wtorek, 14 maja 2024 15:10
Reklama
Reklama
Reklama

Musztra wojskowa, strzelanie, a nawet szyfrowanie wiadomości. Gra miejska WILCZYM TROPEM z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Pelplinie rozegrano grę miejską „WILCZYM TROPEM” zorganizowaną z okazji przypadającego wówczas Dnia Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie pozwoliło na przybliżenie historii i losów żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz miało pozytywny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczestników gry.
Musztra wojskowa, strzelanie, a nawet szyfrowanie wiadomości. Gra miejska WILCZYM TROPEM z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych

Autor: MOK w Pelplinie

Rano w Miejskim Ośrodku Kultury uczestników gry przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła i dyrektor MOK Piotr Łaga. Na początku młodzież wysłuchała prelekcji o działaniach podziemia antykomunistycznego w Polsce, którą wygłosił Artur Chomicz z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.


 

Po paru solidnych „łykach” historii uczestnicy wyruszyli w teren. Zadaniem uczestników było poruszanie się pomiędzy poszczególnymi punktami, zgodnie z otrzymaną mapą oraz zdobywanie punktów za wykonywanie znajdujących się tam zadań. Wśród zadań było m.in. odszyfrowanie wiadomości zapisanej alfabetem morsa, musztra wojskowa, strzelanie, poszukiwanie przedmiotów ukrytych w ziemi, wyszukanie informacji w sieci, udzielanie pierwszej pomocy rannym. W niektórych punktach uczestnicy odczytywali zadanie za pomocą kodów QR, robili zdjęcia i wysyłali je pod wskazany adres mailowy. Za niewłaściwe wykonanie jednego z zadań, niektóre drużyny trafiły na kilka minut „do więzienia” w piwnicach ZSP. Wykonanie zadań pozwoliło na odczytanie hasła gry, którym było nazwisko jednego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego – SOJCZYŃSKI. Zadania zostały przygotowane i obsługiwane dzięki zaangażowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, Stowarzyszenia Dziedzictwo Historyczne Pomorza, Pelplińskiego Centrum Sportu, Kociewskiego Centrum Kultury oraz pracowników Urzędu Gminy w Pelplinie. Koordynatorem Gry był Krzysztof Cegłowski – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.


 

W grze wzięło udział 8 drużyn (od 3 do 5 osób), w tym z gminnych szkół podstawowych: Szkoła nr 1 w Pelplinie, dwie drużyny ze Szkoły nr 2 w Pelplinie, Szkoła Podstawowa w Kulicach, Szkoła Podstawowa w Rajkowach, Szkoła Podstawowa w Rudnie oraz drużyna z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie. Razem 38 uczestników (łącznie z opiekunami). Wszystkim drużynom udało się ukończyć trasę Gry i ułożyć hasło. Większość drużyn wykonała prawie całość zdań, niektóre także zadania bonusowe.


 

Po dotarciu na metę (MOK w Pelplinie) uczestnicy mogli skorzystać z posiłku i napojów. Był tez czas na dzielenie się swoimi wrażeniami.

Po sprawdzeniu prawidłowości wykonania zdań, zmierzeniu czasu, podliczeniu punktacji, wyłoniono laureatów tegorocznej Gry „Wilczym Tropem”.


 

Wyniki końcowe

1. miejsce – „Zwiadowcy” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie

2. miejsce – „Puchacze” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach

3. miejsce – Drużyna z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie


 

Kolejne miejsca:

„Rajkowska Sfora” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rajkowach

„Drużyna z klasą” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie

„Barbie Team” z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie

„Brygada RR” – drużyna dorosłej młodzieży z gminy Pelplin

„Emeryci i renciści” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie


 

Organizatorzy wszystkim gratulują wiedzy i umiejętności.

Wszyscy uczestnicy Gry otrzymali pamiątkowe gadżety związane ze Świętem Żołnierzy Wyklętych, a dodatkowo drużyny otrzymały książki z Miejskiej Biblioteki „Pelplin i okolica na drodze do odrodzonej Polski w latach przełomu 1918-1922” autorstwa Bogdana Badzionga. Pierwsze 3 drużyny dostały także plansze edukacyjne do wykorzystania w swoich placówkach. Zwycięskie zespoły otrzymały dodatkowo nieśmiertelniki "Żołnierzy Wyklętych" ufundowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Historyczne Pomorza.


 

Podziękowania za organizację Gry kierujemy do:

Artura Chomicza - Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

Rafała Deski – dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie (wraz z nauczycielami uczniami zaangażowanymi w zadanie)

Doroty Sakowskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej (z kadrą placówki)

Sławomira Ossowskiego - prezesa Stowarzyszenia Dziedzictwo Historyczne Pomorza (wraz z panami Łukaszem i Darkiem)

Jacka Hinza – nauczyciela ZKiW w Rajkowach

Oskara Krajnika – pracownika Pelplińskiego Centrum Sportu

Darii Cegłowskiej – nieodpłatnie zapewniła i obsługiwała foto budkę

Nauczycieli – opiekunów drużyn szkolnych

Kociewskiego Centrum Kultury

Grzegorza Kiliana i Tomasza Kolosa z Urzędu Gminy w Pelplinie

Pani ze sklepu przy dworcu PKP (przy muralu Hallera)

Kadry Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie


 

Tekst i fot. MOK w Pelplinie


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama