piątek, 26 czerwca 2026 20:23
Reklama

Wykorzystać szansę! Piłkarki ręczne z Tczewa pukają do ekstraklasy

TCZEW. Bliski i bardzo prawdopodobny jest awans tczewskiego zespołu piłek ręcznych do ekstraklasy. Byłby to największy sportowy sukces w grach zespołowych w historii naszego miasta!
Wykorzystać szansę! Piłkarki ręczne z Tczewa pukają do ekstraklasy
Kilka miesięcy temu myśl o ekstraklasie kobiet była jak marzenie, nawet realne, ale... za kilka lat. Przed startem rozgrywek grupę A I ligi, w której gra Sambor Latocha Tczew, uznano za bardzo mocną.

Sambor Kopciuszkiem
Znalazły się w niej aż trzy drużyny grające w ubiegłym sezonie w ekstraklasie (z Warszawy, Gdańska i Słupska), do tego mająca aspiracje awansu Pogoń Szczecin. Sambor w tym towarzystwie to „Kopciuszek”, występujący zaledwie drugi sezon w I lidze. Działacze klubowi i duet trenerów Robert Karnowski - Eugeniusz Kwiatkowski zapowiadali latem ambitny, wydawało się, cel - znaleźć się w czołowej czwórce. Nie chcąc rzucać słów na wiatr, do sezonu przygotowali zespół bardzo solidnie.

Ogromna przewaga
Wynik z pierwszej rundy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Zaskoczeni są także trenerzy i zawodniczki. Tczewska drużyna to rewelacja rozgrywek - po 10 kolejkach ma na koncie komplet zwycięstw i ogromną przewagę nad rywalkami, które grają nierówno. Kapitał przewagi, jaki wywalczyły w połowie sezonu samborzanki, już teraz zniechęca przeciwników do walki o najwyższy cel. Tym bardziej, że zespół Roberta Karnowskiego nie schodzi poniżej pewnego wysokiego poziomu.

Nie jesteśmy gotowi
Kto w Tczewie jest świadomy ewentualnego sukcesu? Czy jesteśmy przygotowani organizacyjnie na awans Sambora Latochy, na utrzymanie i funkcjonowanie zespołu w ekstraklasie?
Za poziomem sportowym drużyny Karnowskiego nikt nie nadąża. Wiele osób dostrzeże niebawem problem podstawowy i najważniejszy - zapewnienie zespołowi budżetu. Trzeba też zauważyć wiele innych barier stojących na przeszkodzie, by w Tczewie funkcjonował profesjonalny zespół sportowy. Obok braku pieniędzy mamy w Tczewie deficyt działaczy, słabych (na razie) kibiców i halę do remontu, bowiem ta jedyna nadająca się do rozgrywania meczów z udziałem publiczności (przy II LO) poprzez fatalne nawierzchnię i oświetlenie przynosi miastu wstyd.

Defensywa i szeroka kadra
Zawodniczki nie kalkulują, czy warto grać dobrze, czy ich praca i zaangażowanie mają sens. Za każdym razem wychodzą na boisko, by wygrać. Na boisku nie zdają sobie sprawy, że grają o coś, co może przynieść radość, ale i... kłopoty.
Samborzanki miały znakomity start. Wygrały - kluczowe - cztery pierwsze mecze. W Tczewie pokonały mocne drużyny z Warszawy i ze Słupska. Te zwycięstwa sprawiły, że nabrały pewności siebie. Używając sportowego żargonu - zespół „zatrybił”.
Ich znakiem firmowym okazała się defensywa, czyli konsekwentna, twarda, oparta na świetnej współpracy zawodniczek gra obronna. Jeśli do tego dołożymy świetnie spisujące się bramkarki, mamy podstawę sukcesu. Nie byłoby go, gdyby samborzanki nie radziły sobie w ataku. Gra ofensywna Sambora jest różnorodna. W ligowym rankingu strzelczyń w czołówce nie znajdziemy żadnej tczewianki, za to potrafią zdobywać bramki niemal wszystkie zawodniczki, grające na różnych pozycjach. A także rezerwowe; w niejednym meczu zawodniczki wchodzące z ławki przesądzały o wyniku.
Kadrę tworzą w 90 proc. wychowanki Sambora. Od kilku lat klub w młodzieżowej żeńskiej piłce ręcznej odnosi znaczące sukcesy. Ponadto w tym sezonie zaproszono do gry w Tczewie dwie zawodniczki z Gdyni, które okazały się tzw. transferowym „strzałem w dziesiątkę”.
 
Mentalność zwycięzcy
Sambor Latocha, nawet gdy ma słabszy dzień i gra gorzej, mniej skutecznie, to i tak wygrywa. Zawodniczki dokonują cudów, bo czują, że są mocne. Niedawno wygrały na wyjeździe w Warszawie z bardzo zmobilizowanym zespołem grającym w ubiegłym sezonie w ekstraklasie. Kolejny przykład - w ostatnim meczu z PCM Kościerzyna tczewianki na 5 minut przed końcem przegrywały pięcioma bramkami i grały w osłabieniu. Odrobiły jednak stratę i w ostatnich sekundach przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę. Tczewskie zawodniczki wypracowały mentalność, którą ciężko będzie rywalkom przełamać. Ogromna w tym zasługa duetu trenerów - zaprawionego w bojach szczypiornisty, ambitnego i potrafiącego mobilizować Roberta Karnowskiego oraz wprowadzającego do zespołu spokój i opanowanie Eugeniusza Kwiatkowskiego, szkoleniowca który w 2005 r. wywalczył z juniorkami starszymi Sambora mistrzostwo Polski.
Reasumując - nie pozycja w tabeli i duża przewaga punktów najbardziej przemawiają za awansem Sambora. O tym, że niebawem będzie w Tczewie ekstraklasa przekonuje konsekwencja w utrzymywaniu wysokiego poziomu gry samborzanek.

Nie jesteśmy gotowi
Kto w Tczewie jest świadomy ewentualnego sukcesu? Czy jesteśmy przygotowani organizacyjnie na awans Sambora Latochy, na utrzymanie i funkcjonowanie zespołu w ekstraklasie? Odpowiedź na te pytania nie wymaga głębokiej analizy: nie jesteśmy gotowi na ekstraklasę...
Za poziomem sportowym zespołu Karnowskiego nikt nie nadąża. Wiele osób dostrzeże niebawem problem podstawowy i najważniejszy - zapewnienie zespołowi odpowiedniego budżetu. Trzeba też zauważyć wiele innych barier, stojących na przeszkodzie, by w Tczewie funkcjonował profesjonalny zespół sportowy.

Wołanie o pomoc
Klub potrzebuje oddanych działaczy, ludzi gotowych pracować, angażować się i jeszcze takich, którzy poradzą sobie z zarządzaniem klubem ekstraklasy. W strukturze MKS Sambor brakuje osób, które opanowałyby poważne zadania związane z podniesieniem poziomu organizacyjnego i finansowego na wyższy - odpowiadający wymogom ekstraklasy. W Samborze brakuje nawet zwyczajnych pomocników. To żenujące, że trenerzy zdejmują i składają po meczu bannery reklamowe. Lepiej nie wiedzieć, co jeszcze muszą robić szkoleniowcy, bo nie ma komu.
- Zdaję sobie sprawę, że ekstraklasa to wysokie progi - mówi prezes Sambora Eugeniusz Markowicz. - Potrzebny nam trzy-cztery razy wyższy budżet niż obecnie, ale też osoby, które będą mogły klubem na tym poziomie zarządzać, dbać o zespół, jego sprawy finansowe, organizacyjne i wizerunkowe.
- Tu będzie mnóstwo obowiązków, które powinien robić ktoś kompetentny i w pełnym wymiarze czasowym, ale będzie też otrzymywał za to pieniądze - uważa prezes, którego można stawiać za wzór pod względem zaangażowania.

Jaki budżet?
- To oczywiste, że zawodniczki myślą o awansie do ekstraklasy, chociaż cel jaki sobie zakładaliśmy przed sezonem był inny - relacjonuje trener Robert Karnowski. - One teraz wiedzą, o co walczą, podchodzą od obowiązków sumiennie, chociaż to trudne. Łączą pracę, studia, naukę ze sportem. Od tego sezonu otrzymują za to stypendia, ale gra w ekstraklasie to jeszcze coś innego. Częstsze treningi, jeszcze większe poświęcenie kosztem nauki, pracy, kontaktu z bliskimi... To trzeba docenić i zauważyć, że to będzie ich poważna i to bardzo wymagająca praca.
Wiadomo, że w ekstraklasie budżet musiałby być dużo większy niż obecny. Na rundę jesienną udało się zgromadzić fundusze w granicach 120-150 tys. zł.
- To oczywiście nie są realne pieniądze, które mieliśmy na koncie klubu, ale koszt funkcjonowania zespołu - tłumaczy Eugeniusz Markowicz. - Nasi najwięksi sponsorzy to Urząd Miasta oraz firma przewozowa Latocha. Wiadomo, że tej kwocie są koszty transportu, których dzięki sponsorowi nie ponosiliśmy. Budżet klubu ekstraklasy, ale „nie potentata” to 900 tys. zł na rundę. Jakbyśmy mieli zapewnioną połowę tej sumy, można byłoby myśleć nad spróbowaniem utrzymania zespołu w ekstraklasie. Robimy co możemy, ale zapewnienie tak wysokiego budżetu to... bardzo trudna sprawa.
Prezesowi klubu nie wypadało powiedzieć, że to... zadanie przerastające możliwości działaczy międzyszkolnego tczewskiego klubu, czyli głównie jak on - nauczycieli wychowania fizycznego.

