piątek, 17 maja 2024 14:01
Reklama
Reklama

Historia folkloru sercem pisana - ćwierć wieku z „Piaseckimi Kociewiakami”

TCZEW. Zespół folklorystyczny „Piaseckie Kociewiaki” obchodził 25-lecie istnienia. Jan Ejankowski, jego założyciel i kierownik artystyczny, świętował 55-lecie pracy. Wraz z zespołem na trwałe zapisali się złotymi głoskami w dziedzictwo Kociewia.
Historia folkloru sercem pisana - ćwierć wieku z „Piaseckimi Kociewiakami”
Impulsem do powstania jesienią 1984 r. „Piaseckich Kociewiaków” było „Wesele kociewskie” ks. Brunona Sychty. Obok Jana Ejankowskiego, twórcami zespołu byli także: Hildegarda Makowska, Teresa Klimecka i ks. Zdzisław Osiński. Od debiutu w maju 1985 r. zespół wielokrotnie występował w Polsce kraju i zagranicą.

Tańcem i śpiewem
Z okazji 25-lecia działalności jubilaci wystąpili w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na początek przypomniano „Wesele kociewskie”, a potem poszły przyśpiewki i tańce, polki, oberki i inne skoczne. A jak „już dwa deptane byli”, przyszła kolej na walczyka. Jak powiedział Jan Ejankowski: zespół w swoim repertuarze ma 25 kociewskich tańców - 8 walczyków, 15 polek, oberka i  chodzonego. A przez te wszystkie lata opanowali ponad 40 tańców. Zespołowi towarzyszyła kapela rodzinna Mielke. Jadwiga Mielke właśnie świętowała 10-lecie pracy z „Piaseckimi Kociewiakami”. Do kapeli trafiła dzięki wujowi, harmoniście Teofilowi Watkowskiemu.
- Dla mnie ten czas minął jakby z bata trzasnąć – uważa Jadwiga Mielke. - Mam cztery zeszyty nutek skrupulatnie zapisanych.
Tego wieczoru „Piaseckie Kociewiaki” nie były osamotnione. Zaproszono wielu gości, w tym przedstawicieli zespołów i kapel ludowych z całego Kociewia, a wśród nich byli: „Burczybas”, „Kapela kociewska”, „Modraki”,  „Lubichowskie Kociewiaki”, „Wiecznie Młodzi”, a także sąsiedzi z Kaszub, chojnicki „Kaszebe”.

Ceńmy co nasze
Jubileusz stal się też okazją do wydania pamiątkowej książki „25-lecie Piaseckich Kociewiaków” (1984-2009), której autorem jest... Jan Ejankowski. Dochód z książki będzie przeznaczony na działalność zespołu.
- Janek Ejankowski, mówiąc po kociewsku, to jest taki miglanc - mówi Mirosława Moeller, prowadząca koncert, choreograf zespołu. – Bez pracy nijak nie wytrzyma.
Efektem tej pracy jest ta cenna publikacja.
- Potrafimy zaglądać gdzieś za dalekie góry, szukać czegoś nowego, innego za morzami – zastanawiał się Andrzej Grzyb. - A często nie potrafimy widzieć, zauważyć  tego, co jest blisko nas, cenić i szanować siebie nawzajem. Ten bezcenny, pisany sercem dokument jest dowodem na to potrafimy zająć się naszym otoczeniem.

Sukcesy i... sponsorzy
Pierwszy sukces zespół odnotował już po dwóch latach od debiutu. W 1987 r. podczas przeglądu teatrów, chórów i zespołów pieśni oraz tańca organizowanego przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w Kielcach „Piaseckie Kociewiaki” zajęły  pierwsze miejsce. Takie samo miejsce przyznano zespołowi podczas parafiady w Warszawie w ramach Międzynarodowego Przeglądu Zespołów. W tym roku zespół zajął I miejsce w XVI Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w kategorii pieśni i tańca. Działalność i sukcesy „Piaseckich Kociewiaków” są możliwe nie tylko dzięki pasji prowadzących zespół, ale i licznych sponsorów. To ich szczególnie uhonorowano podczas jubileuszowego występu w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, 5 grudnia.
Podziękowano m.in. Krzysztofowi Luchowskiemu (Eurotrans), Kazimierzowi Poznańskiemu (Fama), Mariuszowi Lewińskiemu (Rolls Roys), Krystynie Kręcisz (Bank Spółdzielczy w Gniewie), Olgierdowi Krauze (Wega), Igloteksowi ze Skórcza. To dzięki nim została sfinansowana m.in. jubileuszowa publikacja na 25-lecie zespołu. Nie sposób wymienić wszystkich składających życzenia i wręczających prezenty. Byli m.in. samorządowcy ze wszystkich kociewskich powiatów, miast i gmin powiatu tczewskiego. Pan Jan Ejankowski nie krył wzruszenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czester 16.12.2009 08:47
Brawo zespół brawo panie Janie życzę kolejnych jubileuszy

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama