niedziela, 5 maja 2024 11:58
Reklama
Reklama

Przy pomniku radzieckim w Tczewie będzie tablica informująca o zbrodniach czerwonoarmistów

Rada Miejska na sesji 30 listopada przyjęła uchwałę na podstawie petycji skierowanej Wojciech Sawickiego. Zgodnie z przyjętym dokumentem przy Pomniku Armii Czerwone przy ul. 30. Stycznia w Tczewie zostanie umieszczona tablica z informacjami o zbrodniach czerwonoarmistów podczas wyzwalania Tczewa i nie tylko. Po dekadach będzie zatem szansa na przekazanie prawdy historycznej o tym co działało się podczas „wyzwalania” Tczewa w 1945 r.
Przy pomniku radzieckim w Tczewie będzie tablica informująca o zbrodniach czerwonoarmistów
Działacze środowisk narodowych podczas ostatniego protestu, w którym domagali się usunięcia pomnika radzieckiego z przestrzeni publicznej Tczewa.

Autor: W. Mocny

AKTUALIZACJA:  

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tczewie radni przegłosowali uchwałę w sprawie petycji dot. umiejscowienia tablicy historycznej, informującej o zbrodniach Armii Czerwonej czyli sposobie zdobycia Tczewa pod koniec w 1945 r. 

Uchwała w sprawie petycji przeszła 18 głosami za przy 3 wstrzymujących i 2 głosach przeciwnych.

____________

22 września 2023 r. do Rady Miejskiej w Tczewie wpłynęła petycja Wojciecha Stawickiego związanego ze środowiskiem narodowym w Tczewie, dotycząca zainstalowania tablicy zawierającej informacje historyczne. Petycja podczas komisji była przegłosowania jednogłośnie 4 głosami „za”.

 

Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 40 z późn. zm.) rada gminy rozpatruje skargi na działalność wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie skierował wniesioną petycję do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Tczewie. Na posiedzeniu w dniu 20 listopada 2023 r. do wspomnianej komisji, która zaopiniowała petycję z dnia 22 września 2023 r. jako zasadną.

 

Przy uwzględnieniu stanowiska Komisji Rada doszła do wniosku, iż petycja jest uzasadniona. W uzasadnieniu uchwały czytamy:

„ponieważ trzeba mówić o prawdzie historycznej, o tym jak Sowieci zniewalali Polskę stając się nowym okupantem po hitlerowcach. Po roku 1945 na terenie Polski stawiano wiele obiektów propagandowych, które na przekór społeczności miały być symbolem wdzięczności za pseudo wyzwolenie. Powinniśmy informować, że władze komunistyczne w Polsce zostały wprowadzone siłą, a nasz kraj na niemal pół wieku stał się kolonią ZSRR. Nie można również zapomnieć o gwałtach, grabieżach i mordach, które towarzyszyły pochodowi czerwonoarmistów na zachód. Brak takiej tablicy informacyjnej może budzić wśród przechodniów i nieznających historii mieszkańców przeświadczenie, że Armia Czerwona była wyzwolicielem, a nie agresorem. Walkę o prawdę i szacunek do historii jesteśmy winni wszystkim ofiarom zbójeckiego czerwonego systemu. Tekst na tablicy informacyjnej musi być zgodny z prawdą historyczną i powinien zostać przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.W związku powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione. "

Dodajmy, że zgodnie z ustawą z 11 lipca 2014 r. sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.

 

Tekst i fot. (tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marek 08.12.2023 19:22
Tablica powinna być już dawno jako minimum przyzwoitości, które się należy mieszkańcom

Wojtek 07.12.2023 23:01
Nie jestem działaczem Ruchu Narodowego. Działałem w Młodzieży Wszechpolskiej.

Tczewiak 08.12.2023 19:23
Dziekivza petycje. Przydalaxsie👍🙂

Reklama