Żyrandol w salonie – oświetlenie główne, strefowe czy dekoracyjne?
Żyrandole jako dość duże lampy wiszące wyposażone w kilka źródeł światła zazwyczaj trafiają do pomieszczeń reprezentacyjno-rekreacyjnych. We wnętrzach odgrywają też różne role. Wiele z nich staje się podstawowym źródłem światła (oświetlenie główne). Chętnie wykorzystuje się je też jako oświetlenie strefowe (np. w przestrzeni do wypoczynku lub nad stołem).
Oprócz funkcji typowo praktycznych stają się także istotną dekoracją wnętrza – ze względu na okazałą formę, ale też emitowane światło. Dzięki nim pomieszczenie nabiera klimatu, staje się bardziej eleganckie i wykwintne.
Żyrandole salonowe – miejsca montażu
Na miejsce montażu żyrandola wpływa oczywiście jego wielkość i pełniona funkcja w ramach kompleksowo pomyślanego systemu oświetlenia. Mogą być umieszczane w centralnym punkcie pokoju, choć znacznie częściej spotyka się je bezpośrednio nad zestawem mebli wypoczynkowych czy stołem do rodzinnych posiłków. Niekiedy stosuje się je nad wyspą, w aranżacjach wykorzystujących kuchnio-salony. Spory wybór opraw dopasowanych do rozmaitych potrzeb można znaleźć choćby na stronie LightPlus.
Każde miejsce wymaga zastosowania odpowiedniej lampy. Nawet bowiem w mniejszych pomieszczeniach da się wykorzystać żyrandole – stawiając jednak na nieco mniejsze warianty, które nie przytłoczą nadmiernie wnętrza. W przestronnych pokojach lepiej pozwolić sobie na bardziej rozbudowane konstrukcje – zbyt małe modele nie dość, że zostaną zdominowane przez inne elementy wystroju, to również nie zapewnia właściwego poziomu oświetlenia.
Jak zawiesić żyrandol w salonie – praktyczne wskazówki
Kluczowe przy zawieszaniu żyrandola jest ustalenie właściwej wysokości, na jakiej powinna znaleźć się lampa.
Wszystko zależy od miejsca montażu. Generalna zasada głosi, że lampy główne powinny znaleźć się na wysokości do 220 cm od podłogi (jeśli pozwalają na to warunki). Zawsze należy sprawdzić, czy oprawa nie utrudnia przemieszczania się i korzystania z wnętrza. Lampy nad stołem do posiłków powinny zostać zawieszone tak, by między kloszem a blatem stołu pozostawić około 80 cm. Większe oprawy zawiesza się nieco wyżej, mniejsze mogą znaleźć się na mniejszej wysokości. Z kolei lampy nad stolik kawowy niejednokrotnie zawiesza się niżej – jeśli tylko nie utrudniają przemieszczania się w danej strefie.
Najmodniejsze żyrandole do salonu – co wybrać?
Dobry żyrandol jest ozdobą wnętrza. Musi być zatem dopasowany do aranżacji. Na szczęście bez trudu da się znaleźć opcje do niemal każdej przestrzeni.
W pokojach skandynawskich chętnie stosuje się modele z detalami z drewna i tekstylnymi abażurami. Zwolennicy wnętrz nowoczesnych stawiają natomiast na geometryczne lampy, proste i utrzymane w neutralnych kolorach (biel, czerń, szarości). W pomieszczeniach boho spotyka się żyrandole z osłonami plecionkowymi, na przykład z wikliny lub rattanu. Jeżeli pragnie się blasku i blichtru, warto zastosować żyrandol glamour – chromowany, z licznymi kryształkami odbijającymi światło. Ciekawie prezentują się żyrandole pająki, czyli długie przewody zakończone pojedynczymi źródłami światła, podpinane finezyjnie do sufitu – to opcja nie tylko do wnętrz industrialnych.
Lampa wisząca w salonie – sposób na efektowne oświetlenie wnętrz
Żyrandol pełni we wnętrzach funkcje praktyczne i estetyczne. Zapewnia dobry poziom oświetlenia oraz dekoruje przestrzeń, stając się jej kluczowym elementem. Warto zatem przyjrzeć się dostępnym opcjom – tego typu oprawy raczej nie wyjdą w najbliższym czasie z mody!