piątek, 26 czerwca 2026 02:16
Reklama

Kłótnia o wodę

PELPLIN. Podwyżki za wodę podzieliły radnych. Po urealnieniu cen mieszkańcy gminy zapłacą więcej za wodę. - Woda w Polsce jest za tania i zbyt marnowana – twierdzi burmistrz Andrzej Stanuch.
Kłótnia o wodę
Do pelplińskiej Rady Miejskiej wpłynęły wnioski o zaakceptowanie podwyżek opłat za wodę i odprowadzanie nieczystości. Radni ostatecznie zgodę wyrazili, ale emocji i wątpliwości podczas ostatniej sesji nie zabrakło. Nowe taryfy będą obowiązywać od 1 lipca br. do 30 czerwca przyszłego roku.
Wnioski wpłynęły od firm „Restal-Agri”, która dostarcza wodę mieszkańcom Kulic i Stockiego Młyna oraz od „Pelkomu”, który w wodę zaopatruje prawie całą gminę Pelplin.

Cenę trzeba urealniać
„Restal-Agri” wnioskowała o podwyżkę taryfy z 1,80 na 2,70 zł za metr sześcienny, argumentując, że obecnie obowiązująca cena uniemożliwia pozyskiwanie zwiększonych środków na inwestycje w sieć wodociągową. Dwie komisje Rady Miejskiej wniosek zaakceptowały, ale zastrzeżenia wniosła Komisja Oświaty i Spraw Społecznych.
- Ta podwyżka jest zbyt drastyczna dla mieszkańców – powiedział przewodniczący komisji Grzegorz Watkowski. – Z kolei dodatkowa opłata za odczyt urządzeń pomiarowych powinna być wydzielona z taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, a firma powinna zapoznać mieszkańców Kulic z proponowaną zmianą taryfy jeszcze przed ewentualnym przyjęciem uchwały.
Mieszkańcy Kulic na spotkaniu z przedstawicielami „Restal-Agri” zwracali uwagę, że woda w ich kranach nie jest takiej jakości, jaka być powinna i jakby to wynikało z przeprowadzonych badań.
- Woda jest badana w hydroforni, ale w mieszkaniach już nie – stwierdził radny Grzegorz Grucza. – Woda przepływa przez rury azbestowe, które pogarszają jej jakość. Mieszkańcy pytają się też dlaczego tak drogo mają płacić, skoro w Pelplinie spółka „Pelkom” chce za wodę 2,40 zł.
Z opiniami kolegów radnych nie zgodził się Wiesław Świtała:
- Cena wody w Kulicach nie będzie wyższa niż w Pelplinie, ponieważ jeśli weźmiemy pod uwagę abonament, który jest stałą opłatą, to ceny się wyrównają. Na komisji budżetowej rozmawialiśmy o tym, że w tej chwili nie ma możliwości spięcia wodociągów kulickiego z wodociągiem gminnym. Gdyby cena metra sześciennego wody w Kulicach została zmniejszona, gmina musiałaby tę cenę w jakiś sposób zrekompensować, a w budżecie, przynajmniej w tym roku, na to pieniędzy nie mamy. Urealnienie cen mieszkańcy oczywiście odczują, ale jak to obliczyliśmy, miesięcznie przy zużyciu średnio ponad 3 m/sześć., wyniesie to ok. 3 zł, co nie jest tak wiele. Od czasu do czasu cenę wody trzeba urealniać, bo jak będziemy to robić raz na 5 lat, to nie będą to 3 zł, ale 15 zł i wówczas będzie 100-procentowa podwyżka.

Najbiedniejsi nie stracą
Wniosek o zatwierdzenie podwyżek nie wzbudził wątpliwości burmistrza Pelplina.
- Oczywiście można je mieć co do jakości świadczonych usług, ale nie ma to żadnego wpływu na cenę wody – zwrócił uwagę Andrzej Stanuch. - Jeśli mieszkańcy na spotkaniu mówili o nieprawidłowościach to myślę, że firma przyjęła to do wiadomości. Pomiary jakości wód robione są także w Pelplinie i nie zgodzę się z tym, że jakość wody, którą odbierają mieszkańcy Kulic jest inna od tej, jaką „Restal-Agri” otrzymuje z Sanepidu. Sanepid ma obowiązek pobierać próbki wody nie tylko przy ujęciu, ale i u odbiorców, i tylko na tej podstawie są wydawane świadectwa. Nieprawdą jest, że Sanepid nie pobiera próbek poza ujęciem, bo inspektorzy stracili by uprawnienia.
Burmistrz zapewnił, że podwyżki nie uderzą po kieszeniach osób najbiedniejszych. Tym mieszkańcom, którzy otrzymują dodatek mieszkaniowy, podwyżki wody będą rekompensowane. Jednak w przypadku, gdy zebranie wiejskie w Kulicach poprosi o dopłacenie przez gminę do opłat za wodę, to – jak podkreślił burmistrz - takiej uchwały Rady Miejskiej nie będzie, ponieważ oznaczałoby to faworyzowanie jednych mieszkańców gminy kosztem drugich.
- Zawsze powtarzam, że woda w Polsce jest za tania i zbyt marnowana – dodał Andrzej Stanuch. - Przyjdzie taki czas, że będziemy się zastanawiać skąd tę wodę brać. Nasze zasoby wody podziemnej się kurczą. Jej jakość z naszych odwiertów nie jest najlepsza w porównaniu z wodą z pokładów kredowych. Oby nie było tak, że przyjdzie nam korzystać tylko z wód powierzchniowych, z Wierzycy bądź z Wisły. Koszty związane z dostarczaniem wody rosną z roku na rok, co wynika chociażby z rosnących cen energii elektrycznej i paliw.
W głosowaniu nad nowymi taryfami opłat za wodę w Kulicach 10 radnych było za ich przyjęciem, 4 wstrzymało się od głosu, a jedna osoba była przeciw.

