sobota, 18 maja 2024 23:21
Reklama
Reklama

MiG-i 29M z Mińska Mazowieckiego oraz holenderskie F35 w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku!

Wojskowa baza lotnicza w Malborku otrzymała z Mińska Mazowieckiego nowocześniejsze wersje – MiG-29M, które będą wykorzystane do celów operacyjnych oraz szkoleniowych. Kpt. Maciej Kędzierski poinformował też, że w najbliższym czasie rozpoczną stacjonowanie w 22.BLT F-35 w ramach misji NATO Air Policing. Holenderscy piloci mają pojawić się w styczniu w Malborku. Oczywiście w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO i demonstrowania gotowości do obrony państw sojuszniczych.
MiG-i 29M z Mińska Mazowieckiego oraz holenderskie F35 w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku!

Autor: Wikipedia

Jak się dowiedzieliśmy, będzie to osiem samolotów będzie uczestniczyć w misji NATO Baltic Air Policing. Kolejne cztery rozpoczną ćwiczenia z norweskimi F-35.

Jeśli chodzi o polskie wyposażenie BLT w Malborku starsze wersje malborskich MiG – 29 zostają sukcesywnie wycofywane ze służby. W polskiej armii trwa cały czas proces wymiany leciwych, 20-letnich MIG-29. Przekazane maszyny w 23 BLT w Mińsku Mazowieckim służyły od 1989 r.

- Samoloty MiG-29M zostały przebazowane z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w celu wykorzystania potencjału sprzętu wojskowego do zadań operacyjnych oraz dalszego szkolenia lotniczego - stwierdził kpt. Maciej Kędzierski, rzecznik prasowy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

W połowie stycznia br. na lotnisko w Krasnołęce przyleciało 7 z 14 maszyn. Niestety Baza Lotnicza w Malborku nie podaje zbyt wielu szczegółów. A są pytania dotyczące serwisowania, docelowej liczby nowych MIG-29, które trafią do Malborka oraz o to jak długi będzie cały proces oraz jak długo będą trwały szkolenia pilotów aż do pełnej gotowości.


Informacje na temat przebazowania samolotów z Mińska pojawiły się w mediach już ok. 17 czerwca 2021. Wówczas wiązało się to z konserwacją lotniska, a sami malborscy piloci z Mińska stacjonowali z BLT ok. 1,5 miesiąca. Tak jak wtedy, obecnie personel z Mińska służy wsparciem dla lotników i techników BLT w Malborku.

Ppłk. Marcin Boruta dla serwisu Polska-Zbrojna.pl przyzał, że nowe wersje samolotów MiG29M wymagają dostosowania się personelu bazy i samych lotników do nowych rozwiązań technicznych i nawigacyjnych. Jak stwierdził m.in. natowski system IFF – swój – obcy wymaga, by technicy z bazy malborskiej nauczyli się obsługi zmodernizowanej awioniki. Sami piloci musieli i zapewne przechodzą kilka godzin kursów dostosowujących do nowych warunków...


(tomm)/Fot. Wikipedia.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bronisław K. 20.01.2023 15:21
Polskim lotnikom mi nie są potrzebne jakieś migi-29 m czy F16 albo jeszcze F-35 jakies ... Polsk lotnik poleci i na drzwiach od stodoly👍🍾

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama