sobota, 27 kwietnia 2024 13:30
Reklama

Nie tylko kwitnąca wiśnia – kilka słów o najpopularniejszych kwiatach Japonii

Japonia stanowi jeden z krajów, którego mieszkańcy mogą cieszyć się występowaniem wyraźnych czterech pór roku. To również dom dla ogromnej, różnorodnej ilości roślin kwiatowych. Kraj jest piękny o każdej porze, a jedną z jego atrakcji jest doświadczenie naprawdę zróżnicowanej flory. Niektóre kwiaty i rośliny wręcz definiują określone sezony w Japonii. W zależności od tego, o której potrze roku zdecydujemy się odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni, możemy liczyć na pełen wachlarz roślinności do podziwiania. Udajmy się więc w krótką podróż po Japonii, poznając naturę czterech pór roku w tym niezwykłym kraju Azji.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Nie tylko kwitnąca wiśnia – kilka słów o najpopularniejszych kwiatach Japonii

Cztery pory roku po japońsku, czyli krótko florze godnej podziwiania

Główną reprezentantką japońskiej wiosny jest oczywiście sakura, czyli kwiat japońskiej wiśni. Obok chryzantem, będących symbolem rodu cesarskiego, sakura stanowi japoński kwiat narodowy. Okres kwitnienia japońskiej wiśni uzależniony jest przede wszystkim od położenia geograficznego; na Okinawie jest to luty, zaś w okolicach Kioto oraz Tokio przełom marca i kwietnia. Warto wiedzieć, że drzewa te nie owocują, a ich czas kwitnienia jest naprawdę krótki; trwa zaledwie tydzień, stąd też drzewo stało się symbolem ulotności i przemijania. Oprócz sakury, wiosną kwitną również kwiaty brzoskwini, kojarzone z tradycyjnym świętem dziewczynek (Hinamatsuri), a także irysy kojarzone niegdyś ze świętem chłopców (Tango no Sekku). Maj to także okres kwitnięcia wisterii, której długie, opadające gałęzie z licznymi kwiatami stanowią nierzadko motyw zdobniczy.

Latem rośliny rozkwitają w pełni, a także nadchodzi okres zbiorów plonów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów kojarzonych z latem jest słonecznik, znany w Japonii dopiero od kilku stuleci. Pola pełne słoneczników, tulipanów oraz lawendy zapierają dech w piersiach!

Zaraz po lecie nadchodzi jesień, będąca porą chryzantem, które mają w japońskiej kulturze bardzo szczególne miejsce. Jako symbol długowieczności i stałości, są również herbem domu cesarskiego. W Japonii występuje wiele odmian chryzantem, od tych ogromnych (osiągających średnicę około 50 centymetrów), przez średnie oraz małe.

Gdy nastaje japońska zima, warto zwrócić uwagę na zimozieloną sosnę. Podobnie jak chryzantema, jest ona symbolem długowieczności oraz szczęścia. Stanowi także dobrą wróżbę, chroniąc przed złym losem, przez co nierzadko stanowi część wielu noworocznych dekoracji. Roślinnym symbolem, stanowiącym koniec zimy a zarazem rychłe nadejście wiosny jest kwiat śliwy, symbolizujący siłę oraz wytrwałość – wytrzymuje on bowiem w naprawdę niskich temperaturach. Jak widać, Japonia jest krajem, w którym o każdej porze roku możemy podziwiać piękne kwiaty i rośliny mające ogromne znaczenie w tradycji mieszkańców tego kraju.

Gdzie jeszcze można podziwiać japońską florę?

W dzisiejszych czasach nie trzeba lecieć do Japonii, by móc doświadczyć tamtejszej niesamowitej flory. Na świecie istnieje wiele ogrodów japońskich promujących sztukę, kulturę, a także bogactwo florystyczne Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednym z nich jest Mała Japonia, prowadząca swoją własną szkółkę roślinną. Ogród Japoński Siruwia zajmuje się rozmnażaniem roślin ozdobnych w sposób naturalny, a także ich sprzedażą. Na stronie https://www.malajaponia.pl/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat roślin obecnych w ogrodzie, a także sadzonek dostępnych do kupienia. Przed zdecydowaniem się na zakup japońskich kwiatów czy roślin, warto dokładnie zapoznać się z ich indywidualnymi wymogami uprawy, by móc cieszyć się ich pięknem. Ogrody japońskie to nie tylko obszary turystyczne; wiele osób decyduje się urządzić swój prywatny teren na wzór słynnych japońskich ogrodów. Ty również możesz zaprosić do siebie florę Japonii, by podziwiać jej piękno o każdej porze roku.


Podziel się
Oceń

Reklama