sobota, 18 maja 2024 13:06
Reklama
Reklama

101 róż na 100. urodziny - 50. krewnych życzyło 200 lat tczewiance Mariannie Kołacz

TCZEW. - Mamy ten sam kolor włosów, ale Pani ma ich znacznie więcej – śmiał się prezydent Tczewa Zenon Odya, gratulując Mariannie Kołacz 100. urodzin. – Może to i prawda, ale chciałabym mieć takie zdrowie jak pan prezydent – odpowiedziała jubilatka.
101 róż na 100. urodziny - 50. krewnych życzyło 200 lat tczewiance Mariannie Kołacz
W ostatnią sobotę w kościele pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata miała miejsca uroczysta msza św. odprawiona na cześć 100-letniej Marianny Kołacz.

Cały salon w kwiatach
We mszy św. uczestniczyli m.in. ks. dziekan Stanisław Cieniewicz (w kazaniu wspominał swoją matkę z tego samego rocznika – 1909) oraz ks. proboszcz Janusz Gojke i ks. Tomasz Krajna. Na nabożeństwa i późniejszą imprezę urodzinową w restauracji w Miłobądzu zjechała się cała rodzina – prawie 50 osób. Impreza była wyjątkowo udana, a sama jubilatka opuściła lokal z ostatnimi gośćmi i rodziną o godz. 23.30!
Pani Marianna otrzymał bukiet ze 101 purpurowych róż. Zresztą teraz cały salon jej córki Teresy Kiemczyńskiej jest pełen kwiatów. Tam też 100-letnia jubilatka przyjęła swoich gości: prezydenta Tczewa Zenona Odya, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Alinę Kollwitz-Sobolewską oraz kierownika inspektoratu ZUS w Tczewie Sylwestra Rypińskiego. Ten ostatni przybył z comiesięcznym, honorowym świadczeniem w wysokości 2570,26 zł i życzeniami od prezesa ZUS.

Gratulacje od premiera RP
Cała rodzina była mile zaskoczona życzeniami od samego premiera RP Donalda Tuska, który w liście gratulacyjnym napisał:
„Zwracam się do Pani w dniu wspaniałego jubileuszu 100-lecia Pani urodzin. Dane było przeżyć Pani cały wiek naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nią związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Głęboko wierzę, że wielu ludzi czerpie z niej obficie, ponieważ Pani sędziwy wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem. Papież Jan Paweł II w „Liście do ludzi w podeszłym wieku” pisał: „Cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość dla ludzi starych, dzięki którym mogą oni czuć się żywą częścią naszego społeczeństwa.” Niech mi zatem będzie wolno podziękować Pani tą drogą w imieniu własnym i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat oraz złożyć życzenia zdrowia i pogody ducha ma kolejne lata”.

„200 lat, 200 lat” przy akordeonie...
W ubiegły poniedziałek nie mogło się zatem obejść bez wspólnej lampki szampana. Jednak zanim to nastąpiło zięć pani Marianny, Józef Kiemczyński szybko pobiegł do sąsiedniego pokoju po akordeon. Dzięki temu obowiązkowo odśpiewane 200 lat, odbyło się przy dźwiękach muzyki.
- Kiedyś mama śpiewała w Klubie Seniora. Ma bardzo ładny głos, ale niestety teraz zdrowie już nie dopisuje... – stwierdziła Teresa Kiemczyńska.
Złożyć życzenia przyszła też wieloletnia opiekunka medyczna Marianny Kołacz dr Ewa Wojdyłło. Dzięki niej jakoś pokonywane są trudy chorób starszego wieku.
Pani Marianna zazdroszcząc prezydentowi dobrego zdrowia wiedziała co mówi. Już dwa razy miała złamane biodro. Skończyło się to tygodniami w szpitalu i ok. 3-miesiączną rehabilitacją.
- Henryk Zieliński, rehabilitant postawił babcię na nogi po tych dwóch złamaniach – wspomina Teresa Kiemczyńska. – Przychodził regularnie dwa razy dziennie. Dzięki temu mama może w ogóle chodzić. W czasie ostatniego wypadku miała już 96 lat.

Seniorka wielu pokoleń
Nowa tczewska 100-latka Miarianna Kołacz doczekała się sześciorga dzieci z dwóch małżeństw. Niestety, trzech synów i jedna córka już nie żyje. Ale za to jest całkiem pokaźna gromadka wnuków (4 wnuczki, 1 wnuk), prawnuków (7), a nawet i praprawnuków (2).
Gdzie tkwi sekret długowieczności - dopytywali się wszyscy goście. Jubilatka poradziła Zenonowi Odya jeść barszcz kwaszony, bo „te wszelkie sztuczne potrawy, które tak lubi młodzież, to nie jest zbyt dobre” oraz „chodzenie z kosą”.
- Zdarza mi się kosić wysoką trawę przy domu na osiedlu Witosa – przyznał Zenon Odya. – Niestety, zwykle za pierwszym razem trzy razy trafiam w ziemie, a potem idzie już normalnie. Mieszkańcy dziwią się, że prezydent umie kosić...

Rząd by chyba zbankrutował...
- Dostojnej jubilatce pragniemy dołożyć nasze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności i szczęścia w życiu rodzinnym – życzyła kierownik USC w Tczewie Alina Kollwitz-Sobolewska.
- Życzymy nie 100 lat, a 200 lat – dodał prezydent Odya. – Życzę Pani, aby mogła w tak dobrym zdrowiu cieszyć się życiem jeszcze długie lata. Jeżeli dożyję się takiego wieku jak Pani w takim zdrowiu, to warto... dożyć 100 lat.
- Martwię się, że jakbym żyła 200 lat, to rząd by... zbankrutował – odparła 100-latka.    

Życie jak historia Polski
Marianna Kołacz urodziła się w Janiku k. Ostrowca Świętkorzyskiego w 1909 r. Wkrótce rodzina przeprowadziła się do Borkowa, a potem do Gąsiorek w gm. Morzeszczyn.
- Jak wychodziłam za mąż miałam 19 lat. Rodzice zadecydowali o tym za kogo mam wyjść. Porody odbierała prosta kobieta ze wsi – miejscowa akuszerka. Gdybym miała przed laty takie życie jak teraz, pewnie przeżyłabym dużo więcej lat i w lepszym zdrowiu. Całe młode lata to były wojny. Najpierw I, a potem II wojna. W czasie II wojny światowej miałam dwoje dzieci. Mieszkaliśmy w Janiku k. Ostrowca. Pamiętam jak 7 km niosłam 25 kg pszenicy dla dzieci, by mieć co do garnka włożyć. Niemcy pilnie mnie obserwowali. Słyszałam świst kul... Hitlerowcy sądzili, że niosę żywność dla partyzantów. Pewnego razu, gdy wracałam była łapanka na roboty do Niemiec. Na szczęście ludzie z młyna pozwolili mi się schronić i nie przyznali się, że wynosiłam żywność...
Pierwszy mąż zmarł w 1950 r. Potem ponownie wyszłam za mąż w 1952 r. W latach 60. budowałam z rodziną dom, o którym sąsiedzi mówili z uznaniem „biały dom”. W 1977 r. przeprowadziłam się do Tczewa, gdzie spędziłam 1/3 swego życia i gdzie mieszkam do dziś.

Trzy tczewskie „stulatki”
W Tczewie mieszkają obecnie trzy „stulatki” (jedna urodzona w 1909 r. i dwie w 1908 r.). 2 czerwca br. w naszym mieście zameldowane były 162 osoby w wieku od 90 do 100 lat. Pani Marianna Kołacz jest pierwsza, która w br. została 100-latką. W ub. roku także jedna kobieta ukończyła 100 lat.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 26 października 2006 r. „W sprawie przyznawania nagród pieniężnych dla jubilatów za długoletnie pożycie małżeńskie oraz dla osób, które ukończyły 100 lat”, jednorazowo przyznawane jest 2 tys. zł za setne urodziny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kx 04.06.2009 21:28
Gratulacje dla zacnej seniorki. Za wiek nie łatwego życia wszystkie zyczenia i prezenty jak najbardziej zasłużone. Szkoda, że niektórzy dziadkowie w wieku 70 lat są w gorszej kondycji. Z taka kondycję przed ta Pania jeszcze wiele dłuugich lat życia.

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama