piątek, 17 maja 2024 10:40
Reklama
Reklama

Świat nie ucukrowany - pstrykanie Grzegorza Kołodki

TCZEW. „Świat jaki jest...” to dokument - rejestracja zjawisk, ludzi, natury, które bez upiększania i eliminacji, bez zabiegów formalnych i kokieterii, uczciwie i w bardzo szerokim spektrum przedstawia prof. Grzegorz Kołodko - naukowiec, polityk, maratończyk, podróżnik. 230 fotografii. - Pstrykam i robię zdjęcie dla siebie, aby chwila trwała wiecznie - powiedział autor.
Świat nie ucukrowany - pstrykanie Grzegorza Kołodki
- Znamy go jako uczonego, polityka, natomiast nie jako artystę – powiedziała o Grzegorzu Kołodce Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, otwierając wernisaż zdjęć profesora. Fotografie z domowych albumów to pamiątki z ponad 140 odwiedzonych krajów.

Otwarcie wystawy pt. „Świat jaki jest”, z udziałem autora zdjęć, jego rodziny i władz miasta, odbyło się w miniony piątek, 4 grudnia.

Chwilo trwaj wiecznie
W Fabryce Sztuk można oglądać 230 fotografii.
- Bardzo się cieszę, że piętnaste otwarcie wystawy „Świat jaki jest…” odbywa się w Tczewie, w rodzinnym mieście pana profesora – powiedziała Alicja Gajewska, dyrektor CWRDW. - Znamy pana jako uczonego, polityka, natomiast nie jako artystę.
„Świat jaki jest...” to bezustanna rejestracja zjawisk, ludzi, natury, które bez upiększania i eliminacji, bez zabiegów formalnych i kokieterii, uczciwie i w bardzo szerokim spektrum przedstawia prof. Kołodko – napisała o wystawie Elżbieta Dzikowska, współautorka kultowego programu „Pieprz i wanilia”. - To jest naprawdę świat jaki jest, prawdziwy, nie ucukrowany, najczęściej biedny, głównie afrykański. Pewnie mógłby przemieszczać się wygodnie, ale wolał podróżować lokalnymi środkami transportu, zatłoczonymi, nieklimatyzowanymi autobusami, promami, statkami rzecznymi, także pieszo. Dzięki temu miał okazję poznać prawdziwe życie i je nam przedstawić.
- Żadne z tych zdjęć nie było robione z takim zamysłem, żeby je pokazać - zaznaczył Grzegorz Kołodko. - Robiłem je, tak jak większość z państwa czyni, widząc coś ciekawego, intrygującego. Pstrykam i robię zdjęcie dla siebie, aby chwila trwała wiecznie.
Zrobienie ekspozycji zdjęć zasugerował Kołodce prof. Andrzej Koźmiński.
- Ta myśl wracała, powiedziałbym, że nabrała formy nacisku. Zacząłem przeglądać zdjęcia, których teraz mam ponad 30 tys. w zapisie elektronicznym, nie licząc kolejnych tysięcy w starej jeszcze technologii.

Podróżowanie to porównywanie
W doborze zdjęć początkowo próbowała pomóc Elżbieta Dzikowska, ale przede wszystkim to zasługa artysty-fotografika Tomasza Terleckiego. Tytuł wystawy został zapożyczony z piątego rozdziału ostatniej książki profesora pt. „Wędrujący świat”. Zdjęcia przedstawiają zabytki, krajobrazy, a przede wszystkim ludzi z prawie wszystkich kontynentów. Cechuje je indywidualne podejście do fotografowanego obiektu. Wystarczy, że coś zainteresuje autora – nie ważne, czy są to polskie maki, czy może tatuaże na stopach i dłoniach Afrykanki – i już migawka aparatu idzie w ruch.
W trakcie rozmowy z niżej podpisanym w maju 2008 r., podczas tczewskiej promocji „Wędrującego świata”, prof. Kołodko wyjaśniał: „Prawie zawsze podróżuję indywidualnie, czasami z żoną i córkami, ale najczęściej sam, dlatego, że wtedy człowiek najpełniej chłonie to, co ogląda. Podróżowanie to porównywanie, a kto porównuje, ten rozumie, ten wie. Podróże traktuję jako uzupełnienie moich studiów. Podróżuję najczęściej z miejscową ludnością, lokalnymi środkami lokomocji i czasami jest to równie kształcące, jak dyskutowanie z profesorami z czołowych uniwersytetów czy politykami tych dalekich krajów. Podróże kształcą, zaspokajają ludzką – w moim przypadku jest ona wielka – ciekawość świata. Bez podróżowania nie mógłbym żyć”.
Kolejnym celem podróży prof. Kołodki będzie Sahara Zachodnia. Podczas wernisażu można było nabyć książkę „Wędrujący świat” z autografem autora. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia.

Naukowiec, minister, maratończyk
Grzegorz Kołodko - profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki. Wicepremier i minister finansów w latach 1994-97, 2002 – 2003. Autor i redaktor naukowy 38 książek oraz ponad 300 artykułów i referatów naukowych opublikowanych w 24 językach, z czego ponad 160 po angielsku. Maratończyk i podróżnik; zwiedził ponad 140 krajów. Urodził się w Tczewie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ola 09.12.2009 19:50
bo żyje z profesorskiej pensji , bez ekstrawagancji. I mysle ,ze o wiele więcej ludzi płakało przez Balcerowicza.

milo 09.12.2009 18:37
Tak jak podróże Profesora, który jest niezmiernie ciekawym człowiekiem... Niektórzy nie pojmują jego odmiennośći .... geniusze zazwyczaj irytują szaraczków.

anatol 09.12.2009 18:30
nawet zwykle wapno...

czester 09.12.2009 17:03
rewelacji na wystawie nie ma, ale nie ma cosię czepiać. Za to pan profesor nieźle się lansuje. I wtym też nie ma nic złego. Jednak jak sam o swojejj książce na wernisażu mówi dzieło... no no trochę skromności by się przydało

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama