czwartek, 25 czerwca 2026 20:30
Reklama

Nikt nas nie pytał o takie sąsiedztwo! Czy wątpliwości mieszkańców odnośnie elektrowni w Rajkowach zostały rozwiane?

SUBKOWY. Tak emocjonującego spotkania mieszkańców z przedstawicielami Elektrowni Północ w Rajkowach (gm. Pelplin) jeszcze nie było. Obok konkretnych pytań o oddziaływanie inwestycji na jej najbliższe sąsiedztwo nie brakowało przekrzykiwań, padło też kilka inwektyw oraz żądanie przeprowadzenia referendum.
Nikt nas nie pytał o takie sąsiedztwo! Czy wątpliwości mieszkańców odnośnie elektrowni w Rajkowach zostały rozwiane?
Podobne spotkania odbyły się w poprzednio w Rajkowach i Gręblinie, jednak ich atmosfera nie była aż tak gęsta, jak to miało miejsce w Domu Kultury w Subkowach, w minioną środę, 9 lutego.

Prace ruszą w przyszłym roku?
Oprócz inwestorów wzięły w nim udział także władze gminy Subkowy i powiatu tczewskiego.
- Mam nadzieję, że informacje od inwestorów obalą stereotyp, że tylko gmina Pelplin skorzysta z obecności elektrowni – powiedział wójt Subków Mirosław Murzydło.
- To my będziemy wydawać pozwolenie na budowę elektrowni, dlatego interesujemy się postępami w przygotowaniach inwestycji – dodał wicestarosta Mariusz Wiórek. - Jest ona jedną z największych i najważniejszych przedsięwzięć w naszym województwie.
Przedstawiciele Elektrowni Północ poinformowali o zakończeniu prac nad projektem budowlanym elektrowni.
- Przy przygotowaniu inwestycji i jej projektowaniu pracuje blisko 150 specjalistów – podkreślił Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ.
Pawlak dodał też, że odbyła się już wstępna kwalifikacja generalnych wykonawców elektrowni. Oferty napłynęły z całego świata. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę – co planowane jest jeszcze na ten rok – inwestorzy ogłoszą przetarg. Jeszcze w 2012 r. mają się rozpocząć pierwsze prace budowlane. Na terenie gminy Subkowy stanie przepompownia wody z Wisły, niezbędnej do chłodzenia instalacji elektrowni. Przez gminę będzie też przebiegać 6 km rurociągu doprowadzającego wodę. Bocznica dla pociągów z węglem będzie z kolei odchodzić od stacji kolejowej Subkowy.

„Nie potrafimy sobie tego wyobrazić...”
Uczestnicy spotkania dostali kartki, na których mogli zapisywać pytania do inwestorów, ale te zaczęły padać bezpośrednio z sali. Niektórych mieszkańców mocno poniosły emocje.
- Gdy chcę rozbudować dom to pytam sąsiada o zgodę – mówił jeden z nich. - A czy wy pytaliście nas, czy chcemy mieszkać w sąsiedztwie elektrowni? Czy zrobiliście referendum? Co my będziemy z tego mieli? Trucie ludzi tylko... Idźcie sobie w cholerę, a nie tu!
- Taki obiekt nie powstał w Polsce od 40 lat. Po to są takie spotkania, aby Państwu uzmysłowić, jak technologia energetyczna poszła naprzód - próbował tonować emocje mecenas Michał Behnke. - Ten obiekt będzie istniał kilkadziesiąt lat i żaden bank nie dał by pieniędzy na inwestycję, która nie spełniałaby norm prawnych.
- Nas nie stać na budowę brudnej elektrowni - dodał dyrektor Pawlak.
Mieszkańcy domagali się konkretnych informacji, a nie – jak powiedzieli niektórzy z nich – gładkich słówek. Pytali m. in. o poziom hałasu pracującej elektrowni oraz podczas rozładunku węgla. Interesowało to zwłaszcza mieszkańców osiedla Subkowy Dworzec, położonego najbliżej planowanej elektrowni.
- Tak zwany hałas instalacyjny nie może przekraczać 50 decybeli w dzień i 45 w nocy – tłumaczył mecenas Behnke. - Ten standard będzie dotrzymany, również w tak zwanym hałasie komunikacyjnym.
- Wasza bocznica będzie oddalona od naszych domów o kilkadziesiąt metrów – powiedziała jedna z mieszkanek osiedla. - Mówi pan, że raz ma być cicho, a raz głośno. Słyszymy każdy pociąg, który przejeżdża i nie potrafimy sobie wyobrazić sytuacji, gdy będzie ich kilkadziesiąt dziennie.
Jacek Witkowski, główny projektant elektrowni, wyjaśniał, że rozładunek węgla nie będzie się odbywał na stacji kolejowej, ale na terenie elektrowni. Węgiel będzie zrzucany z wagonów bezpośrednio do podziemnych bunkrów, a na składowisko trafi poprzez specjalny taśmociąg. Zapewnił też, że składowany przy elektrowni węgiel nie będzie pylił.

Pytania o prace, nowe drogi i tańszy prąd
Subkowskich rolników interesowała zwłaszcza kwestia ewentualnego wzrostu opadów. Jedna z ekspertek wyjaśniła, że tak się nie stanie, ponieważ pary wodnej wydobywającej się z chłodni kominowej nie będzie aż tyle, żeby utworzyła chmury opadowe. Eksperci uspokajali też, że pył z kominów zostanie zatrzymany przez systemy odpylające, a jego opad będzie wielkości 3 gramy na metr kwadratowy, czyli „mniej niż rozkruszenie kostki cukru na takiej powierzchni”. Przy elektrowni nie będzie też składowisk popiołów, żużlu i gipsu – materiał ten będzie sprzedawany firmom z branży budowniczej.
- Co dostaniemy w zamian za elektrownię? - padło pytanie z sali. - Czy otrzymamy nowe drogi, pracę, tańszy prąd? Bo na razie mamy w perspektywie tylko widok kominów za oknem...
- To wszystko są kwestie do ustalenia – odpowiedział Michał Behnke. - Na pewno będziemy jednym z płatników gminy Subkowy. Na co zostaną wydane wpływy z naszych podatków, zależy już od władz gminy. Cena prądu nie będzie zależeć od nas, ale od dystrybutorów energii.
- Pracę przy budowie elektrowni znajdą też lokalni podwykonawcy – mówi Karol Pawlak.
Jeden z przedstawicieli inwestorów stwierdził, że obawy mieszkańców wynikają z niedoinformowania. Ale z drugiej strony trudno się dziwić wątpliwościom mieszkańców, którzy w cieniu elektrowni będą żyć przez najbliższe kilkadziesiąt lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ewka 11.02.2011 13:15
Nie ma ekologicznych elktrowni. Z CO2 też sobie nikt jeszczce nieporadził na skale przemysłowa

ede 11.02.2011 12:23
Bunt społeczny dopiero się zacznie!

LLK 11.02.2011 12:06
puszcza was w skapetkach albo na boso

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama