniego.

Tczewskie postrzyżyny
Dwa spektakle odbędą się w sobotę, 9 stycznia, o godz. 16.00 i 19.30. Spektaklom towarzyszyć będą postrzyżyny tczewian. W godz. 11.00 - 15.30 i 17.30 - 19.00 każdy posiadacz biletu na operę upoważniony jest do bezpłatnego uczesania/strzyżenia lub makijażu, wykonanego przez tczewskich fryzjerów i kosmetyczki. Bilety w cenie 30zł i 35 zł do nabycia w kasie CKiS, Tczew, ul. Wyszyńskiego 10, tel. 058/ 531 07 07.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Tczewska”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama