Smart oświetlenie – kluczowe informacje
Inteligentne oświetlenie to system połączonych ze sobą bezprzewodowo lamp (najczęściej za pomocą domowego WiFi), które komunikują się ze sobą, a także zapewniają możliwość zdalnego sterowania poszczególnymi punktami i zespołami lamp.
Co ciekawe, decydując się na oświetlenie smart, otrzymuje się szansę nie tylko włączania i wyłączania lamp w poszczególnych przestrzeniach. Da się regulować kluczowe parametry oświetlenia (natężenie, temperaturę barwową), tworzyć sceny świetlne do późniejszego wykorzystania bądź budować harmonogramy oświetleniowe i stosować czujniki (zmierzchu, ruchu), by w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje automatyzacja.
W ramach systemu znajdują się choćby:
- inteligentne żarówki, taśmy LED,
- smart lampy,
- sterowniki (mostki, bramki).
Warto dodać, że takie nowoczesne smart lampy i źródła światła da się wprowadzić do kompleksowego systemu Smart Home, by zyskać scentralizowane zarządzanie różnymi urządzeniami w domu, mieszkaniu lub biurze.
Sterowanie inteligentnymi lampami – co wykorzystać?
W ramach systemów smart oświetlenia kluczowe jest znalezienie odpowiedniego sposobu na sterowanie lampami. Nie musi się to bowiem odbywać za pośrednictwem klasycznych włączników ściennych czy dotykowych paneli centralnych. Zamiast tego używa się choćby:
- aplikacji mobilnych,
- dedykowanych pilotów,
- asystentów głosowych.
Za ich pomocą dopasowuje się oświetlenie do ściśle określonych potrzeb użytkowników. Wystarczy postawić na odpowiednie produkty oświetleniowe, jak na przykład te dostępne na: LightPlus.pl.
Największe zalety oświetlenia smart w domu czy biurze
Oświetlenie inteligentne to rozwiązanie zyskujące na popularności. Dlaczego? Użytkowników przekonuje zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu codziennego funkcjonowania. Zarządzanie oświetleniem staje się bowiem zdecydowanie prostsze – można włączać i wyłączać lampy lub sterować ich pracą zdalnie, bez odrywania się od obowiązków lub… bez konieczności fizycznego przebywania w domu. Oświetlenie w każdym wnętrzu da się też skutecznie spersonalizować, by jak najlepiej wpisywało się w indywidualne oczekiwania.
Smart lampy to również realne oszczędności dla budżetu. Cały system opiera się oczywiście na produktach LED – żywotnych i energooszczędnych. Co więcej, możliwość regulacji natężenia światła i sprawne wyłączanie lamp, gdy nie są potrzebne, dodatkowo obniża zużycie prądu. Efekt? Zdecydowanie niższe rachunki.
Gdzie wykorzystać inteligentne lampy?
Inteligentne oświetlenie przybiera mocno zróżnicowane formy, co ułatwia wprowadzenie go w wielu przestrzeniach. Trzeba tylko postawić na odpowiednie produkty pod względem funkcjonalności i walorów estetycznych. Najczęściej takie rozwiązania montuje się w domach i mieszkaniach, by zwiększyć komfort codziennego życia. Można także spotkać je w innych wnętrzach, jak lokale usługowe, biurowce czy budynki użyteczności publicznej. Nie zapominajmy również o tym, że smart produkty oświetleniowe o wysokim współczynniku IP nadają się do wykorzystania na zewnątrz, np. jako oświetlenie elewacyjne czy lampy do ogrodu. Tak zyskuje się wygodę zdalnego sterowania i automatyzację oświetlenia w niemal dowolnym miejscu.
Oświetlenie inteligentne – funkcjonalność i styl dla Twoich wnętrz
Dobrej jakości oświetlenie inteligentne to nie chwilowa moda, a sposób na realną poprawę funkcjonalności wnętrz, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników oraz ograniczenie wydatków związanych z zapewnieniem dobrych warunków świetlnych. Trudno się zatem dziwić, że takie produkty cieszą się rosnącą popularnością. Wraz z rozwojem technologicznym w krótkim czasie mają szansę stać się nowym standardem nowoczesnego budownictwa.