sobota, 27 kwietnia 2024 10:56
Reklama

Oferty krajowe i zagraniczne przyciągały uwagę! VII Tczewskie Targi Pracy 13.04.2023

VII Tczewskie Targi Pracy w tym roku z uwagi na duże zainteresowanie przedstawicieli firm i instytucji pośrednictwa pracy miały miejsce w hali II LO. Chętnych do zapoznania się z ofertami pracy nie brakowało. Przed ponad 2 godziny prezentowano rozmaite propozycje pracy, także za granicą. Oprócz ofert lokalnych były również te zagraniczne – dzięki specjalistom z sieci EURES. Łącznie szacuje się, że targi odwiedziło ok. 500 osób.
Kliknij aby odtworzyć

Organizatorem wydarzenia był Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie we współpracy z dyrekcją i pracownikami II LO im. Jana III Sobieskiego. Imprezę jak co roku swoim patronatem objął starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz redakcja Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl Podczas targów obecny był m.in. wicestarosta Andrzej Flisik.


 

- Do udziału w targach zachęcamy osoby poszukujące zatrudnienia, osoby zamierzające założyć własną firmę, młodzież kończącą szkołę zasadniczą zawodową lub średnią, jak również przedsiębiorców poszukujących pracowników – oznajmili nam pracownicy tczewskiego PUP .


 

Praca w różnych branżach

Targi pracy przede wszystkim są dobrą okazją do zaobserwowania jak wygląda obecnie lokalny rynek pracy.

- Dzięki temu, że targi odbywają się w hali II mamy więcej wystawców i osób odwiedzających – stwierdziła Żaneta Sadowska, dyr. PUP w Tczewie. - Mamy ok. 50 wystawców. Jeśli chodzi o odwiedzających, trudno mówić o konkretnych liczbach, ale myślę, że mogło dziś przyjść nawet ok. 500 osób. Poszukiwani są pracownicy z sektora przemysłowego i usługowego. Pracodawcy poszukując zarówno osób do pracy nie wymagających specjalnych kwalifikacji, jak i z wysokimi kompetencjami. Poszukiwani są spawacze, kierowcy ciężarówek, technicy testów, napraw, jakości, operatorzy maszyn... Tegoroczne targi podzieliliśmy na pięć stref tematycznych: strefę pracodawców, która obejmuje pracodawców i agencje zatrudnienia ; strefę mundurową z wolnymi etatami w straży granicznej, policji, służbie więziennej czy wojsku oraz strefę biznesu, czyli ukłon w stronę osób, które myślą bądź zdecydowały się na założenie własnej firmy. Przedstawialiśmy w tym miejscu urzędy i instytucje wspierające przy prowadzeniu i zakładaniu działalności np. usługi firm świadczących usługi marketingowe i księgowe. Nie zapomnieliśmy o rozwoju zawodowym, dlatego umożliwiliśmy doradztwo specjalistów z urzędów pracy powiatowych i wojewódzkich, jednostek szkoleniowych i uczelni wyższych.

Dyrektor Sadowska. zwróciła także uwagę na oferty w zawodach medycznych, których przedstawiciele także gościli na targach. Dodajmy, że była nawet okazja do skorzystania z porady dietetyka – szansa na wiedzę o dobrej diecie, ale i tym popularnym zawodzie.


 

Jak widać na naszych zdjęciach młodzieży nie brakowało. Oczywiście najwięcej było uczniów z II LO, ale nie brakowało także osób spoza szkoły. Spotkaliśmy wielu 20-, 30- i 40-latków.

Wśród propozycji pracy nie brakowało tych z tczewskich zakładów jak Hȕber Söhner czy Szpitale Tczewskie SA, prezentowały się też placówki oświatowe jak CKZ „Nauka” oraz służby: policja, straż graniczna. Zauważyliśmy też firmy rolnicze, kosmetyczne, dystrybucyjne, jak oferujący kosmetyki AVON i wiele innych.


 

Wśród poszukujących pracy były także osoby nieco starsze.

- Nie szukam pracy zmianowe, bo mam po takiej pracy problemy zdrowotne np. z zasypianiem – powiedział nam pan Wiesław, 54 lata. - To dobrze, że organizowane są takie targi. Interesuje mnie praca w służba, choć wiem, że z uwagi na wiek nie do każdej bym się nadał. Gdybym był młodszy zatrudniłbym się w straży granicznej...


 

Oferty w zawodach technicznych

Ciekawe oferty pracy zaprezentowała firma Hȕber Söhner, jej przedstawicielki opowiedziały nam o swoich oczekiwaniach.

- Oceniam, że było duże zainteresowanie naszym stoiskiem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy niebawem ukończą szkołę - mówiła Anna Bartoszewicz – Bajka, specjalista ds. HR. - Mamy różne oferty. Jesteśmy firmą techniczną, dlatego interesują nas kwalifikacje z tego obszaru. Poszukujemy inżynierów, osób z obszaru outsourcingu, z zakresu handlu, transportu, ale też na produkcję, brygadzistów. Myślę, że to bardzo dobry pomysł z takimi targami. Zainteresowani mogą spokojnie podejść, nie ma kolejek i nie trzeba nawet zbyt długo czekać na rozmowę z nami.

- Mamy dużą ilość dostarczonych CV i jest w czym wybierać – przyznała Jessica Perlich, mł. Specjalista ds. Szkoleń. - Ofert jest ok. 30.


 

Gospodarzami targów byli nauczyciele i dyrekcja II LO, Dyrektor liceum Dorota Kościjańczuk nie ukrywa zaskoczenia, ale i zadowolenia z aż tylu uczestników.

- Jest duże zainteresowanie zarówno wśród naszej młodzieży z ostatnich klas, jak i osób dorosłych – zauważyła dyrektor D. Kościjańczuk. - Cieszę się zwłaszcza ze względu na naszą nie zdecydowaną młodzież, która w ten sposób może zapoznać się z rynkiem pracy. Są oferty zagraniczne, a zatem nasze klasy o profilach rozszerzonych języków obcych mają tu zastosowanie.

 

Konkurs na pomysł na biznes i autopromocję

Z okazji zorganizowania targów ogłoszono wyniki konkursu dla młodzieży, której zadaniem było wypromowanie siebie i własnego pomysłu na biznes w formie krótkiej prezentacji wideo.

- Konkurs „Mój talent w planowaniu kariery zawodowej” zorganizowaliśmy pod patronatem Starosty Mirosława Augustyna – uzupełniła Żaneta Sadowska. - Myślę, że to doskonała okazja, by docenić uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu tczewskiego. Łącznie w konkursie wzięło udział 11 uczniów z 6 różnych szkół naszego powiatu. Punktowaliśmy zgodność z tematem konkursu, zwrócenie uwagi na pomysłowość w jego przedstawienia i efekt autopromocji.

**Uczniowie prezentowali pomysł na biznes cukierniczy, prawniczy. Jedna z uczennic zaprezentowała swoje plany w związku ze staraniami o aplikację radcowską. Co ciekawe jeden z nastolatków zaprezentował swoje marzenie zawodowe w formie wiadomości telewizyjnych. Oczywiście chce zostać dziennikarzem. Trzymamy kciuki!

 

Wawrzyniec Mocny

Tekst, fot., WIDEO



Podziel się
Oceń

Reklama