Miasto pomoże?
Zapytaliśmy wiceprezydenta Tczewa Zenona Drewę czy zespół Sambor Latocha może liczyć na pomoc Urzędu Miasta i jakie mogłoby być wsparcie magistratu po ewentualnym awansie do ekstraklasy.
- Obserwujemy poczynania piłkarek ręcznych i liczymy się z sukcesem zespołu Sambora - podkreśla wiceprezydent. - Ogromnie cieszy mnie świetna gra naszych dziewczyn, kibicuję im jak tylko mogę (prezydent faktycznie jest niemal na każdym meczu samborzanek - dop. KR). Od sierpnia do grudnia przekazaliśmy Samborowi na piłkę ręczną seniorską ponad 90 tys. zł. Część bezpośrednio w stypendiach, część w ramach wspierania promocji Tczewa. Jeśli awans stanie się faktem, to samorząd będzie musiał się podjąć zabezpieczenia istotnych wymagań, także finansowych, związanych z występami zespołu w ekstraklasie. Jak awansujemy, to mam nadzieję, nie po to, by za rok pożegnać się z ekstraklasą. Zapewniam, że ewentualny sukces piłkarek ręcznych nie spowoduje cięć finansowych innych podmiotów sportowych - innych drużyn, dyscyplin.
Tak więc do budżetu zespołu ekstraklasy 30 proc. miasto może dołoży, o ile... nie zmieni się w magistracie „opcja”. O pozostałą część budżetu trzeba walczyć.

Hala do poprawki
Brak działaczy i pieniędzy to nie jedyny problem Sambora. Jest jeszcze słaba infrastruktura, a zwłaszcza hala, w której samborzanki rozgrywają swoje mecze. Nie od dziś wiadomo, że nawierzchnia w hali II LO w Tczewie ze sportem nie powinna mieć nic wspólnego. To wyniszczający stawy i mięśnie beton z domieszką kauczuku, który powoduje, że niemal każda akcja naraża zawodniczkę na poważną kontuzję. Temat znany nie od dziś, ale... nawet bliski awans do ekstraklasy nie spowodował, by coś z tym zrobiono. Dodajmy, że w hali brakuje porządnego nagłośnienia (to skandal jak na I ligę) i konieczna jest zmiana oświetlenia - obecne jest fatalne, nie tylko dlatego, że ponad 30 proc. żarówek jest przepalona. Hala formalnie zarządzana jest przez Starostwo Powiatowe.
- Chcieliśmy w tym roku wymienić nawierzchnię w hali, ale tę pozycję zdjęto z budżetu na 2010 r. - wyjaśnia starosta tczewski Witold Sosnowski. - Zarząd, radni powiatu stwierdzili, że ważniejsze jest wybudowanie przy tej szkole kompleksu boisk, na który uczniowie czekają od początku powstania tej placówki. Temat hali uważam jednak za otwarty. Potrzebne byłoby wsparcie miasta, bo z hali poza „szkolnymi” godzinami korzystają tczewskie zespoły, kluby, młodzież, odbywają się tu wszystkie większe imprezy sportowe. Potrzebna jest początkowa inicjatywa, impuls klubu i chęć samorządu miasta - wtedy określimy potrzeby, koszty i porozmawiamy jak to rozłożyć.

Zostało kilka miesięcy
Impuls z klubu już poszedł. Prezes Eugeniusz Markowicz na początek stycznia zapowiada spotkanie „na szczycie” w sprawie hali. Radny miejski Tomasz Tobiański (także dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i nauczyciel wf w II LO), który zna temat powiedział, że złoży wniosek w sprawie nawierzchni, oświetlenia i nagłośnienia hali do Rady Miasta, aby ta zobowiązała prezydenta do działania.
- Samorząd miejski powinien koniecznie wesprzeć modernizację hali, bo wiadomo, że choć ta należy do starostwa, to jest wizytówką naszego miasta i to przede wszystkim tczewianie z niej korzystają.
Do znalezienia pieniędzy na remont i jego zaplanowanie zostało kilka miesięcy. Na przygotowanie się do ekstraklasy także. Uzasadnione są obawy, że klub i zespół Karnowskiego zostanie zostawiony „samemu sobie”. Może Sambor Latocha nie awansuje, ale jeśli to nastąpi, trzeba działać szybko. W czerwcu może będzie pora na radość, ale może ona zmieszać się ze smutnym pytaniem „Co dalej?”.

To nie przypadek!
Dobre wyniki szczypiornistek Sambora w tym sezonie I ligi są zaskakujące, ale nieprzypadkowe. Od kilku lat tczewski klub odnosi duże sukcesy w kategoriach młodziczek i juniorek, z wywalczeniem mistrzostwa Polski włącznie.
• 2005 r. - złoty medal MP juniorek starszych
• 2006 r. - brązowy medal MP młodziczek
• 2008 r. - brązowy medal MP juniorek starszych
• 2009 r. - brązowy medal MP juniorek starszych






Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewianin 04.01.2010 09:03
Tczewianie! Pomóżmy dziewczynom i trenerom! Miasto też na pewno pomoze. Taka okazja zdarza się raz na lata, więc nie można jej zmarnować!

kx 02.01.2010 21:17
Chcemy więcej! :))))

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama