sobota, 27 kwietnia 2024 09:12
Reklama

Czy wiesz, jak rozwijają się wady postawy u dzieci w wieku szkolnym?

  • Źródło: Art. partnera
Czy wiesz, jak rozwijają się wady postawy u dzieci w wieku szkolnym?

Idealna postawa ciała nie istnieje – to cecha indywidualna każdego człowieka. Jest to sposób w jaki układają się poszczególne części naszego ciała, w momencie gdy stoimy swobodnie, przybierając niewymuszoną postawę pionową. Obserwując sylwetki dzieci w wieku szkolnym, możemy z pewnością stwierdzić, że już na tak wczesnym etapie rozwoju nie ma takich samych modeli ciała. Postawa ciała każdego dziecka powinna być poddawana ocenie w sposób wysoce indywidualny, jednak jej prawidłowość warunkuje między innymi pełny zakres ruchów w stawach, umożliwiający szereg funkcji (skakanie, bieganie czołganie, wspinanie się, koziołkowanie etc.), a także brak dolegliwości bólowych. Niestety, wady postawy są już powszechnym problemem społecznym, który można zauważyć u dzieci w wieku szkolnym. Wady postawy u dzieci możemy podzielić na te wrodzone, mające charakter dziedziczny lub powstały na skutek uszkodzenia na etapie życia płodowego, a także nabyte, powstałe na etapie wzrostu dziecka. Oprócz tego, wadom postawy sprzyja brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe siedzenie czy noszenie zbyt wielkiego obciążenia, jakie może stanowić plecak wypełniony książkami.

Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci w wieku szkolnym?

Nie każdy o tym wie, ale wada postawy stanowi niefizjologiczne ułożenie ciała. Może ono doprowadzić do silnego bólu, a nawet nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych, nie wspominając o dolegliwościach neurologicznych. Co ciekawe, wady postawy dotyczą również stóp, łopatek, kolan, kości miednicy, barków czy mięśni. W przypadku kilkulatków, wady związane z postawą najczęściej przybierają formę pojedynczych odchyleń od prawidłowego ułożenia ciała, które z czasem zaczynają się pogłębiać. Wśród najczęstszych wad występujących u dzieci w wieku szkolnym wymieniamy:

Plecy okrągłe (pogłębiona kifoza piersiowa) → warto wiedzieć, że niewielka kifoza w odcinku piersiowym stanowi naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa; problem pojawia się wtedy, gdy wygięcie zaczyna przekraczać 40°, tym samym wykraczając poza normę. Pogłębiona kifoza piersiowa u dzieci i młodzieży jest najczęściej wynikiem utrzymywania niewłaściwej postawy ciała podczas codziennych czynności (np. garbienia się w trakcie odrabiania lekcji czy noszenia zbyt ciężkiego, niedopasowanego plecaka).

Plecy wklęsłe (pogłębiona lordoza lędźwiowa) → podobnie jak w przypadku kifozy, lekkie wygięcie kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym jest naturalne; dopiero pogłębiona lordoza stanowi problem. Przyczyną nadmiernej lordozy lędźwiowej u dzieci jest zazwyczaj nieprawidłowa postawa ciała. Plecy wklęsłe zazwyczaj wiążą się z rozwinięciem nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu, słabymi mięśniami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także dalszymi zniekształceniami postawy, do których należy między innymi przykurcz zgięciowy w stawach biodrowych.

Skolioza → boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące występować w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym. W zależności od stopnia skrzywienia, wyróżnia się cztery stopnie skoliozy. Warto wiedzieć, że wrodzona skolioza stanowi ok. 10% deformacji kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym. Skolioza prowadzi do odkształcenia pleców, a także może powodować szereg dolegliwości bólowych oraz problemów z prawidłowym oddychaniem.

Chociaż zaniedbywane wady postawy są w stanie okazać się fatalnymi w skutkach, dobrą wiadomość stanowi fakt, że wiek szkolny to najlepszy czas na korektę wad postawy. Co więcej, szereg placówek edukacyjnych coraz częściej postanawia wymienić krzesła i ławki na te bardziej dopasowane do potrzeb kręgosłupów uczniów. Czym powinny się charakteryzować dobre krzesła szkolne?

Nowoczesne meble szkolne – cechy charakterystyczne

Innowacyjne meble szkolne, poza ciekawym designem oraz estetycznym wyglądem, powinny spełniać również inne funkcje. Meble szkolne z certyfikatem gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz dostosowanie do wzrostu, zapewniając przy tym kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Wyposażenia z niezbędnym atestem gwarantują, że są solidne i zgodne z odgórnie narzuconymi normami. Przykład stanowi oferta na krzesła szkolne od CEZAS-GLOB, obejmująca szereg modeli dedykowanym dzieciom w wieku szkolnym. Powstały one w oparciu o wiedzę na temat ergonomii oraz profilaktyki wad postawy; polski producent gwarantuje funkcjonalność i wytrzymałość wyrobów, oferując je w atrakcyjnej cenie. Nowoczesne meble szkolne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb, zachowując parametry takie jak odporność na uszkodzenia i estetyczny wygląd.


Podziel się
Oceń

Reklama