wtorek, 3 lutego 2026 12:53
Reklama
Reklama

Azjatyckie klimaty na wyciągnięcie ręki Europejska Noc Muzeów

TCZEW. Druga edycja Nocy Muzeów przebiegnie pod znakiem chińskiego smoka. Organizatorzy przygotowali atrakcje związane nie tylko z Państwem Środka. W programie m.in. rejsy po Wiśle, zwiedzanie Tczewa szlakiem murów obronnych oraz wędrówka śladami nieszczęśliwej miłości po tczewskim cmentarzu.
Azjatyckie klimaty na wyciągnięcie ręki Europejska Noc Muzeów
Europejską Noc Muzeów po raz drugi organizuje Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły. W zeszłym roku przez mury placówki przewinęło się prawie 2 tys. zwiedzających. Czy w tę sobotę, 16 maja, rekord zostanie pobity? Noc Muzeów rozpocznie się o 19.00, a zakończy ok. godz. 1.00. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny!

Co piszczy za Wielkim Murem
Sobotnie wydarzenie zdominuje kultura i sztuka Chin. Na wystawie „Barwy smoka za  chińskim murem. Sztuka, rzemiosło i folklor Chin” (otwarcie o godz. 19.00) zostaną zaprezentowane eksponaty ludowego rękodzieła. Na wystawę składa się ponad 200 obiektów i 50 zdjęć stanowiących własność Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej oraz osób prywatnych. Patronat nad wystawą objął Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczypospolitej Polskiej. Do kultury Państwa Środka nawiązywać będzie także pokaz etiudy w stylistyce teatru cieni (godz. 20.00-20.15 oraz 23.30-23.45) oraz wykład o tej formie ekspresji artystycznej (20.20-21.00) i warsztaty (liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: [email protected], godz. 21.15-22.45), a także lekcja języka chińskiego (godz. 20.00-21.00), pokazy filmów chińskich („Pałac cesarski – zakazane miasto”, „Piękno Chin” oraz „Od wróżebnych kości do komputerowych bajtów”; godz. 21.00-01.00), warsztaty chińskiej kaligrafii (godz. 21.15-22.30). To nie koniec chińskich atrakcji. Na instrumentach z Dalekiego Wschodu zagra Zespół Orientalny (godz. 21.00-21.30 oraz 22.00-22.30), o godz. 20.00 rozpocznie się malowanie tatuaży z henny, Kazimierz Kus, wieloletni instruktor tai-chi, poprowadzi pokaz wibrujących tybetańskich mis (godz. 0.15-0.45), a zespół Trzy Wesołe Pomarańczki zaprasza na pokaz fireshow w rytm chińskiej muzyki (godz.0.40-0.55). Organizatorzy zachęcają też do wzięcia udziału w wykładach o tematyce chińskiej: „Zhang spotyka Kowalskiego, czyli różnice kulturowe między Chińczykami a Europejczykami“ (godz. 22.00-22.45), „Państwo Środka - kraj tradycji, kultury i kontrastów” (23.00-23.45) oraz „Co jedzą Chińczycy? Kilka słów o kuchni chińskiej” (godz. 24.00-0.45) - prezentację przygotowaną przez prof. Henryka Brandysa, wzbogaconą o naukę jedzenia ryżu pałeczkami. W trakcie trwania Nocy na dziedzińcu będą serwowane potrawy kuchni chińskiej (odpłatnie).

Szlakiem murów i nieszczęśliwej miłości
Dla miłośników „tradycyjnego zwiedzania” również znajdzie się coś interesującego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Tczewie zaprasza na spacer szlakiem murów obronnych o zachodzie słońca (godz. 20.25-22.00). Trasa przebiegać będzie ulicami: Dąbrowskiego, Łazienna, plac Św. Grzegorza, Zamkowa, Wodna, Rybacka, Krótka, Dąbrowskiego, Wąska, CWRDW. W programie przewidziano również zwiedzanie jednej z piwnic średniowiecznych, wchodzących w skład systemu murów obronnych. W trakcie spaceru zaprezentowane zostaną dzieje związane z powstaniem tczewskich murów obronnych, ich rozbudową na przestrzeni wieków, związanym z tym rozwojem układu ulic miasta. Wędrówka będzie okazją do wspomnienia także o kilku  wojnach i potyczkach, które pamiętają tczewskie mury obronne.
Od godz. 20.00 do końca Nocy Muzeów Bractwo Kurkowe zaprasza do odwiedzenia swojej siedziby – Wieży Ciśnień. Również od godz. 20.00, co pół godziny, będzie możliwość odbycia rejsu po Wiśle (rejsy organizuje Żegluga Wiślana). Od 23.00 do północy organizatorzy zapraszają do wędrówki śladami nieszczęśliwej miłości po tczewskim cmentarzu. Noc Muzeów zakończy pokaz sztucznych ogni: początek godz. 1.00.

Zaproszenie na wystawy
Podczas trwania Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania wystaw w CWRDW: „Puszcza Biała i Puszcza Zielona: dwa oblicza Kurpiów”, „Skarb Tczewski”, „Barwy smoka za  chińskim murem. Sztuka, rzemiosło i folklor Chin.”.  

Podczas zeszłorocznej edycji można było wziąć udział w spacerach po Tczewie z licencjonowanym przewodnikiem Zdzisławem Bergielem. Tym razem trasa zwiedzania będzie przebiegać szlakiem murów obronnych. Fot. Archiwum/CWRDW





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Miłośnicy regionalnych przysmaków mogą już zapisywać datę w kalendarzu. W dniach 28 lutego – 1 marca 2026 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Smaków Regionalnych. Organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej wystawców, nowych smaków i wyjątkowy klimat, który przyciągnie zarówno smakoszy, jak i całe rodziny.Po sukcesie pierwszej edycji Festiwal Smaków Regionalnych powraca w jeszcze większym wydaniu. Przez dwa dni odwiedzający będą mogli spotkać lokalnych producentów z różnych regionów Polski, spróbować tradycyjnych wyrobów oraz poznać historie kryjące się za ich recepturami.Na uczestników czekać będą m.in. sery, miody, pieczywo, wędliny i wiele innych regionalnych specjałów. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wydarzenie zostanie rozszerzone o nowe strefy tematyczne oraz większą przestrzeń wystawienniczą, co ma zapewnić jeszcze lepszy komfort zwiedzania i zakupów.– To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią dobrą, autentyczną kuchnię i produkty tworzone z pasją. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie stąd głodny – zapowiadają organizatorzy.Festiwal Smaków Regionalnych to nie tylko okazja do zakupów, ale też do kulinarnej podróży po Polsce i spotkań z ludźmi, którzy stoją za wyjątkowymi produktami.Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą już teraz śledzić informacje organizatora w mediach społecznościowych i zaznaczyć swoją obecność na wydarzeniu, aby być na bieżąco z kolejnymi ogłoszeniami.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.02.2026
Reklama