piątek, 26 czerwca 2026 01:21
Reklama

Dwukrotne podwyżki stawek! Nowe taryfy za ciepło oburzają mieszkańców

TCZEW. Mieszkańcy domów zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Tczewie otrzymają (a niektórzy już otrzymali) podwójne podwyżki stawek za ciepło. Wzbudziło to nie tylko zdziwienie, ale i oburzenie najemców lokali.
Dwukrotne podwyżki stawek! Nowe taryfy za ciepło oburzają mieszkańców
Sprawa dotyczy co najmniej kilku tysięcy mieszkańców Tczewa!

Zostaliśmy zaskoczeni
Skąd podwójne podwyżki? Rozmawiamy o tym z prezesem ZGM Sp. z o.o. Józefem Barnasiem.
- Mieszkańcy otrzymali już w sierpniu br. wiadomość od ZGM o podwyżkach stawek ciepła. Teraz okazuje się, że także w sierpniu dostali (albo dostaną) następną informację o kolejnej podwyżce. Pytają skąd taka sytuacja i to w ciągu jednego miesiąca? Czym to jest spowodowane?
- Podwyżka wysłana do mieszkańców budynków zarządzanych przez ZGM wynika z przeprowadzenia analizy sezonu grzewczego 2008/2009 i prognozowanych zaliczek na sezon 2009/2010. Biorąc pod uwagę stawki i koszty, które otrzymywaliśmy od Zakładu Energetyki Cieplnej w Tczewie przed założeniem nowej taryfy. W ogóle nie wiedzieliśmy, że z ich strony jest przygotowywana nowa, wyższa taryfa stawek za ciepło. 12 sierpnia, czyli po wysyłce zawiadomień do mieszkańców o nowych stawkach na kolejny sezon grzewczy, otrzymaliśmy od ZEC informację na piśmie o wprowadzeniu nowej taryfy, czyli podwyżce opłat za oc, która nastąpi z dniem 1 września. I jest ona zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki w Gdyni. Po analizie prognozy, biorąc pod uwagę wzrost tych stawek, podwyżki będą wyglądały różnie w zależności od osiedla. Największa dotknie mieszkańców osiedla Czyżykowo, gdzie jest kotłownia ekologiczna, gazowa. Ekologia, choć bardzo korzystna dla naszego zdrowia, kosztuje. Tam podwyżki będą wynosiły ok. 30 proc., reszta będzie się kształtowała na poziomie ok. 20 proc. Największą przyczyną podwyżek jest wzrost stawki za gigadżula. On idzie do góry z dniem 1 września o 30,36 proc. Staramy się oczywiście poprzez modernizacje i udoskonalenia jakie przeprowadzamy, maksymalnie zmniejszać wzrost kosztów.
- Czyli można powiedzieć, że dla ZGM to co się teraz stało, było zaskoczeniem?
- Niestety, tak. ZEC nie ma wprawdzie obowiązku konsultowania z nami swoich działań. Niemniej można było nas o tym, że ZEC występuje o wyższe stawki, uprzedzić. Tym bardziej, że jesteśmy przecież bardzo dużym odbiorcą ciepła. Nie musielibyśmy, gdybyśmy wiedzieli, wprowadzać ludzi w błąd, że z dniem 1 sierpnia wprowadzamy zmianę cen tzw. zaliczki, a od 1 września robimy coś nowego.
- Czy to wy decydujecie o zaliczce wymyślając sobie stawki z „sufitu”? Bo tak interpretowane są podwyżki przez zirytowanych mieszkańców.
- ZGM jest jedynie zarządcą. Mamy czyste matematyczne wyliczenia, na podstawie których prognozujemy kolejny rok zgodnie z naszymi obowiązkami. Przecież gdybyśmy tego nie zrobili, a stawki pozostałyby na niezmienionym poziomie, i tak mieszkańcy w końcu miesiliby zapłacić tyle, że wówczas kosztowałoby to wielokrotnie więcej, niż obecnie. Dzięki naszym analizom, na koniec sezonu grzewczego tylko niektórzy muszą dopłacać do pobranych mocy ciepła, a wielu z mieszkańców otrzymuje zwrot jako nadpłaty. Warto podkreślić, iż nowe stawki są podwyżkami prognozowanymi i nie zawsze muszą się spełnić. Wszystko, jak już mieszkańcy wiedzą, zależy od pogody. Gdy sezon jest zimny, mroźny, pobór ciepła jest większy. Gdy mniejszy - jak ubiegłej dość lekkiej zimy – nadpłaty, czyli zwroty mieszkańcom, wypłacane są większe. My jednak musimy każdego roku dokonywać prognoz finansowych na kolejny sezon, dla dobra mieszkańców. Natomiast podwyżki wynikające z informacji od ZEC są zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, a więc nie mając żadnej skazy prawnej, są obligatoryjne.

Nie powinno być żadnego zaskoczenia…
Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Tczewie Barbara Stanuch wyjaśnia, skąd wzięły się podwyżki.
- Nowe taryfy oc są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki i przyznawane tylko na rok. W związku z tym, wzorem lat poprzednich, obecne obowiązywały tylko do 31 sierpnia br. To zmusza nas do wystąpienia do tego urzędu, jak co roku, o nowe stawki z dokładnym uzasadnieniem każdej zmiany stawki i każdej złotówki. Odbiorcy ciepła o tym wiedzą, bo to nie jest nowość. W związku z tym, jeśli któryś z zarządców się „pospieszył” i wysłał do mieszkańców informacje o podwyżkach prognozowanych w sierpniu, powinien wiedzieć, że taryfy w ZEC funkcjonują na rok i kończą się z dniem 31 sierpnia. I że następnie będzie informacja o nowych stawkach. Tak było i w tym roku. Nie popełniliśmy żadnego błędu, nie działaliśmy „z zaskoczenia”, ani nie jest to żadna nowość.
Z naszej strony wnioskowanie o nowe, wyższe taryfy były spowodowane znaczącymi podwyżkami cen energii, węgla (cena węgla wzrosła o ponad 34 proc.) oraz gazu. Także przecież i dla nas wzrosły podatki, ścieki, woda. W naszych działaniach staramy się koszta rozkładać na lata, jak w przypadku zakazu stosowania subsydiowania skośnego. Rozłożyliśmy wzrost na trzy lata, by mieszkańcy nie odczuli jednorazowo dużej podwyżki. Warto podkreślić, iż nasze podwyżki nie są drastycznie wysokie tylko dzięki temu, że w ostatnim czasie przeprowadzaliśmy i nadal przeprowadzamy szereg działań mających na celu obniżenie wielu kosztów. Obniżyliśmy koszta zakładowe, oraz wydziałowe.
Przeprowadziliśmy modernizację w zakresie emisji CO2; poza tym mamy dalsze plany modernizacji, które pozwolą utrzymywać koszta w ryzach i na rozsądnym poziomie. Sami jesteśmy zainteresowani, by koszt był jak najniższy, bo nie chcielibyśmy tracić odbiorców. Tak więc dbałość o interes mieszkańców, to także dbałość o własny interes. Żadne podwyżki nie biorą się u nas „z sufitu” i żadne nie są wyższe niż koniecznie uzasadnione. Musi być zrównoważony interes odbiorcy ciepła i zakładu ciepłowniczego. Po to, by zakład mógł funkcjonować, modernizować węzły ciepłownicze, kotłownie, działać w zgodzie z wymogami ochrony środowiska i dostarczać ciepło w oparciu o najwyższe standardy, a odbiorca ciepła nie musiał płacić więcej, niż jest to konieczne i zgodne z poborem ciepła.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama