wtorek, 14 maja 2024 23:30
Reklama
Reklama
Reklama

Niepodległa upamiętniona koncertem: Na Skrzydłach Wolności Narodowe Święto Niepodległości

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie z okazji Dnia Niepodległości 11 Listopada zaprosiło mieszkańców Tczewa na spotkanie z muzyką klasyczną w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress. „Koncert dla Mieszkańców” był drugą, tym razem kulturalną częścią święta w naszym mieście.
Niepodległa upamiętniona koncertem: Na Skrzydłach Wolności Narodowe Święto Niepodległości

Autor: Artur Wirkus

Koncert „Na skrzydłach wolności” miał miejsce w sali widowiskowej CKiS w Tczewie. 11 listopada wieczorem upamiętnił on wydarzenia z 1918 r., przywodząc na myśl słowa Jana Pawła II: „Wiadomo, że naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat, a mimo to pośród tej próby pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę”.

W programie usłyszeliśmy m.in. słynnego Poloneza Es-dur oraz Fantazję na tematy polskie Fryderyka Chopina. Solistą tego wieczoru był utalentowany pianista młodego pokolenia Kacper Kukliński. Orkiestrę Progress poprowadził jej założyciel i dyrektor artystyczny Szymon Morus.


 

Kacper Kukliński

Jest młodym 18-letnim pianistą. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Gra na fortepianie od 6 roku życia. Ukończył Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku, od października jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Beaty Bilińskiej. Wcześniej pracował pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej oraz uczył się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.


 

Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele czołowych nagród na festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno jako solista i kameralista. Występował wielokrotnie w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Pekinie, Sztokholmie, Pampelunie, Brukseli, czy Paryżu. Jednym z najważniejszych jego doświadczeń było wykonanie koncertu Haydna wraz z orkiestrą NOSPRu w Katowicach. Ma w swoim dorobku również występ ze światowej sławy perkusistą i kompozytorem Emanuelem Séjourné.


 

Stale doskonali swoje umiejętności, uczestnicząc w kursach i warsztatach pianistycznych. Kontakt z wieloma wybitnymi pedagogami m.in. z prof. Katarzyną Popową - Zydroń, prof. Anną Prabucką -Firlej, prof. Jurijem Bogdanowem, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Vincenzo Balzzanim, prof. Zbigniewem Raubo, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Philippem Giusiano, prof. Krystyną Borucińską, prof. Carlo Palese, prof. Bogdanem Czapiewskim, dr hab. Pawłem Rydlem, dr Maciejem Gańskim, dr hab. Aliną Rutkowską. Wszystkie te spotkania i warsztaty znacznie wzbogaciły jego rozwój. Współpracował też z uznanymi, czynnie koncertującymi pianistami jak: Krzysztof Książek, Aleksandra Świgut czy Mischa Kozłowski.

Od 2015 roku jest Stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatem Stypendium „Młoda Polska” w roku 2019.


 

*Koncert dofinansowano z budżetu miasta Tczewa.


 

Opr. (tomm)/CKiS w Tczewie

Fot. Artur Wirkus


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama