niedziela, 19 maja 2024 07:17
Reklama
Reklama

Kontrowersje wokół „Pelkomu”. Niedociągnięcia i wysokie koszty

PELPLIN. Radni w Pelplinie niezadowoleni z działalności spółki „Pelkom”. Stwierdzili, że spółka nie wykonała części zleconych jej przez gminę zadań. Prezesa spółki bronił burmistrz zaznaczając, że firma działa przede wszystkim na podstawie jego zarządzenia, a nie uchwały.
Kontrowersje wokół „Pelkomu”. Niedociągnięcia i wysokie koszty
„Pelkom” zajmuje się m. in. bieżącym i zimowym utrzymaniem dróg, dowożeniem dzieci do szkół, gospodarką ściekową i ochroną wód, gospodarką odpadami, utrzymaniem zieleni i targowiska miejskiego oraz oczyszczaniem terenu miasta i gminy. W minionym roku spółka wykonała zadania zlecone przez gminę za łączną sumę ponad 880 tys. zł.

Niedociągnięcia i wysokie koszty
Gorąca dyskusja podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej była związana z roczną oceną przebiegu realizacji uchwały z czerwca 2007 r., zlecającej spółce wykonanie niektórych zadań gminy. Sprawozdanie prezesa „Pelkomu” Wojciecha Szambowskiego za 2008 r. radni uznali za niepełne.
- Sprawozdanie z realizacji uchwały nie odnosi się do wszystkich zadań przez nią zleconych – stwierdziła Mirosława Wolfhart, członek Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Środowiska. - Nakłada ona na spółkę szereg zadań, których realizacja nie wymaga zarządzenia burmistrza, a które nie zostały ujęte w materiałach dostarczonych komisji, np. realizacji gminnego programu budowy i modernizacji dróg, czy utrzymania i rozwoju komunalnych zasobów mieszkaniowych.
Także poziom wykonywania zleconych usług radni uznali za niewystarczający.
- Mając na uwadze, że są to podstawowe zadania samorządu gminnego, komisja widzi potrzebę większej dbałości o podnoszenie standardu ich realizacji - powiedział Roman Pruszyński, przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego.

Robią co w zarządzeniu
- Uchwała (z 2007 r. – przyp. aut.) daje tylko i wyłącznie możliwość realizacji niektórych zadań, co wcale nie znaczy, że spółka musi je realizować – wyjaśniał wątpliwości radnych burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch. - Będzie tak robić tylko w przypadku zarządzenia burmistrza i stosownej umowy mówiącej o zadaniach i kwotach za ich realizację. Z opinią komisji się nie zgadzam, choćby w kwestii gminnego programu budowy i remontów dróg. Nie jest on realizowany z prostego względu – brak środków finansowych. To wcale nie znaczy, że ma go realizować „Pelkom”. W uchwale jest taka możliwość, ale szczegóły określa zarządzenie burmistrza.
- Zapis w uchwale mówi dokładnie o zakresie naszych zadań do wykonania - skwitował krótko opinię radnych Wojciech Szambowski, prezes „Pelkomu”.

Szukać zleceń poza gminą
W ocenie burmistrza Pelplina działalność „Pelkomu” jest na średnim poziomie. Wynika to z organizacyjnych niedociągnięć spółki w kwestii nadzoru i wydajności pracy, wysokich kosztów realizacji zadań i niewystarczającego sprzętu. Ten ostatni fakt oraz braki kadrowe powodują zlecanie niektórych prac podwykonawcom, a przez to ich podrożenie.
- Zwracamy uwagę, że nie wszystkie zadania „Pelkomu” są należycie realizowane - mówił radny Stanisław Drawski. - Dlatego moim zdaniem trzeba bardziej kontrolować podwykonawcę, czy wypełnia swoje zobowiązania.
- Opinia komisji nie jest laurką, ale widzimy niedociągnięcia, zwracamy uwagę panu prezesowi na nasze spostrzeżenia, nie wszystkie są realizowane, ale na pewno przyjmowane do wiadomości – dodał radny Pruszyński. - Warto by wspomóc spółkę, jak nie finansowo, to sprzętowo, a wtedy jeszcze więcej wymagać.
Radni podzielili opinię burmistrza o konieczności zobligowania spółki do poszukiwania innych zleceń, niekoniecznie z terenu gminy, zwiększenie środków w budżecie na zlecone zadania oraz wsparcie spółki w pozyskaniu nowego sprzętu. Sprawozdanie z wykonania uchwały radni przyjęli ostatecznie jednogłośnie.





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama