sobota, 18 maja 2024 17:52
Reklama
Reklama

BĘDZIE BEZPIECZNIE. Jednostka wojskowa z obroną przeciwrakietową wraca do Tczewa. Decyzja zapadła

W Tczewie zreaktywowana zostanie jednostka wojskowa. Będzie to jednak zupełnie odmienna baza od tej, którą zajmował zlikwidowany w Tczewie przed laty 16. Tczewski Batalion Saperów. Tczew zyska wojsko z obroną przeciwrakietową. Tą wiadomością podzielił się poseł Kazimierz Smoliński podczas briefingu prasowego.
BĘDZIE BEZPIECZNIE. Jednostka wojskowa z obroną przeciwrakietową wraca do Tczewa. Decyzja zapadła

Autor: MON

Dziennikarze zostali zaproszeni na ul. Tczewskich Saperów 9 października, co miało znaczenie symboliczne, bo nieruchomości wojskowej w Tczewie trafiły pod zarząd Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a później zostały w części sprzedane. Tak powstała m.in. ul. Tczewskich Saperów z dużym, blokowym osiedlem mieszkaniowym. Pierwsze działki Urząd Miejski w Tczewie sprzedał w 2016 r.

 

- W Tczewie powstanie nowa jednostka związana ze stacjonowaniem 700 żołnierzy - – mówił Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm. - Będą to wojska rakietowe bliskiego i średniego zasięgu – dwa dywizjony w ramach systemu Homar A., mogące być przekształcone w dywizjony dalekiego zasięgu. Jednostka będzie podlegała pod 1. Brygadę Rakiet w Toruniu. Niestety nie powstaną w tym miejscu z oczywistych powodów- Obecnie trwają jeszcze rozmowy na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. Mogłaby też powstać jednostka żandarmerii, WKU. Apeluję do prezydenta Tczewa i Rady Miejskiej, by zastosowała znaczny upust przy przekazaniu budynku szkoły przy ul. Południowej w Tczewie na potrzeby wojska.


Część struktury wojskowej będzie znajdować się na terenach dawnego poligonu o obszarze 139 ha. (na os. Witosa, niedaleko Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych). MON chciałby wydawać jak najmniej na nieruchomości i tereny pod jednostki wojskowe, wówczas więcej pieniędzy pozostanie na zakup wyposażenia i sprzętu dla żołnierzy.

 

 

- To dobra wiadomość dla Polski północnej. Powstanie jednostka, która będzie chroniła nasze niebo przed atakiem z powietrza. Widzimy co się dzieje w Izraelu, jak bardzo jest to potrzebne - zwrócił uwagę Kazimierz Smoliński. - My takiej ochrony nie mamy. Szkoła rozwiązałaby problem dowództwa. Natomiast koszary znalazłyby się na terenie dawnego poligonu, w którym znajdują się pozostałości strzelnicy, którą można by odbudować. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2024/2025. W tej chwili będą prowadzone prace przygotowawcze. Dokładnej daty kiedy żołnierze w Tczewie zaczną działać jeszcze nie ma. Natomiast za 5 – 6 lat Amerykanie zaczną dostarczać ten sprzęt.


 

Przypomnijmy. 47 Batalion Saperów został utworzony rozkazem Dowódcy 16 Dywizji Piechoty nr. 01 z dnia 20 lipca1945 r. Początkowo jego siedzibą był Gdańsk Wrzeszcz. Następnie (1946 r.) Gdańsk Oliwa, Elbląg (1949 r.), a następnie w dniu 12 października 1951 r. batalion trafił do Tczewa. Po ponad 60 latach na Pomorzu 1 października 2011 r. po oficjalnym pożegnaniu z mieszkańcami jednostka została przeniesiona do Niska na Podkarpaciu. Decyzję wydał ówczesny Minister Obrony Narodowej PO Bogdan Klich. Decyzja sprawiła, że miasto zostało pozbawione jednostki specjalistycznej do neutralizowania niewybuchów. Tczew i cały najbliższy region stracił też możliwość szybkiej obrony od północy. Jeden z tczewskich oddziałów saperskich trafił do... 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu.

Tekst i fot. W. Mocny

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama