piątek, 26 czerwca 2026 02:22
Reklama

Gniew - zamkowi ludzie. Sprzedani razem ze Wzgórzem Zamkowym

POMORZE. W budynkach sprzedawanego Wzgórza Zamkowego w Gniewie mieszka obecnie 87 osób w 35 mieszkaniach komunalnych. W budynku Sądu - 70, a w Domu Bramnym - 17 osób. Umowę najmu mają tylko do końca 2010 r. Co się z nimi stanie po sprzedaniu Wzgórza Zamkowego firmie Polmlek? Mieszkańcy zamku liczą, że zostaną w Gniewie, lecz nie na lodzie.
Gniew - zamkowi ludzie. Sprzedani razem ze Wzgórzem Zamkowym
Dom Bramny mieści się tuż przed głównym wejściem na Zamek przy ul. Zamkowej nr 2. Nieduży, ceglany budynek; prezentuje się bardzo okazale. Wręcz romantycznie. Wygospodarowano w nim 8 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 428,47 m kw. Jeden z tych lokali wynajmowany jest przez Fundację Zamek, a dwa zostały niedawno opuszczone przez lokatorów i są pustostanami. W pozostałych pięciu mieszka 17 osób.

Czwartego pokolenia nie będzie
Wejście do klatki schodowej Domu Bramnego, drzwi wejściowe są szeroko otwarte. Po zniszczonych wiekiem, betonowych schodkach wchodzimy do środka. Ponuro tu i brudno. Z napisu na ścianie wynika, że ostatnie malowanie przeprowadzono tu w listopadzie 2002 r.
- Proszę wejść na piętro. Tam są mieszkania – informują mnie panowie siedzący na drewnianej ławeczce pod ceglaną ścianą.
Kręte schody prowadzą na piętro. Z pierwszych drzwi na piętrze wychodzi kobieta.
- To mieszkanie jest wpisane na moją mamę, Jadwigę – mówi pani Anna. - Ona ma już 83 lata, więc jak coś potrzeba to ja wyjaśnię. Mama wprowadziła się tutaj jak miała 23 lata. Mieszka w tym mieszkaniu już 60 lat. Ja tu się urodziłam 40 lat temu. Tutaj też urodziłam 20 lat temu moją córkę. To mieszkanie to nasze całe życie, od trzech pokoleń. Ale czwartego pokolenia już tu nie będzie. Sprzedają ten dom. Szkoda.

Wilgoć, grzyb i... klamry
- Warunki są tu kiepskie – kontynuuje pani Anna. - Mieszkanie małe, tylko 43 m kw. Żadnych wygód. Bez łazienki i bez ubikacji w mieszkaniu. Kibel jest na korytarzu. W lokalu - wilgoć i grzyb. To przez te stare okna. Szpary są na wylot, bo budynek “siada”. Nawet ściany mamy poklamrowane, aby się nie rozleciały. Za wynajmowanie tego mieszkania płacimy ok. 200 zł miesięcznie. W tym jest już opłacony wywóz śmieci i szambo. Umowę najmu mamy tylko do końca 2010 r. Jak to zostanie sprzedane dla firmy Polmlek, to mamy dostać inne mieszkania, może nawet lepsze. Tak obiecał burmistrz - na piśmie. Mama ma to pismo, ale teraz śpi i nie chcę jej budzić. Proszę iść na strych. Tam mieszka Beata. Ona ma wszystkie dokumenty.
Powoli idziemy na strych. Strach wchodzić po zmurszałych schodach.

Mieszkanie na strychu
Strych jest powyżej drugiego piętra. W nozdrza uderza swąd jakby z wędzarni. To zapach rozgrzanego w upalnym słońcu, posmołowanego dachu. Sceneria godna wojennego filmu. Przez dziury w dachu przesączają się snopy słonecznych promieni. Padają na bieliznę suszącą się na sznurach. Wszędzie jakieś kartony, stare meble, rupiecie. Przy wejściu na strych - szeroki, osmolony komin. Środek strychu zabudowano ścianami i w ten sposób powstał lokal mieszkalny.
- Mieszkam w tym budynku wraz z dziećmi od października 2008 r. – informuje pani Beata. - Mam trójkę dzieci - najstarszy syn ma 20 lat, drugi - chory, z zespołem Downa - jest o 3 lata młodszy. I jeszcze mam 12-letnią córkę. Najpierw mieszkałam niżej. Tam były warunki gorsze niż tutaj. Jak zwolniło się mieszkanie na strychu to zaraz się przenieśliśmy. Tu mieszkał przedtem pan Andrzej, ale dostał lokal w bloku. To w związku ze sprzedażą Zamku. Nasz dom też ma być sprzedany.

Burmistrz zapewnia
- Miasto musi nas stąd wykwaterować – tłumaczy pani Beata. - Już dwa mieszkania zostały opuszczone. Zostało jeszcze pięć do opróżnienia. Nie musimy się jednak obawiać, że zostaniemy wyrzuceni na bruk przez nowego właściciela. Burmistrz dał nam pisma w tej sprawie.
Pani Beata przynosi pismo z 23 maja 2008 r. podpisane przez zastępcę burmistrza Bogdana Olszewskiego.
Czytamy w nim, że w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży budynku burmistrz zobowiązuje się do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego. Proponowany lokal będzie się mieścił przy ul. Konopnickiej nr 10. Burmistrz zapewnia lokal 2-pokojowy, w miarę możliwości nawet 3-pokojowy. Umowa najmu zostanie zawarta na czas nieokreślony. Jeżeli natomiast Dom Bramny nie zostanie sprzedany do 31 grudnia 2010 r. to burmistrz zawrze umowę na czas nieokreślony w dotychczasowym lokalu. Pisma podobnej treści otrzymali wszyscy lokatorzy Domu Bramnego.

Czekamy na sprzedaż
- Tak czy siak nie zostaniemy na lodzie – twierdzi pani Beata. – Może nawet poprawią nam się warunki mieszkaniowe, jak sprzedadzą Zamek. Teraz najwięcej kłopotów mam zimą. Muszę na trzecie piętro nosić węgiel z komórki. Mam tu piec kaflowy i dodatkowo taki Krystek węglowy. Jak się dobrze napali to jest ciepło. Mam tu nawet łazienkę i gaz ziemny. Nie ma co narzekać, bywało gorzej. Od 4,5 roku jestem rozwódką. Teraz liczę tylko na siebie. Sama muszę zadbać o wychowanie dzieci, szczególnie o młodszego syna. Nie mogę pracować, bo się nim cały dzień opiekuję. Dostaję na niego zasiłek - 420 zł miesięcznie. Jakbym podjęła pracę to mi ten zasiłek zabiorą. Dostaję też dodatek mieszkaniowy i praktycznie mam pokryty czynsz. No i mój były mąż regularnie płaci alimenty. Jakoś koniec z końcem muszę wiązać. Musiałam jednak rzucić palenie papierosów, bo by mi brakowało pieniędzy na chleb. Teraz wszyscy czekamy, aby jak najszybciej miasto sprzedało Zamek. To dla nas jedyna szansa na lepsze mieszkania.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za ile milionów gmina sprzeda zamek?
Dwa nieudane przetargi na sprzedaż Wzgórza Zamkowego w Gniewie skłoniły władze gminy do zmiany strategii w poszukiwaniu potencjalnego kupca zabytkowych nieruchomości. Zrezygnowano z ogłaszania kolejnego przetargu na rzecz rokowań. Osoby zainteresowane udziałem w negocjacjach musiały wpłacić do 16 lipca wadium w wysokości 1,4 mln zł oraz dostarczyć odpowiednie dokumenty ofertowe. Wadium wpłaciła ostatecznie tylko Grupa Polmlek, a rokowania z tą firmą rozpoczęły się 30 lipca.
Podczas rokowań ustalona będzie nie tylko cena, za jaką sprzedane zostanie Wzgórze Zamkowe (wiadomo, że gmina nie zejdzie poniżej 16 mln zł), ale też sprawy związane m. in. z remontem obiektu, jego pracownikami i utrzymaniem dotychczasowych funkcji zamku, w tym organizacji imprez historycznych, z których słynie gniewska warownia. Po zakończeniu rokowań z inwestorem zostanie podpisana umowa, ale prawo własności wystawionych na sprzedaż obiektów inwestor otrzyma dopiero po realizacji zawartych podczas negocjacji ustaleń.  
Przypomnijmy, że gmina chce sprzedać całe Wzgórze Zamkowe – Pałac Marysieńki, Pałacyk Myśliwski, tzw. “koszarowiec”, dawny sąd grodzki, Dom Bramny oraz sam zamek, a także grunty, na których są posadowione.
(PZ)




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bojan97 15.08.2009 14:44
Jakie ludzie? Liczy się kasiora.I lody(tu śmietankowe)

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama