sobota, 18 maja 2024 17:04
Reklama
Reklama

Działacz kolejarskiej „Solidarności” w Tczewie odznaczony przez prezydenta Kaczyńskiego

GDAŃSK. Podczas obchodów 20-tej rocznicy wyborów czerwcowych z 1989 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył działaczy „Solidarności”. Wśród nich znalazł się Roman Urbański – w latach 80. pracownik stacji PKP w Zajączkowie Tczewskim i członek zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
Działacz kolejarskiej „Solidarności” w Tczewie odznaczony przez prezydenta Kaczyńskiego
Odznaczenia zostały wręczone w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” po uroczystościach na Pl. Trzech Krzyży. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył tczewianina Romana Urbańskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Roman Urbański był wieloletnim pracownikiem stacji PKP w Zajączkowie Tczewskim. Jako bhp-owiec cieszył się dużym zaufaniem wśród kolegów. W 1980 r. został wybrany przez załogę na przewodniczącego komisji zakładowej „S”, później przewodniczył komisji porozumiewawczej węzła PKP Tczew, by wreszcie zostać wybranym delegatem na pierwszy zjazd regionu gdańskiego „S” i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Władzy „podpadł” jeszcze w latach 70., gdy wskazywał nieprawidłowości w kierownictwie stacji w Zajączkowie. 13 grudnia 1981 r. wraz z ogłoszeniem stanu wojennego został aresztowany i internowany w Strzebielinku k. Wejherowa, skąd został wypuszczony dopiero 9 grudnia 1982 r.
- Z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim byliśmy sąsiadami przez celę – wspomina pan Roman. – Po wypuszczeniu z internowania nie prowadziłem typowej działalności podziemnej. Zawsze działałem pod własnym nazwiskiem, nigdy anonimowo. Szykan się nie bałem. Normalnie spotykałem się z innymi działaczami „S” – z moim przyjacielem Andrzejem Gwiazdą, czy z Anią Walentynowicz.
Roman Urbański mieszka w Bąku, w gminie Karsin niedaleko Czerska.
- Odznaczenie państwowe jest dla mnie satysfakcją moralną – mówi. – Jestem nim zaszczycony, tym bardziej, że nigdy nie dbałem o materialną rekompensatę tego, co przeszedłem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama