sobota, 26 lipca 2025 08:46
Reklama

Do czego można użyć kolumnę półkową?

Od czego zacząć poszukiwania odpowiedniego destylatora? Pierwszym krokiem powinno być zawsze określenie, co dokładnie zamierzamy robić, na rynku są bowiem dostępne różne typy destylatorów, a ich zastosowanie nie jest dokładnie takie samo. Kiedy zatem opłaca się inwestycja w kolumnę półkową?
  • 15.07.2025 13:33
Do czego można użyć kolumnę półkową?

Do czego służy kolumna półkowa?

Żaden destylator nie jest w pełni uniwersalny. Są wprawdzie modele, na których można przerabiać dowolne nastawy, ale efekt końcowy nie będzie taki sam – otrzymane alkohole różnią się smakiem, aromatem, a przede wszystkim mocą. Nie inaczej jest z kolumną półkową. Głównym jej przeznaczeniem są trunki smakowe, i pod tym względem przewyższa ona nawet pot-stille, choć wymaga to od użytkownika większego doświadczenia w produkcji alkoholi.

Kolumna półkowa to dobry wybór dla osób, które chcą eksperymentować z przeróżnymi surowcami, a możliwość dokładania kolejnych segmentów z półkami wpływa na moc oraz intensywność smaku wyprodukowanego alkoholu. Na kolumnie półkowej da się nawet zrobić czysty destylat zbliżony do spirytusu, ale pod warunkiem, że jest to model wyposażony w dodatkowy moduł OLM, zaprojektowany specjalnie w tym celu.

Jaka kolumna półkowa będzie najlepsza?

Stalowe destylatory są tańsze, ale nie zapewnią takiej jakości produktu co kolumna miedziana, dostępna np. w ofercie https://dobrydestylator.pl/kolumna-polkowa-fi-89. Miedź jest bakteriostatyczna i absorbuje wiele szkodliwych związków znajdujących się w destylacie, przez co alkohol ma przyjemniejszy, bardziej szlachetny smak. Prócz tego kolumna miedziana lepiej odbiera ciepło, a to także ma wpływ na otrzymywany destylat. Więcej o właściwościach kolumn półkowych: dobrydestylator.pl.

Kolumna półkowa musi być oczywiście szczelna, dlatego należy zwrócić uwagę na jakość akcesoriów montażowych oraz możliwość ich wymiany. Półki sitowe powinny być łatwe w montażu, tak aby dokładanie albo zdejmowanie kolejnych półek nie groziło uszkodzeniem konstrukcji. Pojemność kotła dobieramy do skali produkcji oraz rozmiaru kolumny – jeśli średnica rury jest duża, zbiornik powinien być większy. Wysokość kolumny zależy od liczby segmentów z półkami – standardowo używa się 3-4 półek. Do produkcji spirytusu najlepiej dokupić także dodatkowy moduł OLM.

Standardową wersję często można wzbogacić o praktyczne akcesoria, jak sonda pomiaru temperatury wody, ocieplająca mata kauczukowa, papuga z chłodniczką, regulator mocy.

Artykuł sponsorowany


Reklama