niedziela, 19 maja 2024 07:16
Reklama
Reklama

Polityczna układanka powyborcza. Wybór nowego prezydenta burzy obecny układ polityczny

Kampania wyborcza do samorządu tczewskiego 2024 r. przyniosła duże zmiany osobowe w radach w całym powiecie. Kluczowymi dla naszego regionu są, jak co roku, wybory na prezydenta Tczewa i do Rady Powiatu Tczewskiego. Wygrana Łukasza Brządkowskiego, zwłaszcza w I turze z tak dużym dystansem była sporą niespodzianką. Niestety spowodowało to nerwową reakcję prezydenta Mirosława Pobłockiego, który wytoczył „działa negatywnej kampanii”.
Polityczna układanka powyborcza. Wybór nowego prezydenta burzy obecny układ polityczny

Autor: Red.

Należy do niej atak przy użyciu byłego prezydenta Sopotu – Jacka Karnowskiego. Wspólnie z Mirosławem Pobłockim zarzucili oni Ł. Brządkowskiemu i jego komitetowi bycie „partią niedemokratyczną”, którą tworzą ludzie Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej. Słowem skrajna, tczewska prawica walczy o władzę – strzeżmy się! Okazało się, że mieszkańcy Tczewa, jak zauważył w naszym wywiadzie Ł. Brządkowski, tego nie kupili. O wygranej sądowej batalii piszemy na sąsiedniej stronie.

Błędem kandydatki Iwony Ochockiej było pozwolenie na wypłynięcie i sama dyskusja o „daniu w mo... Smolińskiemu”. Cios poniżej pasa, który wypłynął zapewne nieświadomie i wywołał małą „falę tsunami”. Zapewne przyczyniając się do słabego wyniki komitetu I. Ochockiej – „Wspólnie dla Tczewa”.

Przyczyną porażki M. Pobłockiego może być liczny udział dużego odsetka młodych osób w tych wyborach. Niezadowolenie budzi zmniejszająca się liczba mieszkańców do obecnych ok. 52 tys. i szczególnie – brak reagowania na szereg negatywnych głosów odnośnie inwestycji „basenowych” i losów Parku Miejskiego. Tym co działało na plus obecnego prezydenta w II turze było sprawne zarządzanie remontami dróg, infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz ogólnie poprawa instrastruktury. Spójna i w zasadzie prawie kompletna mapa ścieżek rowerowych, to jeden z sukcesów ustępującego prezydenta.

Sprawą nadal otwartą pozostaje kwestia unieważnienia głosów rejestracyjnych z kandydaturą Jana Kulasa na prezydenta Tczewa. Jest ona w prokuraturze i zapewne otrzymamy wkrótce wynik w przyspieszonym trybie wyb0orczym. Zapewne jednak sytuacja już się nie odwróci.

Pozostaje kwestia do rozstrzygnięcia w Radzie Powiatu Tczewskiego, gdzie 6 radnych ma PiS, 6 – PnP, Samorząd OdNowa – 3, a do tego jest jeszcze Kociewska Inicjatywa Samorządowa - 2 i Koalicja Obywatelska – 6. Tu układanka koalicyjna będzie bardziej skomplikowana niż w mieście. Pewni radni wydają się dość „niestali w uczuciach”, dlatego każda opcja jest możliwa. Wiemy, że trwają intensywne rozmowy. W powiecie ugrupowania odkryją karty przy wyborze starosty i Zarządu Powiatu. Mówi się, że starostą może być M. Pobłocki, ale Mirosław Augustyn ponoć chce dalej zarządzać powiatem. Na giełdzie nazwisk potencjalnych członków nowego ZP jest znacznie więcej...


 

W. Mocny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama