poniedziałek, 29 kwietnia 2024 02:19
Reklama

Oni otrzymają Medal Pro Domo Trsoviensi

Wiemy już kto otrzyma jedno z najważniejszych tczewskich wyróżnień za osiągnięcia na różnych polach – Medal Pro Domo Trsoviensi. Jego laureatami będzie pięć znanych osób: Kamila Justa – Kowalska, Adam Wendt, Kazimierz Homa, Jarosław Kukowski, Edmund Antczak. Medal przyznaje Rada Miejska w Tczewie. Decyzja o przyznaniu wyróżnień zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, natomiast wręczenie odznaczeń nastąpi 30 stycznia w Dniu Tczewa, podczas uroczystej sesji.
Oni otrzymają Medal Pro Domo Trsoviensi

Autor: UM w Tczewie

Kamila Justa – Kowalska, Kazimierz Homa i Edmund Antczak zostali wyróżnieni za działalność sportową, Adam Wendt za działalność kulturalną i pedagogiczną w zakresie propagowania muzyki jazzowej, Jarosław Kukowski za 30-letnią pracę artystyczną i promocję sztuki oraz miasta w Tczewie i za granicą.


 

Edmund Antczak – ur. 20.07.1946 r. Kolarz i lekkoatleta. Jest trenerem klasy mistrzowskiej w lekkiej atletyce, działaczem sportowym i społecznym. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął w 1962 roku uprawianie sportu od kolarstwa,W latach 1964 – 1986 był czołowym zawodnikiem Polski i Europy w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pchnięciu kulą 6-krotnie był wicemistrzem Polski a pięć razy zdobywał brązowy medal. 25-krotnie reprezentował w duecie z Władysławem Komarem Polskę w meczach międzypaństwowych w lekkiej atletyce, tworząc jedną z najlepszych par kulomiotów w Europie. Najlepszy wynik w pchnięciu kulą to 19,81 m. Edmund Antczak trenował również podnoszenie ciężarów i dwukrotnie został wicemistrzem Polski w wadze superciężkiej. Jego rekordy życiowe to: 160 kg w rwaniu i 195 kg w podrzucie.


 

Kamila Justa – Kowalska – ur. 27.08.1980 r. Od 1990 r. bierze z sukcesami udział w licznych zawodach wędkarskich. W zawodach z cyklu Grand Prix Polski wygrała ponad dwadzieścia razy. Wraz z drużyną “TRAPER” trzynaście razy zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Polski. Trzykrotnie sięgała po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Stało się to w: 2013 r. w Szymanowicach, 2015 r. w Krakowie i 2018 r. w Bydgoszczy. W 2001 roku pierwszy raz wystartowała w Mistrzostwach Świata. W sumie w zawodach tej rangi brała udział 17 razy. Najważniejsze osiągnięcia to: brązowy medal w 2005 r. w Zagrzebiu (Chorwacja), złoty medal w 2016 r. w Meridzie ( Hiszpania), złoty medal w 2021 r. w Almere (Holandia), brązowy medal w 2022 r. w Grawelines (Francja) i srebrny medal w 2023 r. w Apatin (Serbia). Dodatkowo w 2023 r. wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal. Te osiągnięcia wielokrotnie zapewniały jej tytuł „Wędkarza roku”. Należy do Tczewskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, z którego nie rezygnuje mimo licznych sukcesów, a tym samym promuje organizację oraz Tczew.


 

Jarosław Kukowski – Ur. 11.04.1972 r. Artysta malarz pochodzący z Tczewa, designer i juror międzynarodowych konkursów artystycznych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych surrealistów w Europie. Na podstawie jednego z jego obrazów powstał mural przy ul. Armii Krajowej w Tczewie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można zobaczyć monumentalny zegar z serii „Memento” autorstwa Kukowskiego. W 2023 r. otworzył swoją kamienicę Atelier Quantum, przedtem dokonując gruntownego remontu zakupioną kamienicę na ul. Podgórnej. Stała się ona miejscem spotkań z artystami i wernisaży m.in. Marcinem Kołpanowiczem, Ewą Mingę czy Rafałem Olbińskim. Swoje obrazy prezentował w galeriach na całym świecie m.in. w paryskim Luwrze, galeriach w USA w Nowym Jorku, Miami oraz Wolnzach, Niemcy, Galerii Zachęta w Warszawie i wielu galeriach i muzeach w Polsce. Medal Prodomo Trsoviensi przyznany jest nie tylko za jego 30 lat pracy twórczej, ale także za promowanie sztuki, Tczewa i Kociewia.


 

Kazimierz Homa – 31.05.1947 r. Po ukończeniu szkoły w 1966 roku rozpoczął pracę w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo” w Tczewie.

Jego pasją była i jest piłka ręczna. Działalność sportową w MKS Wisła Tczew rozpoczął w 1975 r. Od 1981 r. był członkiem Zarządu Klubu – Kierownikiem Sekcji Piłki Ręcznej. W latach 1981 – 1993 pełnił funkcję wiceprezesa klubu ds. wychowania i dyscypliny, następnie ds. organizacyjnych. Jego ogromne zaangażowanie, predyspozycje zostają dostrzeżone i w 1993 r. obejmuje funkcję prezesa. Pełni ją do 1995 r. W tym krótkim okresie udaje się spełnić marzenie – zespół seniorski piłki ręcznej mężczyzn awansuje do II ligi. To nie jedyny sukces, bardzo dobrze rozwijają się sekcja piłki nożnej oraz pięściarska. Bardzo dobrze organizacyjnie prowadzony klub liczy się na szczeblu wojewódzkim. W okresie prezesury Kazimierza Homy w drużynach młodzieżowych piłki nożnej trenuje 180 chłopców oraz 25 chłopców w szkółce juniorów sekcji bokserskiej.


 

Adam Wendt – ur. 15.05.1962 r. Światowej klasy muzyk jazzowy wywodzący się z Tczewa. Jest znany głównie ze swojej wirtuozerii saksofonowej. Pierwsze szlify muzyczne zdobył w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Tczewie oraz za sprawą współpracy z Harcerską Orkiestrą Dętą w Tczewie. W 1989 r. został absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Już podczas studiów grał w różnych zespołach, orkiestrach rozrywkowych, m.in. Alex Band. Od momentu powstania zespołu Walk Away w 1985 r. jest związany z nim na stałe. Z tym zespołem zdobywał główne nagrody i wyróżnienia, m.in. Jazz Nad Odrą (1986); Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz Do Kariery (1987). Z Walk Away, solo oraz z innymi zespołami koncertował niemal w 20 krajach świata. W 1990 r. razem z Walk Away otwierał Europejskie koncerty Milesa Davisa. Dotychczas wziął udział w nagraniu ok. 100 płyt (w tym 10 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował i nadal współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop. Ostatnio widzieliśmy go w duecie z Krzesimierem Demskin. Patronuje od wielu lat Festiwalowi in Memoriam pamięci Grzegorza Cichowskiego.


 

Opr. W. Mocny/UM w Tczewie


Podziel się
Oceń

Reklama