sobota, 18 maja 2024 12:44
Reklama
Reklama

Miejski Konkurs Ortograficzny w Tczewie - pióra dla zwycięzców

TCZEW. W Gimnazjum nr 2 w Tczewie odbyło się podsumowanie Dyktanda 2009. Poza wręczeniem nagród, w kalejdoskopowym skrócie przypomniano dotychczasowe edycje imprezy.
Miejski Konkurs Ortograficzny w Tczewie - pióra dla zwycięzców
W tym roku miało miejsce jubileuszowe, bo już 10, dyktando. Tradycyjnie uczestnicy startowali w dwóch kategoriach - uczniów gimnazjów i dorosłych. Chociaż na najlepszych czekały nagrody, najważniejsze były możliwość sprawdzenia wiedzy i dreszczyk emocji towarzyszący pisaniu dyktanda. Dyktando to nie skecz „Ucz się Jasiu, ucz”, w którym majster mógł powiedzieć: „No jak napisałeś chamstwu?... Może i dobrze”. Tutaj obowiązują reguły.

Ach, ci dziennikarze!
W kategorii gimnazjalistów najlepsza okazała się Agata Gierasińska z Gimnazjum nr 1 przed Kamilą Trojanowską z Gimnazjum nr 2 i Martą Stachowiak z Gimnazjum nr 3. Pierwsze miejsce  w kategorii dorosłych zajął Janusz Cześnik, na co dzień dziennikarz „Gazety Tczewskiej”, drugie Alicja Olszewska, wiceprzewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności”, a  trzecie Wojciech Borzyszkowski, dyrektor SP nr 10 w Tczewie.
Wyróżnienia otrzymały Barbara Kamińska, pedagog z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Halina Bałdowska z Przedszkola „Jodełka”. Można by powiedzieć, że niżej podpisany miał przyjść i zrelacjonować imprezę. Tymczasem napisał dyktando i wygrał. Na swoje „usprawiedliwienie” mogę dodać, że przez wiele lat byłem korektorem w Wydawnictwie Pomorskim.

Do wiadomości dyrekcji...
- Cieszę się, że uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się z zasad pisowni naszego języka – mówi Zenon Odya, prezydent Tczewa, gratulując laureatom wygranej i organizatorom za trud w przygotowanie konkursu.
Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali pióra ufundowane przez prezydenta (w kategorii młodzieży) i Piotra Przybylaka, dyrektora Gimnazjum nr 2 (w kategorii dorosłych). Pozostałe nagrodzone i wyróżnione osoby otrzymały książki. Zenon Odya wręczył organizatorom list gratulacyjny... ale jego treści nie odczytano, bo jak żartował prezydent nie chciał być oceniany za swoją polszczyznę. Wraz z wiceprezydentem Zenonem Drewą uhonorował także upominkami osoby, które wydatnie przyczyniają się do organizacji i przeprowadzenia dyktanda.

W jednej ławce
Śmiało można stwierdzić, że miejskie dyktando pisali już wszyscy. Przez te wszystkie lata z ortografią zmagali się m.in. nauczyciele, przedszkolanki, wojskowi, samorządowcy. Wśród piszących dorosłych była też np. siostra Renata, szarytka, obecnie pracująca na Ukrainie. Po wręczeniu nagród zaprezentowali się uczniowie w montażu słowno-muzycznym o patronie szkoły mjr. Henryku Sucharskim i żołnierzach z Westerplatte. Młodzież wypadła bardzo dobrze i zebrała zasłużone brawa.
- A to jest Wojtek Gil z trzeciej klasy, który współpracował przy przygotowaniu prezentacji medialnej o dotychczasowych edycjach imprezy – chwali ucznia Ewa Groos, nauczycielka j. polskiego, która wraz z dyrektorem Przybylakiem przygotowała treść dyktanda. Na koniec muszę uderzyć się w piersi, ponieważ w ubiegłotygodniowej relacji napisałem, że dyktando odbyło się... w Gimnazjum nr 3. No, cóż przez lata w tym gmachu funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 3, dlatego myśląc o Gimnazjum nr 2, wciąż w głowie siedzi „trójka”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama