poniedziałek, 20 maja 2024 09:59
Reklama
Reklama

[WIDEO, GALERIA] Wernisaż Jarosława Kukowskiego na 30-lecie pracy twórczej. Różne drogi malarskie i eksperymenty twórcze

27 października w Fabryce Sztuk gościła największa od lat wystawa twórczości Jarosława Kukowskiego. Artysta malarz zaprezentował ok. 50 obrazów oraz instalacje, działających zegarów ze świata fantazji. A wszystko to z okazji 30-lecia pracy twórczej. Jak mówił, prace te nie były prezentowane wcześniej w katalogach, a część obrazów udostępniła Sopocka Galeria Sztuki.
Kliknij aby odtworzyć

 

!! ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WIDEO I GALERII ZDJĘĆ Z WERNISAŻU WYSTAWY - 30-LECIE PRACY TWÓRCZEJ JAROSŁAWA KUKOWSKIEGO !!

 

 

Na wernisażu pojawili się artyści, marszandzi, przedstawiciele spółek miejskich oraz samorządowcy w tym wiceprezydent Adam Burzyk oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn.


 

-Dziękuję za organizację i aranżację wystawy Fabryka Sztuk, dyrektor Alicji Gajewskiej i kurator wystawy Małgorzacie Kruk, do której został wydany katalog, dzięki wsparciu samorządu Tczewa – napisał po wernisażu Jarosław Kukowski na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. - Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, przedstawicielom parlamentu, władz samorządowych, prezesów spółek miejskich, dyrektorów instytucji kultury, placówek oświatowych, artystom, marszandom, wszystkim gościom, którzy przybyli z Polski i zagranicy, zespołowi „A' la Panowie”. Dziękuję za wsparcie rodziny i przyjaciół. Dziękuję za udostępnienie prac Sopocka Galeria Sztuki.


 

Jak podkreśliła Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, główny organizator wystawy to pierwsza tak obszerna prezentacja prac Jarosława Kukowskiego i na tak dużej powierzchni. Przygotowania do niej trwały blisko rok.


 

- Staraliśmy się by była ona swego rodzaju przeglądem jego twórczości – mówiła dyr. A. Gajewska. - Pokazujemy prace dobrze znane publiczności, jak i te z początku twórczości, skrywane dotychczas w zaciszu pracowni artysty. To próba uchwycenia jego geniuszu i mistrzostwa. Spotykamy go często, współpracuje z nami i z równym zaangażowaniem ocenia prace plastyczne dzieci, jak i przygotowuje swoje wystawy.


 

Sam artysta przyznał, że na ekspozycji nie brakuje obrazów zupełnie nowych, jak i tych będących efektem eksperymentów twórczych, jak ostatnie nieco „abstrakcyjne” baletnice i tajemnicze kształty m.in. przypominające dawne zdjęcia z kliszy czarnobiałych, sprawiające upiorne wrażenie wzory... Niewątpliwie w obrazach widać długą drogę artystyczną i chęć podążania różnymi ścieżkami sztuki.


 

Kazimierz Smoliński z okazji 30-lecia pracy twórczej wręczył J. Kukowskiemu medal pamiątkowy Sejmu RP. Z kolei Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa, gratulując podziękował artyście, że nie tylko nie wypiera się pochodzenia z Tczewa, jak niektórzy artyści, ale czyni z tego atut i to podkreśla.

Dodajmy, że na wernisażu było wiele osób, które pamiętają znanego obecnie malarza z czasów szkolnych. Np. jako nauczyciel W-F obecny starosta Augustyn, czy koledzy ze szkolnej ławki, nie wspominając o osobach, którym J. Kukowski daje lekce malarstwa...

W czasie wystawy przygrywał zespół A'la Panowie (Alicja Brzozowska, Andrzej Staśkowiak (gitara), Tomasz Mackiewicz (harmonijka). Niestety muzyka nieco ginęła w gwarze wystawienniczym...


 

Wystawę można oglądać do połowy stycznia przyszłego roku. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00 w Fabryce Sztuk w Tczewie przy ul. 30-go Stycznia 4. Sobota i niedziela w godz. 10.00-16.00. (1 listopada nieczynne).

Warto zauważyć, że przy wsparciu Miasta Tczew wydano piękny album z bogatym opisem i reprodukcjami prac J. Kukowskiego.


 

(tomm)/Fot. Artur Wirkus

WIDEO: Wawrzyniec Mocny


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama