Rodzaje leżaków – różne typy konstrukcji
Leżak leżakowi nierówny. Wszystko zależy od tego, do jakich celów zamierzamy go wykorzystać. Podstawowa klasyfikacja tego typu wyposażenia dzieli meble na kategorie związane z rodzajem zastosowanej konstrukcji. Można więc spotkać:
- leżaki składane,
- leżaki nierozkładalne.
Modele składane zazwyczaj są bardziej mobilne – łatwe do przenoszenia i lekkie. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie dysponuje się dużym metrażem, a także wtedy, gdy zamierza się często przenosić je z miejsca na miejsce.
Na drugim biegunie znajdują się warianty stałe. Są solidne, stabilne. Często wyposaża się je w gruby materac lub poduchy. Mogą mieć formę leżaka lub ogrodowej leżanki (dla jednej lub dwóch osób).
Zdarza się, że w obu przypadkach pojawiają się dodatkowe funkcjonalności, jak:
- regulacja oparcia,
- podłokietniki,
- kółka,
- daszki i baldachimy.
Wpływa to oczywiście na wygodę codziennego użytkowania. Spory wybór rożnych opcji do niemal każdej przestrzeni dostarcza choćby hurtownia mebli ogrodowych: Bazkar.pl.
Wygodne leżaki ogrodowe – z czego są wykonane?
Dla zapewnienia wygody użytkowania dobry leżak musi przede wszystkim wyróżniać się jakością wykonania poszczególnych elementów. A na to wpływa między innymi materiał, z jakiego jest on zrobiony. Do szczególnie popularnych opcji zaliczają się:
- leżaki drewniane,
- leżaki metalowe (lub metalowe z tekstylnym siedziskiem),
- leżaki z tworzywa (np. polipropylenowe),
- plecionkowe leżaki technorattanowe lub rattanowe.
Modele z naturalnych materiałów, jak drewno czy rattan, odznaczają się klasyczną elegancją. Niestety, aby zachowały piękny wygląd przez lata, wymagają regularnej impregnacji oraz zimowania w suchym pomieszczeniu. Znacznie praktyczniejsze pod tym względem bywają produkty z tworzywa sztucznego, zwłaszcza polipropylenu czy poliwęglanu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników pogodowych, a przy tym da się łatwo utrzymać je w czystości oraz nie trzeba przeprowadzać ciągłych zabiegów konserwatorskich.
Leżaki ogrodowe, leżaki plażowe – jak dobrać leżak do konkretnych potrzeb?
Jeżeli chce się znaleźć leżak dla siebie, na etapie poszukiwań trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
Gdzie zamierza się używać leżaków? Czy ma to być model nad basen w ogrodzie lub zadaszony taras? Czy planuje się regularnie przenosić go z miejsca na miejsce, a może nawet zabierać w plener (np. na plażę). Wówczas okaże się, czy bardziej potrzebny jest model stacjonarny, czy przenośny, wykonany z lekkich materiałów, czy wyróżniający się dużą trwałością.
Jak jest urządzone miejsce, do którego ma trafić leżak? W przypadku modeli ogrodowych duże znaczenie ma styl konkretnego mebla. Powinien być dopasowany do całościowej aranżacji. W nowoczesnych ogrodach lepiej postawić na minimalistyczne leżaki, z tworzywa sztucznego w neutralnym kolorze. W ogrodach skandynawskich świetnie prezentują się modele z naturalnego drewna. Przestrzenie prowansalskie natomiast warto uzupełnić o białe leżaki plecionkowe.
Jakie warunki panują w miejscu użytkowania? Zdarza się, że leżak może być narażony na działanie szczególnie niszczycielskich czynników. Modele nad brzegiem basenu muszą być zatem w pełni odporne na zalanie wodą. Leżaki w mocno nasłonecznionym miejscu natomiast nie powinny się szybko odbarwiać pod wpływem promieniowania UV.
Jak dobrać leżaki do każdej przestrzeni?
Dobry leżak w ogrodzie czy na plaży zapewnia warunki do kąpieli słonecznych, zatopienia się w lekturze czy błogiej drzemki. Warto dobrać go z głową, by zapewniał komfort i w pełni dopasował się do indywidualnych oczekiwań i potrzeb.