czwartek, 25 kwietnia 2024 00:50
Reklama

Medytacyjne REQUIEM „Bolesne opadanie liści”

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie w miniony niedzielny wieczór, zorganizowało dla mieszkańców koncert muzyki klasycznej. Wzięli w nim udział muzycy z orkiestry Progress, oktet wokalny Art 'n’ Voices i znany tczewski saksofonista Adama Wendt. Aranżacje muzyczne doskonale podkreślał śpiew chórzystów.
Medytacyjne REQUIEM „Bolesne opadanie liści”

Autor: Zbigniew Mocny

Koncert zapowiadano jako światową premierę REQUIEM „Bolesne opadanie liści” pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty Romana Landowskiego.

A wszystko to w w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, który ma jak wszystkie kościoły gotyckie świetną akustykę, idealną dla muzyki klasycznej. Całe wydarzenie poprowadził dyrygent orkiestry Szymon Morus.

Muzyka była podniosła, miejscami nawet patetyczna. Chórzyści podkreślali śpiewem poezję i przesłanie twórczości Romana Landowskiego. Ja pisali organizatorzy w załączonym programie, Requiem Romana Landowskiego jest opisem podróży, którą dusza odbywa po śmierci. Forma ta, wzorująca się na strukturach zaczerpniętych z „Pieśni nad pieśniami” jest swobodną medytacją nad sensem ludzkiego istnienia, uwikłanego w konieczność wyborów oraz metafizyczną modlitwą unikającą jednostronnej, religijnej przynależności. To zapis pragnień jednostki, która w pytaniach odnajduje prawdziwą esencję nieustannego przemijania.

Muzycznie, Requiem stanowi kompilację tekstów R. Landowskiego z łacińskim pierwowzorem, wpisanym w nasz kod kulturowy. Koncert miał zatem wymiar sakralny, żałobny i medytacyjny. Był też formą dziękczynienia (hymn Dankpsalmie) za życie kociewskiego twórcy.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Tczewa, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


 

(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny



Podziel się
Oceń

Reklama