sobota, 18 maja 2024 12:45
Reklama
Reklama

Wystawa „Promieniowanie świętości” - niezwykły kapłan w obiektywie aparatu

TCZEW. Do końca wakacji w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie można oglądać wystawę fotografii ukazujących najważniejsze chwile pontyfikatu Jana Pawła II. Autorami zdjęć są Adam Bujak i Arturo Mari.
Wystawa „Promieniowanie świętości” - niezwykły kapłan w obiektywie aparatu
Wystawa „Promieniowanie świętości” została przygotowana w współpracy z Katolickim Centrum Kultury w Krakowie. Jej wernisaż odbył się w minioną środę.

Wypełnił słowa Chrystusa
- To trzecia wystawa papieska, którą Fabryka Sztuk prezentuje w tym roku, ponieważ ten rok jest niezwykły – powiedziała Alicja Gajewska, dyrektorka Centrum Wystawienniczego. - 30 lat temu Jan Paweł II przyjechał w pierwszą podróż do ojczyzny. Pamiętamy wszyscy te słowa: „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Rok później został zarejestrowany NSZZ „Solidarność”, 10 lat później odbyły się częściowo wolne wybory, wkrótce runął mur berliński. To wszystko zdarzyło się właśnie dzięki naszemu papieżowi – to, że możemy żyć w wolnym kraju. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rocznica – 10 lat temu, właśnie w czerwcu, papież był na naszej ziemi.
Wystawę otworzył ks. prałat Stanisław Cieniewicz:
- Każdy człowiek czymś promieniuje, ale są ludzie, którzy rzeczywiście promieniują świętością – podkreślił dziekan dekanatu tczewskiego. - Sługa Boży Jan Paweł II jest pod tym względem znakiem świętości. Dość dokładnie spełnił słowa Pana Jezusa: „Tak niech świeci światło wasze przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie”. Ile razy zatrzymamy się przed jakimkolwiek zdjęciem, będziemy wspominali też nasze spotkania z Janem Pawłem II. Dzieci już widzą Ojca Świętego z innej perspektywy – jest dla nich legendą, historią przeszłości, ale dla nas jest wciąż bardzo bliski i żywy, i dlatego będziemy osobiście przeżywali to spotkanie z Ojcem Świętym.

Najważniejsze chwile
Na wystawie zaprezentowano 50 fotografii przedstawiających najważniejsze chwile blisko 27-letniego pontyfikatu Papieża Polaka.
- Gdy został Namiestnikiem Chrystusa Karol Wojtyła - Jan Paweł II pokazał się całemu światu jako człowiek pod każdym względem niezwykły – czytamy w katalogu wystawy. - Niezwykły kapłan, niezwykły organizator i niezwykły intelektualista. Niezwykłe było zarówno jego kontaktowanie się z tłumem, jak i samotna modlitwa. Dochodziły wieści, że chorzy zdrowieli w kontakcie z Nim, że niewierzący się nawracali, że tyranom miękły serca. Po prostu promieniał świętością.
Autorami zdjęć są papiescy fotograficy – Arturo Mari i Adam Bujak. Ten pierwszy dokumentował pontyfikaty Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i obecnie Benedykta XVI. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II towarzyszył z obiektywem od świtu do zmierzchu. Brał udział w każdej zagranicznej pielgrzymce, był obecny przy Ojcu Świętym w Watykanie i w Castel Gandolfo. Adam Bujak z kolei to mistrz nastrojowej, mistycznej fotografii. Posługiwanie duszpasterskie Karola Wojtyły i Jana Pawła II dokumentował od 1963 r. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 sierpnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama