poniedziałek, 20 maja 2024 02:49
Reklama
Reklama

30 stycznia Tczew będzie świętował swoje wyzwolenie. Uroczysta msza, sesja miejska i Błękitna Parada!

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Wojsk Frontu Pomorskiego z gen. Józefem Hallerem i powrotu Tczewa do Polski. Zadaniem Wojsk Frontu Pomorskiego było dotarcie do Bałtyku i wyzwalanie leżącyh na szlaku miast i wsi.
30 stycznia Tczew będzie świętował swoje wyzwolenie. Uroczysta msza, sesja miejska i Błękitna Parada!

Autor: Archiwum

W Pucku gen. Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do wód Bałtyku pierścień.

Wojska gen. Hallera wykonywały decyzje podjęte na konferencji paryskiej i zawartych w traktacie wersalskim. Ratyfikowany 10 stycznia 1920 r. dokument ostatecznie potwierdzał zachodnie i północne granice odrodzonej po 123 latach zaborów Polski z wolnym, polskim Tczewem.


Z tej okazji władze Tczewa zapraszają na uroczystości i wydarzenia towarzyszące świętu miasta.


W programie:

27 stycznia

- parkrun „Wszyscy jesteśmy Hallerczykami” – godz. 9.00, Bulwar Nadwiślański


28 stycznia

- msza św. w intencji Miasta i Mieszkańców, godz. 9.30, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.


30 stycznia

- Błękitna Parada – godz. 15.30 ( z pl. Piłsudskiego do Centrum Kultury i Sztuki)


O godz. 15.30 przed Urzędem Miejskim przywitamy gen. Józefa Hallera (w tej roli Michał Rychlicki). Na mocy Traktatu Wersalskiego, czyli głównego układu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, Pomorze wróciło do Polski. Symbolicznego przyłączenia ziem dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem właśnie gen. Józefa Hallera. W Tczewie uroczystości odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Z kolei sam generał przebywał w mieście 4 lutego.


 

- Uroczysta sesja Rady Miejskiej – godz. 16.00, Centrum Kultury i Sztuki

Otwarcie sesji i powitanie gości.

Podsumowanie kadencji Samorządu Miasta Tczewa 2018-2024.

Wręczenie medali ,,Pro Domo Trsoviensi” (Kamila Justa-Kowalska, Kazimierz Homa, Edmund Antczak, Adam Wendt, Jarosław Kukowski).

Wręczenie nagrody ,,Tczewianin Roku”.

Wręczenie wyróżnienia „Pro Obywatel”.

Zakończenie sesji.


 

(tomm)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama