sobota, 18 maja 2024 22:18
Reklama
Reklama

50 trudnych pytań o historię nowożytną Polski. WYNIKI KONKURSU HISTORYCZNEGO

W jakiej miejscowości urodził się Józef Wybicki? Czy działania wojenne w okresie powstania listopadowego (1830 – 1831) objęły tereny Kociewia? Kto był pierwszym starostą tczewskim niepodległej Polski, który witał wojska gen. Hallera? To tylko kilka z 50 pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych w Powiatowym Konkursie Historycznym pt. „Od Wybickiego do Łaszewskiego. Kociewie w latach 1764 – 1920”.
50 trudnych pytań o historię nowożytną Polski. WYNIKI KONKURSU HISTORYCZNEGO

Autor: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Konkurs zawierał łącznie 50 pytań, w tym zarówno jednokrotnego wyboru, prawda/fałsz, jak również pytań otwartych. W konkursie brało udział łącznie 17 uczestników, którzy musieli wykazać się bardzo szeroką wiedzą historyczną.


 Przedstawiamy zwycięzców Powiatowego Konkursu Historycznego pt. „Od Wybickiego do Łaszewskiego. Kociewie w latach 1764 – 1920”:

I miejsce – Michał Chrzonowski – Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jadwigi Królowej w Tczewie

II miejsce – Miłosz Galiński – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

III miejsce – Kacper Citkowski - Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jadwigi Królowej w Tczewie

Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali karty podarunkowe do sklepów Empik, vouchery do kina Helios i karnety na basen. Dodatkowo, każdy uczestnik konkursu otrzymał podziękowania oraz książki.

Konkurs odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Zliczenia punktów oraz oceny odpowiedzi na pytania otwarte dokonali członkowie komisji konkursowej, w skład której weszli: dr Michał Kargul, dr Krzysztof Korda oraz Andrzej Demski.


 Skąd pomysł konkurs? 

Lata 2018 - 2022 to ważne rocznice związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę oraz powrotem Pomorza Gdańskiego (w tym Kociewia) do odrodzonego państwa polskiego, po 148 latach zaboru pruskiego (niemieckiego). Rada Powiatu Tczewskiego, w związku z tymi wydarzeniami oraz postaciami ważnymi dla historii państwowej oraz regionalnej (Józef Wybicki, Stefan Łaszewski, powstanie Szkoły Morskiej w Tczewie, powrót ziem powiatu tczewskiego do Macierzy) podejmowała rezolucje ustanawiające związane z nimi patronaty na kolejny rok kalendarzowy. Pojawił się zatem pomysł zorganizowania konkursu wiedzy historycznej „Od Wybickiego do Łaszewskiego. Kociewie w latach 1764 - 1920”. Obie postacie związane były swoim życiem i działalnością z Kociewiem oraz pracą w administracji publicznej co utwierdziło pomysłodawców w potrzebie zorganizowania takiego przedsięwzięcia.

Inicjatorem konkursu był Radny Rady Powiatu Tczewskiego – Andrzej Demski


Wszystkie rezolucje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Tczewskiego:

https://bip.powiat.tczew.pl/deklaracje-apele-oswiadczenia-i-rezolucje.html


 

Tekst i fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama