sobota, 6 czerwca 2026 03:32
Reklama

Duża liczba samobójstw i prób samobójczych na Pomorzu. Centrum Demokracji promowało ważne numery alarmowe i telefony zaufania dla młodzieży

30 listopada na wiadukcie przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie odbyła się konferencja prasowa Przewodniczącego Centrum Demokracji Bartłomieja Plewczyńskiego oraz Sekretarz Generalnej Centrum Demokracji Agnieszki Świetlickiej w temacie przedstawienia apelu do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego ws. zamontowania na mostach i wiaduktach w Tczewie tabliczek z numerami telefonów zaufania, numerem alarmowym, a także z hasłem „Nie rezygnuj z życia”.
Duża liczba samobójstw i prób samobójczych na Pomorzu. Centrum Demokracji promowało ważne numery alarmowe i telefony zaufania dla młodzieży

Autor: Centrum Demokracji


 

- Składamy apel do Prezydenta Miasta Tczewa Łukasza Brządkowskiego w sprawie zamontowania tabliczek informacyjnych na mostach i wiaduktach w mieście – apelowała Agnieszka Świetlicka. - Tabliczki te miałyby zawierać numery telefonów wsparcia, tj. 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, 116 123 telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych oraz numer alarmowy 112. Towarzyszyć im miałoby krótkie, zwięzłe hasło: „Nie rezygnuj z życia”. Po raz pierwszy ta inicjatywa pojawiła się w m. st. Warszawa zgłoszona poprzez Budżet Obywatelski. Zyskała ona dużą przychylność władz miasta i została poszerzona o wszystkie mosty i wiadukty w stolicy. Podobny apel złożyliśmy już w Gdańsku, gdzie Urząd Miasta spojrzał na niego przychylnym okiem i obecnie analizuje możliwość zamontowania tego typu tabliczek. Chcemy szerzyć ten pomysł dalej, ponieważ jest ważny i potrzebny w przeciwdziałaniu kryzysom suicydalnym.”


 

Podczas konferencji prasowej Bartłomiej Plewczyński zwrócił uwagę, iż w 2023 r. w Polsce odnotowano 5233 samobójstwa, z czego 334 miały miejsce na Pomorzu. Wpływ na to ma między innymi pandemia COVID-19, jak również hejt w tzw. mediach oraz wypowiedzi prominentnych polityków ugrupowań w Polsce przepełnione nienawiścią i hejtem skierowanym w poszczególne grupy społeczne. Jak zauważyli aktywiści rzucenie się z wysokości to według statystyk drugi najpopularniejszy sposób na samobójstwo w Polsce. W niektórych przypadkach, lokalne mity o innych próbach mogą zwiększać „atrakcyjność” mostów jako miejsca samobójstw (tzw. efekt Wertera). Ważne jest, aby podkreślać, że samobójstwo to nieodwracalna decyzja, a w kryzysowych sytuacjach zawsze można znaleźć wsparcie. Wierzymy, że tym prostym sposobem możemy przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego składamy nasz apel o zamontowanie tabliczek na mostach i wiaduktach w Tczewie”.


 

Opr. (tomm)/Fot. Centrum Demokracji 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

to kampusiaki 04.12.2024 17:44
dupiarza czaskoskiego... tyle, że powinni się ustawić w Warszawie...tam nawet autobusy skaczą z wiaduktów... ...no to ***** czaskoskiego !!! :))) ..z każdej strony ...

NIEPRAWDAŻ ?! 02.12.2024 13:09
moje ciało , mój wybór !!! ...Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawia się to hasło ... skoro tak wielu (??) domaga się, nawet poprzez burdy uliczne , "prawa" wyboru, to ten "wybór" musi obejmować wszelkie aspekty życia , włącznie z jego zakończeniem...zresztą wszelkie "próby samobójcze" w świetle fleszy , to tylko psychologiczna zagrywka osób często uzależnionych, aby skupiając na sobie uwagę innych zmusić do załatwiania ich spraw i problemów. Desperat , który porywa się na własne życie czyni to skutecznie i dyskretnie, a nie włażąc na drzewo , i informując o tym cały świat... przy okazji angażując służby mogące w danym czasie być potrzebne gdzie indziej !!!

Reklama
Tczewski Pchli Targ nadchodzi. Impreza zapowiada się bardzo interesująco! Tczewski Pchli Targ nadchodzi. Impreza zapowiada się bardzo interesująco! Ponad 200 stoisk: rękodzielników, kolekcjonerów i producentów zdrowej żywności Pchli Targ na klimatycznych uliczkach Starego Miasta to organizowane od kilkunastu lat wydarzenie, które przyciąga liczne grono odwiedzających. Na ponad 200 stoiskach znajdziemy niemal wszystko: od unikatowego rękodzieła poprzez artykuły kolekcjonerskie, używane ubrania i zabawki dziecięce aż po regionalne przysmaki. Atmosferę targu dodatkowo wzbogacą występy artystyczne.  Każdy gość otrzyma również pamiątkową gazetę w stylu retro ze swoją fotografią. - Wśród ponad 200 kramów znajdziemy 51 stoisk kolekcjonerskich (precjoza, porcelana, szkło, książki, monety, emblematy, płyty winylowe, militaria). 54 stoiska będą należały do rękodzielników. 11 stoisk z żywnością, a 95 zabawi, odzież, obuwie – zapowiada Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. - 92 wystawców to tczewianie. Pozostali przyjadą do nas z Pruszcza Gd., Starogardu Gdańskiego, Trójmiasta, Słupska, Fromborka, Grudziąca, Prabut czy Sztumu. 32 osoby wystawią swoje produkty po raz pierwszy. Pchli Targ, to jednak nie tylko handel. To także wydarzenie kulturalne, do których należą koncerty na żywo oraz zajęcia i gry dla dzieci. Polecam szczególnie występy kataryniarza Jana z Warszawy. Będzie on ubrany w strój z innej epoki. Zaśpiewa i zagra przedwojenne szlagiery znane z kina i kabaretu. Usłyszymy utwory Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo czy Mieczysława Foga. Dodajmy, że czynna będzie fotobudka w stylu retro, gdzie każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnym wydaniu „Gońca Tczewskiego”. Centrum Edukacyjne „Fox” przygotuje gry i zabawy dla dzieci.  Program: 7.06 niedzielagodz. 10.00-17.00 – handelgodz. 11.00-15.00 – kataryniarz Jan, fotobudka w stylu retrogodz. 12.00-16.00 – muzyka na żywo (Paweł Nowak, Piotr Krakowski, Jazzy Vibes) i nie tylko! Miejsce targu: Plac Hallera, Skwer Doktora Schefflera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, fragment ul.: Stefana Kard. Wyszyńskiego, Łaziennej, Kościuszki i Jarosława Dąbrowskiego oraz fragment terenu zielonego przy murach obronnych na ul. Wąskiej (teren pomiędzy parkingiem przy ul. Ogrodowej a ul. Jarosława Dąbrowskiego a murami). Organizatorzy zastanawiają się nad dodatkowymi lokalizacjami. W związku z organizacją imprezy miasto zarządza zmiany w organizacji ruchu.- całkowite wyłączenie z ruchu jezdni na Placu Hallera na odcinku vis a vis kamienic nr 1-6, 20-24, zajęcie zatok parkingowych z wyjątkiem tej przy fontannie) w dniach 5-8.06.2026 r. - Możliwe zajęcie fragmentu parkingu przy ul. Łaziennej w dniach 5-7.06.2026 r. Organizatorzy proszą o nieparkowanie aut w miejscu odbywania się targu. Opr. (tomm)/Fabryka Sztuk     Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2026 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2026 17:00
Reklama
Reklama