Podwyżki jaśniejsze niż abonament
Wątpliwości radnych z Komisji Oświaty i Spraw Społecznych wzbudziły także planowane zmiany taryf w gminie Pelplin (z wyjątkiem Kulic) – cena za wodę dla gospodarstw domowych spadła o 10 gr, ale wzrosła o 12 gr za odprowadzanie ścieków (teraz 2,86 gr) oraz wprowadzono stały abonament za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych, w wysokości 3,86 zł. Komisja zasugerowała, że skoro po wprowadzeniu nowych taryf przychody „Pelkomu” wzrosną o 110 tys. zł, spółka powinna najpierw zlikwidować straty spowodowane nieszczelnością wodociągów, brakiem dokładnego opomiarowania przyłączy oraz nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych, co miałoby wpłynąć na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.
- Bardziej przejrzyste dla mieszkańców byłoby ewentualne wprowadzenie podwyżek wody i za odprowadzenia ścieków niż do końca niejasne wprowadzenie abonamentów – mówił Grzegorz Watkowski. - W moim bloku są ludzie, którzy praktycznie wody nie pobierają, bo przywożą sobie codziennie dziesięć 5-litrowych butelek wody z działek, a będą płacili za abonament. Na posiedzeniu komisji z wyjaśnień burmistrza wynikało, że zmiany taryfach w sposób bardzo nieistotny wpłyną na ceny wody i ścieków.
- Na spotkaniach komisji nie mówiłem, że to w sposób nieistotny wpłynie na cenę wody i ścieków – oponował Andrzej Stanuch. - Mieliśmy wyliczenia i symulacje, kiedy cena wody uderzy po kieszenie, a kiedy nie. Oczywiście w abonamencie jest tak, że uderzy wtedy, kiedy będziemy jej zużywali bardzo mało.

Nie powielać złych przykładów
Wprowadzenie abonamentu wywołało lawinę pytań pelplińskich radnych do prezesa „Pelkomu”.
- Obawiam się, że koszty opłat za wodę będą szacunkowo zawyżane i później te pieniądze będzie trudno odzyskać, tak jak to jest np. w Tczewie – powiedział Roman Pruszyński.
Obliczanie wysokości rachunków za wodę będzie się odbywać na podstawie średniej z trzech ostatnich miesięcy.
- Na wsi zużycie wody latem jest większe niż zimą, co spowoduje, że rolnicy będą płacić ciągle za mało, a na koniec roku dostaną bardzo wysokie rachunki o uregulowania – zwróciła uwagę Mirosława Wolfhart.
- Woda w Pelplinie jest zbyt marnotrawiona, a nikt z nas nie uzyskał w ostatnich dwóch, trzech latach informacji na temat o ile ponoszone z roku na rok straty są pomniejszane przez inwestycje „Pelkomu” – dopytywał Mirosław Chyła.
Wątpliwości radnych starał się wyjaśnić prezes „Pelkomu”.
- Chcemy położyć nacisk na zniwelowanie dużych dysproporcji powstających w obszarach pozamiejskich i najbliższy rok poświęcić na uszczelnienie i przegląd wodomierzy, hydrantów i zasuw, którymi woda „ucieka” i w sposób nieuprawniony jest zużywana – wyjaśniał Wojciech Szambowski. - Nie mamy zamiaru powielać złych przykładów z innych miejscowości. Abonament jest opłatą stałą, więc będzie płacony w takiej samej wysokości niezależnie, czy ktoś zużyje metr wody, czy też dziesięć. W budynkach wielolokalowych i gospodarstwach rolnych nie będzie to praktycznie wcale odczuwalne, bo woda potaniała o 10 gr, ale wprowadziliśmy dodatkowo opłatę abonamentową. Nie ma możliwości jej zwrotu w przypadku jakiejś awarii wodociągów.  
Uchwała o podwyżce opłat za wodę przeszła 8 głosami „za”. Przeciw było 4 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Nowe taryfy dla Pelplina:
- opłata za dostarczoną wodę: dla gospodarstw domowych – 2,42 zł, dla pozostałych odbiorców – 2,64 zł;
- stawka opłat abonamentowych za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych – 3,86 zł;
- miesięczna stawka opłaty abonamentowej za lokal – 1,82 zł;
- opłata za odprowadzone ścieki: dla gospodarstw domowych – 2,86 zł, dla pozostałych odbiorców – 5,04 zł;
- stawka opłat abonamentowych za utrzymanie w gotowości urządzeń kanalizacyjnych – 6,46 zł;
- stawka za przyłączenie do urządzeń wodociągowych – 80 zł;
- stawka za przyłączenie do urządzeń kanalizacyjnych – 150 zł;
Taryfy będą obowiązywać od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2010 r.





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama