piątek, 17 maja 2024 05:14
Reklama
Reklama

Uczta w Piasecznie - tańce, piosenki i "wice"

PIASECZNO. Dwa dni regionalno-muzycznej uczty w Piasecznie - miejscu szczególnym - u stóp Królowej Pomorza. Dla wszystkich miłośników folkloru Kociewia miniony tydzień był niezapomnianym przeżyciem. Wszystko za sprawą dwóch festiwali - wystąpiło siedem kociewskich zespołów oraz zespoły regionalne z Polski północnej. Były tańce, piosenki w gwarze oraz wice (skecze).
Uczta w Piasecznie - tańce, piosenki i "wice"
Najpierw odbył się w Piasecznie XVII Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia, a w niedzielę XII Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej i Krajów Nadbałtyckich ku czci Królowej Pomorza.

„Błękitna Wstęga” nie zawiodła
Zwycięzcą przeglądu kociewskich zespołów w kat. pieśni i tańca zostało „Kociewie Retro” ze Stargogardu Gd. W kategorii wokalnej nie do pokonania była „Błękitna Wstęga” z Gniewu.  
Natomiast drugiego dnia „Piaseckie Kociewiaki” zajęły trzecie miejsce ex aequo z Kujawami z Radziejowa (kat. pieśni i tańca).  
Wszystkie zespoły prezentowały się w pięknych, regionalnych strojach. Przedstawiały taniec, piosenki w gwarze oraz wice (skecze). Kontakt z publicznością był wspaniały. Widzowie przez dwa dni zawzięcie dopingowali swoich faworytów. Jednak trudno było ocenić, który z zespołów był najlepszy...
 
Trudny wybór
Pierwszy raz zespoły kociewskie, a w niedzielę regionalne oceniała Mirosława Möller, która do tej pory sama występowała na scenie z zespołem „Kociewie” ze Starogardu Gd. Jako przewodnicząca jury zastępowała ona regionalistkę prof. Marię Pająkowską-Kensik.
Jurorka stwierdziła, że wybór był trudny nie tylko z uwagi na wysoki poziom, ale także przez to, że przez długi czas z wieloma zespołami żyła... w przyjaźni.
- Występy na scenie nie są proste. Trzeba ubrać się w kociewski stój, zatańczyć i do tego zaśpiewać w gwarze. Nie wszystkie zespoły prezentowały tylko i wyłącznie folklor Kociewia. Jednak słowa, które padały ze sceny, wypadały rzeczywiście w gwarze kociewskiej. Śpiewajcie dalej i szlifujcie swój talent. Rozmawiajcie ze sobą i wymieniajcie doświadczenia, po to by ten folklor był rzeczywiście kociewski.

Chcą być twórczy
- Nie szkodzi, że zespoły dodawały własne elementy do swoich występów. Nie ma w tym nic złego - po prostu chcą być twórczy - powiedzial senator Andrzej Grzyb. Gratulacje należą się zwłaszcza autorom kociewskich piosenek i skeczów. Współczesna kultura popularna w znacznej mierze opiera się na folku. Podczas XVII przeglądu usłyszałem i zobaczyłem cztery nieznane mi wcześniej elementy dawnego folkloru - dwie pieśni i dwa tańce.
Także drugi dzień imprezy był wyjątkowo udany - najbardziej oklaskiwane były zespoły: „Krebäne” z Brus i „Kujawy” z Radziejowa. Niedziela była prawdziwą ucztą wizualną dla miłośników strojów i tańców regionalnych.

Ku czci Władczyni Kociewia...
● kat. pieśni tańca:
1. „Kociewie Retro” (Starogard Gd.),
2. „Rychlawiaki” (Rychlewo),
3. „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”;
● kat. Wokalna:
1. „Błękitna Wstęga” (Gniew),
2. „Subkowiaki” (Subkowy),
3. „Barłożanki” (Barłożno).

Ku czci Królowej Pomorza...
● kat. pieśni tańca:
1. „Krebäne” (Brusy),
2. „Ziemia Czerska” (Czersk),
3. ex aequo „Kujawy” (Radziejów) i „Piaseckie Kociewiaki” (Piaseczno);
● kat. wokalna:
1.    „Bazuny” (Czersk),
2. „Rodzina” ze Zblewa,
3. „Swojacy” (Mirosławiec).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
7471 24.08.2010 13:30
mogliście dać zwyciestwóch kategorii

Reklama