niedziela, 19 maja 2024 07:56
Reklama
Reklama

Butelki, pety i… plac zabaw - osiedle w śmieciach

TCZEW. Stare lodówki i telewizory, szmaty i kartony, worki ze śmieciami i butelki po „mamrotach” – wbrew pozorom to nie opis tczewskiego wysypiska, tylko terenu przy ul. Prostej i dworcowym pasażu na os. Zatorze.
Butelki, pety i… plac zabaw - osiedle w śmieciach
Mieszkańcy osiedla zwrócili się z tym problemem do naszej redakcji. O sprawie wie już Straż Miejska, która zapewnia że już niedługo teren zostanie uporządkowany.

„Księżycowy” krajobraz
Plac przy zejściu z dworcowego pasażu wygląda jak po wojnie. Wszędzie walają się śmieci i stare szmaty. Nie brakuje rozbitych butelek i petów po papierosach (nie wspominając już o psich odchodach), które szczelnie pokrywają chodnik. A wszystko to w najbliższym sąsiedztwie… placu zabaw. Miejsce to stało się nieformalnym „klubem spotkań” dla kibiców i rezerwistów. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja na przedłużeniu ul. Prostej, w miejscu, w którym wkrótce rozpocznie się budowa bloków komunalnych. Wciąż jeszcze „księżycowy” krajobraz uzupełniają np. stare lodówki i telewizory.
- Do tego pięknie ubrani i w luksusowych samochodach ludzie przywożą swoje czworonogi,  żeby tam załatwiały swoje potrzeby – pisze w mailu do redakcji pani Wioletta, mieszkanka Zatorza. - Zwracanie uwagi nie pomaga, bo ludzie dostają od razu kilka „ciepłych słów” na miejscu. Może kilka koszy rozwiązałoby problem, bo widok jest naprawdę żałosny. Wstyd mi, bo codziennie z dzieckiem chodzę do szkoły i musimy na to patrzeć.

Złapać „za rękę” niełatwo
Za sprzątanie na tym terenie odpowiedzialne jest miasto. Problem mieszkańców Zatorza zna już Straż Miejska.
- Byliśmy wczoraj w obu miejscach i zbadaliśmy sprawę – powiedział nam w miniony czwartek zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tczewie Ryszard Wegiera. – Teren zostanie posprzątany w ramach gruntownego, wiosennego oczyszczania Tczewa. Postaramy się też, aby koło pasażu pojawiły się kosze na śmieci.
Za złapanie „za rękę” śmiecącej osoby grozi mandat do 500 zł. Ukarany musi też po sobie posprzątać.
- Ale nie jest to takie proste – zaznacza Ryszard Wegiera. – Trudno złapać na gorącym uczynku kogoś, kto wyrzuca większe ilości śmieci. Najczęściej dochodzi do tego późnym wieczorem. Znamy miejsca najczęściej wybierane przez takie osoby i będziemy je systematycznie sprawdzać.

Posprzątano, ale…
Po naszej interwencji miejsce przy przejściu nad torami zostało  - w miarę - posprzątane, podobnie jak teren, gdzie wkrótce ruszy budowa bloków komunalnych przy ul. Prostej. Znikły największe śmieci, ale do ideału wciąż daleko. Jednak, jak mówią mieszkańcy Zatorza, to tylko kwestia czasu, kiedy śmieci wrócą.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kozen TYSON 04.04.2009 20:38
ale śmietnika jak nie było żadnego tak nie ma za chwilę będzie tak jak było

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama